Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Concurs Desprecopii - Incepe Scoala, Liste de Rechizite (sponsor Diverta)

concurs rechizite scoala scolare clasa 1 clasa intai cum ne pregatim de scoala

53 raspunsuri la acest subiect

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 27 august 2015 - 10:50

Spune-ne cum stai cu pregatirea pentru scoala si castigi un ghiozdan echipat de Diverta. Discutam despre rechizite, ghiozdate, cumparaturi. Ati primit listele de rechizite de la invatatoare? Ce contin?

 

Punem la bataie 2 Ghiozdane! Deci comenteaza la acest subiect!

 

Sponsor actiune/concurs: DIVERTA. Multumim pentru sponsorizare!

_3000x1500%20ok.jpg

 

Informatii campanie:

Aceasta campanie este una ad-hoc plecata de la un subiect de documentare pe forum transformat ulterior in CONCURS.

Perioada de participare: 25 August - 20 Septembrie

Cele 2 ghiozdane se ofera prin tragere la sorti la 2 din persoanele care raspund la mesaj.

Tragerea la sorti se face pe 20 Septembrie si rezulattele se publica in acest topic.



#2
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 27 august 2015 - 11:18

Un inceput ...

 

4 caiete Tip I cu liniatura (dictando)
4 caiete de matematia
2 caiete cu foaie velina
1 caiet de desen
1 penar cu:
1 stilou + rezerve
creioane HB
2 pixuri albastre
guma (radiera)
creioane colorate
carioci
ascutitoare

rigla/echer

ghiozdan

 

pentru activitati si proiecte:

lipici

foarfeca

hartie colorata

hartie glasata
acuarele

pensule

pahar de plastic

etichete

bloc de desen

 

pentru sport:

trening

pantofi de sport

tricou alb

short



#3
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 27 august 2015 - 11:38

Ai uitat din lipsa pic-ul :-) Deosebit de important.

Si saculet pentru incaltarile sport, sa poata fi lasate agatate de cuier, daca e cazul :-)



#4
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 27 august 2015 - 11:39

Eu cred ca nu trebuie cumparat aiurea, dupa niste imaginare facute de niste useri, ci trebuie asteptata lista data de invatator.



#5
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 27 august 2015 - 11:43

si nu au voie pixuri la varste asa mici. cel putin la noi in scoala

 

mcoca are dreptate, fiecare invatator da o lista proprie. ca in cele mai multe cazuri este similara, e corect.



#6
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 27 august 2015 - 11:48

Cu siguranta vor trebui si:

 

- plastelina + placa de lucru

- forma pentru mixarea culorilor (acuarele)

- caiete studentesti mate si dictando (la fie-mea s-au cerut din clasa a 3-a)

 

Copiii mei au lucrat mult acasa, ca divertisment, asa ca in afara de lista "oficiala" am cumparat destule lucruri in plus.



#7
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.662 mesaje

Postat 27 august 2015 - 13:13

pt clasa a IV:

 

- ghiozdan

- 2-3 caiete de matematica (A5, inca nu ni s-au cerut A4)

- 6 caiete de romana

- 1 caiet cu foaie velina 

- 1 caiet de muzica

- 1 bloc de desen 

- coperti pt caiete si carti

- etichete

- penar cu pix pilot frixion albastru si verde (la noi e recomandat sa foloseasca frixion pt ca se poate corecta fara mazgalituri si 'porci') , rezerve pt pixuri, stilou si rezerva pt stilou, corector, creion, creioane colorate, carioci, radiera, rigla

- plastilina, acuarele, lipici, foarfece (in timp, la cerere, mai luam carton colorat, hartie galse sau hartie creponata si alte materiale pt ora de lucru manual) 

 

 

Pt ora de sport :

- pantaloni sport (la fete le da voie si cu colanti, nu neaparat pantaloni de trening) 

- tricou / bluza cu maneca lunga, in functie de anotimp

- pantofi sport (adidasi, bascheti) 

- bluza de trening

 

Pt clasa:

 

- pentru fete : uniforma, colanti sau ciorapi lungi (asa-numii shtrampi ) 

 

- pt baieti:  camasa, cravata sau papion, pantaloni inchisi la culoare (recomandat de stofa, dar se accepta si blugi) 



#8
Serialbastre

Serialbastre

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.358 mesaje

Postat 28 august 2015 - 10:56

Noi ne pregatim sa trecem prima data pragul scolii pentru a incepe clasa pregatitoare. Desi nu avem inca indrumari in aceasta privinta de la dna invatatoare avem in vedere urmatoarele:

 

- ghiozdan;

- penar (eu voi opta pt unul tubular, ca sa poata umbla mai usor in el)

- coperti pentru caiete/carti, etichete;

- stilou si pic; rezerve pentru stilou; 

- creioane, radiera, ascutitoare;

- creioane colorate;

- carioci;

- acuarele, pensule, suport pentru amestecat culori, pahar pt apa. 

- bloc de desen; caiet de desen; 

- hartie colorata, hartie glasata, foarfeca, lipici, hartie creponata, 

- alfabetar, betisoare, numaratoare (numai daca vor fi necesare). 

 

Of, ma apuca emotiile!  [flo2]



#9
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 28 august 2015 - 12:03

In toate scolile, la clasele mici se da o lista, dar intotdeauna exista si puncte comune.

 

Ghiozdanul: in primul rand va trebui sa hotarati daca vreti varianta troler sau de spate. In ambele cazuri, sa fie usor dar rezistent. Daca copilul are de urcat scari, luati ghiozdan de spate. In plus, verificati sa existe un buzunar exterior pt mancare si sticla de apa. Nu veti dori sa curga ceva peste caiete si carti.

Penar: preferabil cu locasuri speciale pentru creioane/stilou.. etc. Penarele tub/portofel au toate la gramada si cand le rastoarna un copil pe banca sa caute stiu eu ce... Cel mai bine au functionat penarele cu doua fermoare. Cele cu 3 sunt deja prea groase si grele.

 

Rechizitele:

Caiete- clasele mici - caiete de mate A5. Clasa 1 - caiet tip.1 Clasa a 2-a, depinde f mult de invatator (de obicei se incepe cu tip 1, continua cu tip 2 dar f putin si finalizeaza in dictando. De la clasa a 3-a caiete dictando A5. Luati caiete liniate pretiparite (sa nu mai trageti linia) si cu foaie lucioasa (sa nu suga cerneala). Luati caiete subtiri (cele cu arc sunt groase/greu de carat si nici nu gasiti coperti pt ele).

Coperti- pentru caiete puteti lua de la inceput. Cartile sunt in atat de multe formaturi incat mai bine mergeti cu cartea la librarie si cumparati coperta dupa ce o probati.

De scris - creioane, guma, ascutitoare sigur trebuie. Functie de invatatoare veti avea varianta: stilou+rezerve+pic+pix de corectat sau pilot friction + rezerve

Desen/pictura - creioane colorate, un set de carioci dar nu cu foarte multe nuante, pahar de apa si pensule puteti lua de la inceput. Unele invatatoare vor bloc mic de desen iar altele prefera varianta caietelor speciale. La capitolul vopsele la fel. Unele vor tuburi guase + paletar. altele vor cutii cu acuarele (pastilele de culoare).

Abilitati practice: - plastelina, hartie colorata, hartie glasata, foarfeca; placa pt plastelina (merge si un "fund" de plastic), hartie creponata, lipici solid/lichid.

Alte materii: caiet stiintele naturii/geografie - sunt la fel in interior (nu conteaza ce e pe coperta), caiet muzica, caiet foaie velina (doar daca cer), vocabular (pt cuvinte sau ca si caiet de corespondenta parinte-invatator)

Ar mai fi de luat etichete, o rigla si alte chestii pt care va sfatuiesc sa asteptati indicatiile invatatorului (betisoare, husa pt banca, bureti pt pictura).

Pentru sport: pantofi de sport (pana e toamna/primavara se poate merge direct cu adidasii, cand incepe mocirla/zapada sa aveti niste pantofi usori pt ca ii adaugam la greutatea ghiozdanului) Un trening sau pantalon/jacheta tip sport. Daca cumparati tricouri tip polo vor putea merge si la sport si la scoala cu ele. Puteti lua saculet special pt echipament sau doar o punga.

 

Plecati de la ideea ca al vostru copil va avea de carat in spate o gramada si incercati sa fie toate cat mai usoare.



#10
mayasv

mayasv

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 28 august 2015 - 13:03

Sunt de acord cu listele propuse, sunt lucruri general valabile pe care le va cere orice invatator. Nu sunt nici eu de acord cu penarul tubular pt ca de multe ori cad capacele cariocilor, murdarind toate lucrurile din penar si degetelele scolarului (lucrez la gradi si am vazut asta), deci penar normal cu un fermoar si doua extensii sau cu doua fermoare. De asemenea nu recomand penarele gata echipate, de obicei au creioane proaste sau foarte putine lucruri. Eu am luat penar gol si l-am echipat cu carioci/culori de calitate.

  La clasele pregatitoare pe langa rechizitele deja mentionate de alti user (n-are rost sa le reiau) se mai cere de obicei:

- o carte de colorat

- o carte de povesti

- un puzzle

- un joc cu cifre si/sau litere (magnetice sau nu)

Unii invatatori mai cer si o jucarie, in functie de cat e de dotata clasa initial (de obicei nu prea e dotata)





Etichetat si cu concurs, rechizite, scoala, scolare, clasa 1, clasa intai, cum ne pregatim de scoala

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -