Sari la conținut

Sari la conținut


Temele de vacanta ale scolarului: ghid filozofic al unei mamici profesoare

teme teme de vacanta vacanta scoala lectii

16 raspunsuri la acest subiect

#11
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 31 august 2015 - 17:22

Doua ore pe zi in vara  ?  Dar daca nu te bagi sa i ai ocupati restul de ore din zi si se descurca ei  poti fi sigura ca s -ar descurca ei si astea doua ore. Si ce mai conteaza vacarmul daca 10 ore nu a contat ? Ceea ce vreau sa spun este ca motivatia cu "este liniste " si de aceea au teme mi se pare ca este chiar doar o motivatie. Oricum, daca ai copii ce intra separat in camerele lor si mai ies dupa1 -2 ore cu temele facute in vacanta de vara sa stii ca ai copii minunati.



#12
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 31 august 2015 - 18:20

"e liniste" e o parte din ecuatie... bineinteles e simplist sa reduc totul la asta. aportul intelectual/ de invatare e mai important , dar la noi si linistea e importanta. e greu de explicat de ce si si mai greu de inteles daca nu traiesti la mine in casa :))))

 

uite, legat de invatare, baiatul meu cel mic avea ca parte de tema pur si simplu sa copieze un paragraf scurt, poate 5-6 propozitii/ fraze intr-un caiet. e o diferenta semnificativa intre scrisul la inceputul verii si scrisul la sfarsitul verii. deci acopar si lipsuri pe care le vad pe parcursul anului si nu nu e suficient timp sa le corectez in goana anului scolar.

 

 

si da, sunt minunati :) si pentru tot ceea ce obtin muncesc mai mult decat majoritatea copiiilor si eforturile lor primesc mai putina recunoastere, dar astea sunt cartile pe care le avem si pt noi e chiar important sa mentime ritmul. la fel ca pt inca vreo 20 % din copiii nord americani din aceeasi categorie cu noi.

 

e foarte, foarte mult de argumentat cu ce poti obtine si de ce munca intelectuala peste vara e importanta, dar cred ca tre' sa iesim un pic din ce inseamna "teme de vacanta" in sensul clasic

 

gotta go ca am uitat ca am intalnire la banca!!!!



#13
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 31 august 2015 - 22:44

ba eu sunt cit se poate de acord cu temele pt vacanta.

cum aici nu se dau de la scoala,  eu ii dau "teme" in vacanta....si il pun sa studieze chiar si materii care nu le face la scoala....

 

din 14 ore de timp liber/zi in vacanta...eu cred ca 1-2 ore de studiu nu omoara pe nimeni. cititul nu il incadrez in studiu...ca al meu citeste de drag cu orele...

 

asa am facut de cind era mic...si i-a prins bine, asa vom face mereu si de-acum inainte.

 

aici in clasele 1-5 temele zilnice din timpul scolii sunt foarte reduse,...ceva la 30 min /day (cel mult)...ceea ce din punctul meu de vedere e foarte, inefficient.

 

acum in clasa 6-a e mai ocupat dar cind il prind ca are teme mai putine treb sa lucreze additional la matematica ...in general 2 ore de studiu/day.



#14
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 01 septembrie 2015 - 15:58

Aici nu se dau teme de vacanta...dar si vacanta e ft scurta, doar 5 saptamani vara...

Fiica-mea e plecata in general in Romania in perioada asta, asa ca nu se plictiseste, are mereu cate ceva de facut cu ai mei.

ea este oricum ft creativa, ii place sa deseneze, sa faca filme, sa scrie romane, sa mestereasca diverse....de anul trecut are pagina ei de instagram pe care isi pune desenele, are cateva mii de followeri...

Nici eu nu sunt de acord cu temele, vacanta e pt relaxare, teme au mereu cat sunt la scoala...



#15
Liana_Adm

Liana_Adm

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 37 mesaje

Postat 08 iulie 2016 - 09:28

Frumos articol! Din pacate, eu nu am timp sa fac alaturi de pustoaica mea teme, iar daca ii dau sa le faca singura cat timp sunt eu la munca, gaseste mereu alte lucruri mai interesante de facut si renunta la ele. De aceea, m-am decis sa o inscriu la o scoala de vara, unde sa poata face si teme si sa invete noi chestii. Am gasit acest program de vara la Lumea Copilariei; este un centru in Mogosoaia, unde parintii isi duc copii cu acelasi scop, sa se distreze in timp ce invata lucruri noi. Saptamana aceasta au studiat alimentatia, iar acum Mara a mea vine si imi spune cum trebuie sa tin legumele la pastrat si cate fructe trebuie sa mananc zilnic. Pana acum sunt incantata de acest centru. Va mai tin la curent. :)

 

 



#16
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 08 iulie 2016 - 13:49

Chiar daca creierul se cam dezvolta pana pe la 5 ani, el continua totusi rafinarea functiilor si întărirea legaturilor neuronale pana la maturitate , chiar toata viata, in functie de stimulari... de aceea eu cred ca activitatea intelectuala si aici ma refer la studiu, mai ales in copilărie, este binevenita. ..
De cele mai multe ori ia forma temelor, pentru ca nu toti parintii stiu cum si ce anume sa ii Invete pe copii, adecvat varsteu lor, cred ca temele reprezintă astfel un reper in primul rand pentru parinti..
 
Eu sunt de acord cu temele, in cantitate medie .


Tu crezi ca activitatea intelectuala inseamna teme . Asta cred parintii care vor sa se debaraseze de copii .

#17
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 08 iulie 2016 - 14:30

Tu crezi ca activitatea intelectuala inseamna teme . Asta cred parintii care vor sa se debaraseze de copii .

?





Etichetat si cu teme, teme de vacanta, vacanta, scoala, lectii

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -