Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Da mama, sunt beata

tinerete delia alcool model

47 raspunsuri la acest subiect

#11
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 18 august 2015 - 12:09

ca s-o spun p-aia dreapta, eu niciodata nu m-am imbatat, nu stiu ce inseamna, cum te simti cand esti beat, ce senzatii ai si ce ganduri iti (mai pot) trece prin cap.

 

hehe, chiar acum e la radio melodia deliei, nu's pe ce post (avem un radio dat in surdina pe aici prin birou)



#12
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 18 august 2015 - 12:15

 

Cat despre mesajul in sine, ma situez undeva la mijloc. Sincer, nu pot sa spun ca m-am ofensat foarte tare. Mai ales ca ador multe cantece in alte limbi, cu mesaje clare pro-excese. Ar fi ipocrit din partea mea sa spun il ador pe Dylan cu "everybody must get stoned" si sa protestez la "da, mama..."

 

:) corect



#13
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 18 august 2015 - 12:16


Pe de alta parte, trebuie sa spun ca mi se pare ca proportiile consumului de alcool in Romania mi se par tragice. Am vazut in vacanta asta, la terase, parinti punandu-le in pahare bere copiilor de sub 2 ani :( Cunosc parinti intelectuali, umblati, culti care le toarna copiilor bautura si beau cot la cot. Comerciantilor le vand copiilor bauturi fara nicio problema (cazurile in care ii refuza sau ii legitimeaza sunt, cred, limitate. Eu n-am vazut niciun caz). In acest context, nu stiu daca mesajul cu "da, sunt beata" ar fi cel mai binevenit. Dar pe cine intereseaza binele "mai mare". Cred ca s-a mizat in mare parte pe duritatea mesajului. Am senzatia ca "da, mama, sunt la biblioteca" n-ar fi avut chiar atatea vizualizari pe youtube. 

Cred ca, cu cat astfel de messaje in melodii capata mai multa importanta si creaza mai multa valva, cu atat mai multe vom vedea in viitor. 

wow, infiorator.

Da, ai mare dreptate - putem accepta acest mesaj cu Da mama sunt beata (ca doar nu suntem inca niste maici de manastire), insa asta spuneam si eu - mai exista si realitatea alcoolului... care nu e deloc romantata.

 

Nu stiu cati din voi aveti copilasi adolescenti insa pana nu ai copilul adolescent nu constientizezi pericolul alcoolului. Si asta nu inseamna ca daca ii dai o educaztie buna, ca vine dintr-o familie foarte decenta si cu norme foarte OK - nu poate deveni victima alcoolului. Pentru ca - desi teoria este ca Educatia face totul - va spun eu ca educatia nu te protejeaza de influenta prietenilor, a trendului de bravada, de provocarile DAres ...si asa mai departe.

 

Pana sa ai copil adolescent ... te gandesti ... las ca stiu eu ca educatia mea il protejeaza... insa dupa ce te afli in mijlocul adolescentei copilului tau ... devii mai reticent si vezi altfel. Eu cel putin sunt siderata - in mediul englez - copiii beau bine mersi de la 12 ani, ies pe Bar Street, fetele vin cu votca in poseta la petreceri. Da, de 12 ani ..si fug in tufisuri si beau intre ele. (baietii mai putin)

- imcercati sa va imaginati pe mine si pe Admin - cu ochii ca cepele cand vedeam de la etaj... toata miscarea cu sticle si gaseam grupuri de teens care controlau camara noastra de vin sau coniacuri....  [zirea]

Singurul interes, cand se face un mic party este: ce fel de alcool este?

 

da da ...sit down si asteptati sa creasca copilul ... si veti intelege. [flo2]



#14
alyx

alyx

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 620 mesaje

Postat 18 august 2015 - 13:03

wow, infiorator.

Da, ai mare dreptate - putem accepta acest mesaj cu Da mama sunt beata (ca doar nu suntem inca niste maici de manastire), insa asta spuneam si eu - mai exista si realitatea alcoolului... care nu e deloc romantata.

 

Nu stiu cati din voi aveti copilasi adolescenti insa pana nu ai copilul adolescent nu constientizezi pericolul alcoolului. Si asta nu inseamna ca daca ii dai o educaztie buna, ca vine dintr-o familie foarte decenta si cu norme foarte OK - nu poate deveni victima alcoolului. Pentru ca - desi teoria este ca Educatia face totul - va spun eu ca educatia nu te protejeaza de influenta prietenilor, a trendului de bravada, de provocarile DAres ...si asa mai departe.

 

Pana sa ai copil adolescent ... te gandesti ... las ca stiu eu ca educatia mea il protejeaza... insa dupa ce te afli in mijlocul adolescentei copilului tau ... devii mai reticent si vezi altfel. Eu cel putin sunt siderata - in mediul englez - copiii beau bine mersi de la 12 ani, ies pe Bar Street, fetele vin cu votca in poseta la petreceri. Da, de 12 ani ..si fug in tufisuri si beau intre ele. (baietii mai putin)

- imcercati sa va imaginati pe mine si pe Admin - cu ochii ca cepele cand vedeam de la etaj... toata miscarea cu sticle si gaseam grupuri de teens care controlau camara noastra de vin sau coniacuri....  [zirea]

Singurul interes, cand se face un mic party este: ce fel de alcool este?

 

da da ...sit down si asteptati sa creasca copilul ... si veti intelege. [flo2]

 

Cam de sus asa fraza asta, se simte asa un aer de superioritate, dar in fine.

 

Chiar daca nu toti avem, cel putin la momentul actual, copii adolescenti, nu inseamna ca suntem rupti de realitate.

 

Dar parca nici sa facem din tantar armasar nu e cazul acuma, ca a aparut un cantec in care un vers e oleaca mai deocheat. Ca in cazul asta ar trebui interzisa difuzarea a foarte multe melodii, atat romanesti cat si straine.

 

Da, pericolul alcoolului e unul grav si real, la fel cel al drogurilor, al tigarilor, etc. Exista multe pericole care-I pandesc pe adolescenti.  Dar tot nu cred ca un cantec il poate influenta pe un adolescent intr-un asa hal incat sa-l transforme la 180 de grade. Da, poate ca in combinatie si cu alti factori, exista o potential[ influenta, dar, personal, consider ca decat sa ma ofusc impotriva melodiei, mai bine tatonez terenul, incerc sa aflu ce intelege adolescentul din acea melodie si incerc sa vad cum ii pot schimba perceptia lui despre cantecul respectiv. DSin acest motiv e important fiecare ce intelege si cum interpreteaza ce aude.



#15
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.458 mesaje

Postat 18 august 2015 - 13:07

E doar o melodie. Nu cred ca tinerii vor sari la baute pt ca asculta melodia asta, daca merg la baute o fac din alte motive (turma, petrecerea, etc).



#16
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 18 august 2015 - 13:07

alyx, sincer e doar perceptia ta. Eu am vrut sa fiu sincera si atat. E pacat cand o tentativa de sinceritate e perceputa altfel. E o simpla parere. [flo2]

 

aici suntem doar mamici si vorbim, asta e tot. [flo2]



#17
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 18 august 2015 - 13:08

da, dar acum vorbim deja de alte chestii. [flo2]



#18
alyx

alyx

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 620 mesaje

Postat 18 august 2015 - 13:12

da, dar acum vorbim deja de alte chestii. [flo2]

 

Adica? Ce anume vrei sa spui?



#19
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 18 august 2015 - 13:20

Cand eram eu adolescenta era la moda (proaspat aparuta si foarte ascultata) BUG Mafia... "Al patrulea numar" va spune ceva? [:D]

Maica-mea era ... nu stiu daca exista un cuvant care sa descrie reactia ei cand m-a prins ce ascultam....


Editat de BlackCat4evR, 18 august 2015 - 13:21 .


#20
alyx

alyx

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 620 mesaje

Postat 18 august 2015 - 13:24



Cand eram eu adolescenta era la moda (proaspat aparuta si foarte ascultata) BUG Mafia... "Al patrulea numar" va spune ceva? [:D]

Maica-mea era ... nu stiu daca exista un cuvant care sa descrie reactia ei cand m-a prins ce ascultam....

 

Si te-a influentat la acel moment in vre-un fel?

 

Eu imi aduc aminte si de melodia aia cu "ridicati paharele in aer, cine nu bea cu noi e un fraier..", nu mai tin minte cine o canta. Nu am remarcat sa fi baut tinerii atunci mai mult din cauza acelei melodii, dar tin minte sigur ca se dansa in draci cand era difuzata in discoteca.


Editat de alyx, 18 august 2015 - 13:27 .




Etichetat si cu tinerete, delia, alcool, model

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -