Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Filmarea nasterii - ce parere aveti?

dezbatere nastere nasterea filmare video

37 raspunsuri la acest subiect

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 19 august 2015 - 11:09

Stiu ca in Romania nu prea se poarta ca tatii sa participe la nastere. Eu (in Olanda) am fost acolo. Am ajutat pe cat am putut cu suport psihic, am trait din plin emotia nasterii (mai ales la final cand am taiat cordonul ombilical). Nu imi pare rau ca am fost acolo si chiar ma mandresc cu asta!

 

Totusi, experienta nasterii este o grea incercare pentru viitoarea mamica. Mai ales in cazul unui travaliu de lunga durata. Personal nu pot sa inteleg de ce unele mamici (sau tati) isi doresc sa filmeze acest moment. Care este dorinta care duce la o astfel de decizie? 

 

Voi ce parere aveti? Cine dintre voi si-a filmat nasterea sau isi doreste sa-si filmeze nasterea? Care sunt argumentele pro si contra pentru a filma nasterea? 

 

Daca nu ma credeti ca sunt multi care filmeaza va rog sa va uitati in poza de mai jos:

GivingBirthGoogle.jpg

 



#2
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 19 august 2015 - 11:40

Eu nu as filma-o. Bine, daca e cezariana  e ok, si daca e naturala filmata doar din anumite unghiuri. Dar in nici un caz din spatele medicului. Nu m-as inghesui s avad una semenea film de la nasterea mea.



#3
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 19 august 2015 - 11:43

Nici eu...

Au fost momente de mare vulnerabilitate, si pentru mine si pentru fie-mea,

si pe care le consider intime. Le-am incuiat in suflet si sunt acolo, da nu mi le-as fi dorit imortalizate pe film...



#4
lalala13

lalala13

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.201 mesaje

Postat 19 august 2015 - 14:16

una e sa filmezi si sa lasi acolo in casa, in intimitate si alta este sa postezi pe you tube.



#5
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 19 august 2015 - 14:42

Pe mine aceasta nevoie constanta a unora de a-si expune detaliile intime ale vietii ma depaseste. Nu o inteleg.

Poti face ce vrei, filma ce vrei - dar de ce trebuie sa o pui pe Youtube sau pe FB?

Nasterea este incarcata de emotie si durere. Nu inteleg de ce ar trebui sa mai revezi acele momente. Ele raman in suflet oricum.



#6
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 19 august 2015 - 14:57

Mie nasterea mi s-a parut placuta doar cand s-a terminat,  ma bazez pe uitare sa ramana doar o impresie frumoasa,;ca sa am curaj sa fac si bebe 2....

Asa ca nu vad sensul sa mai si filmez,  in caz ca nu mai știu ce fricoasa sunt :))

 

Iar despre cei care posteaza pe utube, mi se par ... nici nu știu. .. infantili?



#7
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 19 august 2015 - 15:26

    Pe mine nu m-a durut. Eram emotionata ca de ceva nou dar nu "poezia" primului moment de care aud peste tot. Tin minte ca asistenta luase copilul si pleca cu el iar medicul a intrebat-o: - Dar mamei nu ii arati copilul? Asistenta s-a intors si din usa mi-a aratat copilul...cu fundul. Am vazut picioarele, fundul si 2 oo.

    Prima nastere a fost filmata (dintr-un anume unghi (adica nu direct pe... )) si am vazut-o singura data cateva secvente. Nu ma intreba ce ne-a venit atunci. Eram singuri la spital, Giulestiul avea sala de nasteri absolut goala si medicul l-a invitat pe sotul meu inauntru daca vrea sa filmeze. Cred ca i-a fost rusine sa refuze. In plus mai erau si cateva fete de la scoala sanitara la invatat, asa ca am avut rol principal si o gramada de spectatori.

   La a doua nastere era full. Am stat pe hol si pe un scaun pana aproape sa nasc. Dupa, n-au avut pat si am stat pe o brancarda. Nu aveam cum sa bag si barbatul in sala in care erau 15 femei in travaliu. Am stat la povesti cu rezidentii :) si am dat indicatii unei tanti cum sa impinga, ca ii era frica.

   Pana la urma fiecare face ce vrea. La cate chestii sunt pe net, macar nasterea e un act normal....



#8
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 19 august 2015 - 15:34

eu am nascut prin cezariana si mi-ar fi placut sa am filmul nasterii, ar fi fost singura ocazie in care as fi putut sa-mi vad interiorul corpului (ma rog, doar o zona) in viata fiind. [:-)))]

 

si cred ca ar fi fost extrem de interesant pentru fiica mea sa vada cum s-a nascut, cum a aparut pe lume. mereu ma intreaba, cat de mare era burtica mea, daca m-a durut, imi cere sa vada cicatricea de la cezariana, intreaba cat de mica era, cum arata, ce a facut imediat dupa ce a scos-o medicul din burtica mea, daca a plans sau a fost cuminte, ce am facut eu dupa ce ea a fost scoasa, samd.



#9
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 19 august 2015 - 15:44

Eu nu as avea curajul sa ma expun asa (adica sa uploadez filme cu mine in momente intime) dar ma bucur ca sunt persoane care o fac. Cred ca sunt multe femei (si barbati) care vor sa vada cum e si asa au posibilitatea. Degeaba iti explica medicul sau citesti un tratat medical ori iti povesteste o prietena, cand vezi experienta personala direct... e cu totul altceva [:)] Se demitizeaza lucrurile.

 

La fel ii admir pe cei care arata diferit (prea grasi / slabi / inalti / etc), pe cei ce au trecut prin boli / traume / interventii si apoi isi expun corpul, pe cei care dau detalii foarte intime despre bolile lor psihice etc... Eu una m-am saturat de modele perfecte si de totul e frumos si roz si placut uscat si toti suntem 90-60-90, heterosexuali, tineri si destepti [:)]



#10
lalala13

lalala13

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.201 mesaje

Postat 19 august 2015 - 15:49

eu am nascut prin cezariana si mi-ar fi placut sa am filmul nasterii, ar fi fost singura ocazie in care as fi putut sa-mi vad interiorul corpului (ma rog, doar o zona) in viata fiind. [:-)))]

 

si cred ca ar fi fost extrem de interesant pentru fiica mea sa vada cum s-a nascut, cum a aparut pe lume. mereu ma intreaba, cat de mare era burtica mea, daca m-a durut, imi cere sa vada cicatricea de la cezariana, intreaba cat de mica era, cum arata, ce a facut imediat dupa ce a scos-o medicul din burtica mea, daca a plans sau a fost cuminte, ce am facut eu dupa ce ea a fost scoasa, samd.

 

Nu mi se pare un film de aratat copiilor..cu atata sange si etc...





Etichetat si cu dezbatere, nastere, nasterea, filmare video

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -