Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Concurs Desprecopii - Incepe Scoala, Liste de Rechizite (sponsor Diverta)

concurs rechizite scoala scolare clasa 1 clasa intai cum ne pregatim de scoala

53 raspunsuri la acest subiect

#31
ancanela

ancanela
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 14 septembrie 2015 - 15:42

Baietelul meu este in clasa a 8 a, asa ca pentru noi, lista rechizitelor nu mai este o noutate :). Am cumparat ghiozdan, penar, pixuri albastre si colorate, stilou si rezerve de cerneala, creioane cu mina de 0.7, radiera, trusa de geometrie, bloc desen, caiete de biologie/geografie, caiete de matematica si dictando (majoritatea studentesti ), coperti pentru carti si caiete si etichete, Pentru sport am luat trening, adidasi, tricou alb si saculet.



#32
MARI34

MARI34

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 77 mesaje

Postat 15 septembrie 2015 - 07:58

sunt pregatita cu toate cele necesare copilului pt scoala ,ghiozdan,rechizite,imbracaminte,incaltaminte,dar si pentru gradinita.am cumparat din timp toate rechizitele ,mai putin coperti de manuale,deoarece le iau dupa ce le primeste la scoala ca sa fie pe masura lor.am vazut mare aglomeratie in magazine,multi cumpara in ultima zi rechizite,haine etc,e o nebunie atunci,de aceea prefer sa le iau mai devreme.sunt mai linistita.



#33
amalia01

amalia01
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 15 septembrie 2015 - 14:34

Noi incepem clasa a 2-a. Prin urmare am idee de ce are nevoie.

Ghiozdanul a ramas cel de anul trecut: usor (nu sunt deloc de acord cu acele ghiozdane care ele insele cantaresc destul de mult, astfel incat adaugand si continutul , copiii merg de-a dreptul garboviti sub greutatea lui), bine compartimentat ( daca are un singur compartiment sau cel mult 2 nu va fi niciodata organizat: rechizitele vor sta de-a valma , alaturi de sticla cu apa si cutia pentru mancare) , dintr-un material usor de intretinut, cu bretele reglabile si captusite si pe care l-am ales impreuna, astfel incat sa ii placa si ei.

De asemenea, penarul este in stare de functionare, avand 3 compartimente: unul pentru creioane colorate, unul pentru carioci si unul pentru restul rechizitelor: stilou, creioane grafice, radiera, ascutitoare si un mic liniar.

Ce am achizitionat nou? Stiloul- am incercat sa gasesc un model adecvat manutei ei si, recunosc, este un aspect la care nu fac rabat la calitate. Acum i se formeaza scrisul si trebuie "sa simta" stiloul , nu sa il manuiasca precum un bat. Pensulele au diferite dimensiuni si aici stie foarte clar ce vrea, fiind o mica-mare pictorita.

Creioane colorate, carioci si creioane grafice - fiindca niciodata nu avem suficiente!

Caiete de matematica si tip 2 , vocabular si bloc de desen, fiindca am stiut ca are nevoie.

In rest, asteptam lista de la doamna invatatoare.



#34
MARI34

MARI34

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 77 mesaje

Postat 16 septembrie 2015 - 10:32

buna,dar unde vedem un regulament al concursului?



#35
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 16 septembrie 2015 - 10:53

buna,dar unde vedem un regulament al concursului?

Acest concurs este unul adhoc. Este vorba de o campanie de documentare transformata in concurs. Vezi in primul mesaj al subiectului informatii despre campanie. Alegem un castigator pe 20 Septembrie prin tragere la sorti dintre cei care au raspuns la acest subiect.



#36
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 16 septembrie 2015 - 10:55

On topic: banuiesc ca acum aveti deja primite de la invatatoare lista de rechizite. Le puteti publica aici, fie ca text sau ca poza cu telefonul. Incercam sa identificam ce mai trebuie sa adaugam pe linstele noastre!

 

Sunt pe lista si lucruri ciudate? La care nu va astepati sa fie cerute? Lucruri "exotice"?



#37
AlynaB

AlynaB

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 355 mesaje

Postat 16 septembrie 2015 - 11:14

Cred ca s-au scris toate cele necesare pana acum  [:)] ... Dar parerea mea este sa nu cumparam lucruri inutile,sa nu ne grabim,ci sa asteptam listuta de la invatatori, care difera de la scoala la scoala. 

Scucces tuturor copilasilor in noul an scolar!!!



#38
ionelala

ionelala
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 16 septembrie 2015 - 11:18

Ghiozdănelul are înăuntrul sau strictul necesar, însă caiețele și pixurile mereu vor fi o necesitate, sunt binevenite oricând. Cerințele școlare sunt destul de mari, și un ajutor nu strica nimănui.

 



#39
mayasv

mayasv

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 16 septembrie 2015 - 14:54

Intr-adevar lista o avem de luni si nu e foarte diferita de ce ne-am inchipuit noi. La clasa pregatitoare a fetei mele arata asa:

-un caiet foi veline+un caiet matematica

- 2 blocuri de desen mici+acuarele +2 pensoane, recipient pt apa, paleta

- penar complet echipat (creioane colorate, carioci, ascutitoare, radiera, stilou, creion)

- sugativa, foarfece, lipici solid, plastilina, hartie glasata lucioasa, hartie autocolanta

- caietele speciale comandate de dna invatatoare

- protectie birou;

 Mai este trecuta o lista cu necesarul comun care urmeaza sa se achizitioneze din fondul clasei sau cum propun parintii la sedinta:

- jocuri educative

- aracet

- top hartie xerox

- coli flipchart

- pioneze+ace

- coli colorate (A4)

- cartoane colorate (A4)

- folii plastic

- servetele umede

- rola de hartie (de bucatarie)

 

 Singurul lucru mai "exotic" este protectia de birou, mai exact o mapa de protectie de birou plasticata, care are rolul de a proteja bancuta (in loc de husa) si am achizitionat-o deja, nefiind foarte scumpa.



#40
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 16 septembrie 2015 - 15:13

La clasa a 4-a caiet studentesc pt mate - ar fi ceva mai iesit din comun :).

 

Un sfat pentru clasele mici: cumparati mape de plastic transparente, divers colorate, si puneti fiecare materie in cate o mapa. Cand incepe ora de mate - copiii scot mapa de mate cu tot ce au nevoie la aceasta materie (culegere, carte, caiet, alte auxiliare). Termina ora de mate - pune tot in mapa si mapa in ghiozdan. Vine ora de cunoastere - scoate mapa si are in ea tot ce ii trebuie... si tot asa. Ghiozdanul nu va avea caiete si carti amestecate, copilul nu pierde timp cautand prin ghiozdan (retine doar culoarea mapei si scoate exact ce trebuie) iar daca sticla de apa mai curge sau se sparge cutia de lapte (noi am patit-o) nu va trebui sa cumparati alte carti/caiete ci doar veti spala mapele.





Etichetat si cu concurs, rechizite, scoala, scolare, clasa 1, clasa intai, cum ne pregatim de scoala

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Astăzi, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Astăzi, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -