Sari la conținut

Sari la conținut


Temele de vacanta ale scolarului: ghid filozofic al unei mamici profesoare

teme teme de vacanta vacanta scoala lectii

16 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 26 august 2015 - 10:08

Temele de vacanta ale scolarului: ghid filozofic al unei mamici profesoare

Lungile veri de huzur ale copilariei mele, pline de zile de nefacut nimic si totusi de atatea aventuri pe care doar vacanta mare le poate pregati tuturor copiilor erau, invariabil, umbrite de un nor amenintator: teme de vacanta. Ajunsa acum profesoara si mama in acelasi timp, cred ca aceste teme nici nu ar trebui sa existe. Iata de ce :)

 

temedevacanta-mare.jpg



#2
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 26 august 2015 - 10:21

foarte fain scris!

si pe noi incep sa ne streseze temele de vacanta ....



#3
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 26 august 2015 - 13:19

Chiar daca creierul se cam dezvolta pana pe la 5 ani, el continua totusi rafinarea functiilor si întărirea legaturilor neuronale pana la maturitate , chiar toata viata, in functie de stimulari... de aceea eu cred ca activitatea intelectuala si aici ma refer la studiu, mai ales in copilărie, este binevenita. ..

De cele mai multe ori ia forma temelor, pentru ca nu toti parintii stiu cum si ce anume sa ii Invete pe copii, adecvat varsteu lor, cred ca temele reprezintă astfel un reper in primul rand pentru parinti..

 

Eu sunt de acord cu temele, in cantitate medie .



#4
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 27 august 2015 - 10:40

Da, dar depinde ce fel de teme si in ce cantitate. :)

 

In ROmania se dau multe teme de vacanta copiilor?



#5
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 27 august 2015 - 12:10

Fiica mea trece clasa a III-a. A avut ca tema de vacanta un caiet de lucru pe care l-a terminat de mult lucrand maxim jumatate de ora pe zi. Mie mi s-a parut rezonabil.

Si a mai avut de citit o carte (ce vrea ea). Asta nu a considerat-o tema, ea oricum citeste fara sa fie obligata.



#6
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.457 mesaje

Postat 27 august 2015 - 13:26

Noi n am prea avut teme de vacanta in primii 4 ani de scoala :-)

Dar a avut in fiecare vacanta cate un caiet de lucru, cumparat din librarie, ales de ea. Si de citit, asta era imperativ, la alegere, ce vroia.

  Acum trece pe-a 5-a, la fel, nicio tema de vacanta. Asa ca a mai facut ea din orele extra, benevol, germana si chitara, a fost la scoala de vara de engleza.

In fiecare zi are de citit minim 10 pagini cu recuperat daca a ratat norma :-) Lecturi la alegere, acum e la Narnia parca.

 I-am dat si cate o fisa de romana / mate, nimic infiorator.

Nu cred ca juma de ora de munca a omorat vreun copil. Nu sunt munci zilnice, nu sunt absurda, dar fac bine impotriva plictiselii cateodata.

Nu credeam ca voi ajunge in aceasta faza, sa recomand cate o fisa, dar asta e concluzia mea: nu vor crapa ! Prin comparatie, evident, cand copilul e plecat in tabara sau hai-hui, normal ca nu ii dai fise de lucru la pachet :-))) dar nici sa zaca pe tableta sau tv 3 luni de vara nu cred ca e mai ok. Spun asta pentru ca si eu aveam dilema aia, cu daca esti in concediu poi nu lucrezi. Ei bine, eu nu am cca. 90 de zile de concediu, cu atat mai putin legate [:-)))]



#7
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 31 august 2015 - 10:37

Eu nu sunt deacord cu temele de vacanta . Vorbesc de vacanta de vara nu de celelalte ce practic sunt integrate in an deci se continua testele scrise la reincepere materia fiind unitara.

In vara insa nu, nu sunt de acord. S-a terminat o etapa incepe alta , psihologic vorbind chiar si o jumatate de ora pe zi mie mi se pare ca anuleaza pauza.

Bine, nici cu vacantele astea criminale de trei luni ca in Romania nu sunt de acord dar asta e altceva. O luna jumatate, doua luni cred ca sunt arhisuficiente dar in astea sa nu faca decat ce vor fara programare. Eu observ ca unii copii citesc de la sine vrere (chiar mult) beletristica, altii fac experimente, altii deseneaza altii fac muzica, altii aleg sa nu faca nimic pentru caa asta vrea fiecare dar chiar daca nu face nimic scris /citit tot nu inseamna ca nu castiga nimic prin joaca de exemplu.

 

Daca parintele e resonsabil si pastreaza un ritm constant la wi fi de exemplu si in vacanta ca si in timpul scolii adica nu il lasa cu orele uitat la comp pentru ca "nu are alta solutie" copilul singur isi gaseste ceva ce ii place sa faca si din care invata mai multe decat dintr un caiet de scris obligatoriu zilnic.



#8
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 31 august 2015 - 15:06

eu le dau teme de vacantza. e mult mai bine decat sa umble aiurea prin casa haraindu-se reciproc si impreuna apoi macelarit nervii adultului responsabil :)

 

plus ca sincer decat sa stau in septembrie sa recapitulez 7X8 mai bine nu le dau ocazia sa uite :)



#9
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 31 august 2015 - 15:31

Daca au stiut in iunie cat face 7 x8 eu nu cred ca in septembrie dupa o singura citire nu isi vor mai aminti. Daca insa nu au stiut in iunie si de fapt se invata in vacanta ceea de ar fi trebuit invatat in timpul scolii este exact situatia de care spuneam. In capsoarele lor atunci nu exista pauza si asta eu am observat ca duce la un mai mic entuziasm si la o mai mare oboseala pe parcursul urmatorului an.

Cat despre harjoneala in casa , eu cred ca exista si alte metode de a i tine ocupati decat temele . De altfel, aceste teme presupun ca tin cel mult o ora pe zi deci nu rezolva de fapt nimic in privinta asta  [:)]  Daca faci socoteala le raman inca vreo 10 ore neacoperite. Cred ca e o iluzie ca asta ii tine cuminti.

Baietii mei de altfel se impung si se gadila si fac galagie si in timp ce scriu deci e exclusa linistea doar pentru ca au teme.



#10
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 31 august 2015 - 15:51

ai mei nu isi vor aminti dupa o recitire :) 

 

harjoneala la teme nu se intampla, caci sunt fiecare in camerele lor. 

 

la alte metode de tinut ocupati, sincer, la varsta alor mei eu incerc sa ma extrag din ecuatie si sa nu-i tin eu ocupati, deci in taraboiul creat de 2 copii diametral opusi cele 1-2 ore de teme sunt oaza de liniste. si daca le faci si cu pauza intre... yu-hu!!!

 

adevarul e ca fiecare cu obiceiurile lor, sincer nu cred ca exista o regula general valabila. ai mei nu vor citi niciodata de placere de ex, deci citit 30 de min e parte din tema si nu-i un capat de lume. oricum temele astea apar cat timp nu sunt in tabere, deci eu zic ca e un program destul de echilibrat.





Etichetat si cu teme, teme de vacanta, vacanta, scoala, lectii

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -