Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Da mama, sunt beata

tinerete delia alcool model

47 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 18 august 2015 - 10:45

Vara asta nu am putut sa nu ascult, de voie sau ne nevoie - cam peste tot in Romania -  noul hit al Deliei: Da mama, sunt beata

 

Si, trebuie sa recunosc, are o voce frumoasa - as spune ca e diva cantareata a momentului

Iar melodia e faina.

 

Dar, in fuga taxiului - ascultant versurile m-am pomenit intrebandu-ma din ce perspectiva ascult acest cantec - evident, putin socant..

 

Din perspectiva unei mame sau a unei persoane care isi aduce aminte de tinerete?

Nu sunt atat de inchisa la minte sa critic total acest cantec pentru ca nu sunt o moralista ca a uitat ca a fost candva tanara ... insa imi aduc aminte ca sunt si mama iar tinerii sunt mereu in cautare de modele de viata. Iat Delia, este un model pentru tineri. Insa nici problemele legate de alcool  - ale tinerilor - nu sunt de neglijat - cu atat mai mult cu cat acest cantec si video, contientizeaza existenta alcoolului [:I]

 

voi - cum ascultati acest cantec?

 

Da mama, sunt beata ...

 

Pai ... sunt si eu mama (insa am un baiat - deci ar suna: Da mama, sunt beat....) insa vremurile cand eram si eu beata de tinerete nu sunt foarte departe ... deci, ma suprindeam in doua ipostaze: cea moralizatoare - adica, hei - cum sa dai un astfel de exemplu tinerilor si sa zbieri din gura mare: da mama, sunt beata - sau din ipostaza in care stiu ca tineretea e navalnica si totul e sa ai o masura.

 

Deci, mamici --- voi cum judecati acest cantec?

 

Eu nu accept geometria in iubire
Triunghi in dragoste, plimbari pe o ata subtire
Si nu mi-e frica sa cad, mi-e frica sa nu cazi tu!
Nu poti sa-neci in vin amarul prea mult timp
Dar timpul trece si vreau sa vad si dragostea trecand,
Sa vad si dragostea trecand

(x2)
Da' am o geanta plina cu vise
Mi-e frica de intuneric,
Da' alerg pe strazi cu felinarele stinse,
Sa nu ma vada nimeni
(Sa nu ma vada nimeni)
In dragoste plansa

(x2)
Da, mama, sunt beata
Pentru ca altfel nu il pot uita,
Si n-am nevoie de iertarea ta
Nu-mi spune ca n-ai fost si tu asa, candva

Nu durerea, ci speranta ma omoara
Si-ncerc sa dau uitarii in fiecare seara
Si nu mi-e frica sa pierd, mi-e frica sa nu pierzi tu!
Iti jur ca nu-l mai sun, chiar daca-s disperata,
La fel cum o faceam de fiecare data
Zambesc acum, doar pentru ca ma vezi tu

(x2)
Da' am o geanta plina cu vise
Mi-e frica de intuneric,
Da' alerg pe strazi cu felinarele stinse,
Sa nu ma vada nimeni
(Sa nu ma vada nimeni)

 

aici video-ul

 

- sper sa nu apara si varanta: Da mama, sunt drogata. [alcool]



#2
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 18 august 2015 - 10:47

deci, mamici, ce parere aveti de acest cantec?

cum vi se pare?



#3
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 18 august 2015 - 10:51

Mie mi se pare un cantec si atat, cu versuri interpretabile, ca multe alte cantece, interne dar mai ales intetnationale (adevarat ca in engleza iti dai seama mai tarziu/greu ce versuri sunt exact), de care, cu cat ne cramponam mai tare, cu atat dam apa la moara celor (poate adolescentilor) care vor sa extraga partea negativa din el, sa si-l faca imn :)



#4
ralualexandrei

ralualexandrei

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.333 mesaje

Postat 18 august 2015 - 10:53

Nu am apucat sa-mi formez nicio parere ca mezinii nu suporta melodia si ma pun sa schimb postul daca accidental o aud,cei mari am vazut ca nici ei nu se dau in vant dupa ea .Nu am auzit-o in playlistul lor.

 

Ma gandesc ca daca  principiile insuflate de catre parinti,familie sunt bine inradacinate ,un  cantec nu are cum sa le schimbe copiilor perceptia.



#5
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 18 august 2015 - 11:15

linia melodica a refernului e plagiata dupa alte 2 melodii super-cunoscute.

ca orchestratie si voce, da, suna grozav, cred ca "dadea" mult mai bine daca textul era in engleza. abia erau mai putini cei care intelegeau mesajul...


Editat de CorinaDani, 18 august 2015 - 11:16 .


#6
oana_s

oana_s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 18 august 2015 - 11:23

Eu sunt o mama care (inca) n-a uitat de nebunia tineretii [:)] .

 

Asa ca privesc melodia din doua perspective, niciuna n-o exclude pe cealalta.

 

De altfel, nu cred ca versurile ar putea influenta cu adevarat un copil, sunt multi multi alti factori care o fac.

 

P.S. Fie-mea m-a intrebat daca "Nu-mi spune ca n-ai fost si tu asa, candva".

Am tacut si am zambit :))



#7
alyx

alyx

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 620 mesaje

Postat 18 august 2015 - 11:28

linia melodica a refernului e plagiata dupa alte 2 melodii super-cunoscute.

ca orchestratie si voce, da, suna grozav, cred ca "dadea" mult mai bine daca textul era in engleza. abia erau mai putini cei care intelegeau mesajul...

 

Pai tocmai aici e chestia: care e mesajul, de fapt al melodiei?

 

Ne cramponam doar de versul da, mama sunt beata, sau o fi si vreun alt mesaj?

 

Personal, mi se pare ca versurile spun cumva o poveste prin care poate ca toti am trecut, macar o data, in viata, pierderea unei iubiri, o despartire, o dezamagire/suferinta in dragoste, gestionate mai bine sau mai putin bine/inspirat, dupa cum ne-a fost norocul.

 

Daca citesc si celelalte versuri si deduc si cauza, motivul betiei, parca totusi nu prea imi pare propaganda pro alcool.

 

Cel putin asa imi pare mie acuma, la prima citire a versurilor. Nnu cred ca am auzit melodia, sau daca am auzit-o nu am dat nici o importanta.



#8
Nana01

Nana01

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 435 mesaje

Postat 18 august 2015 - 11:31

Eu rezonez in mare parte cu articolul acesta: http://www.catchy.ro...te-imbata/78551

Cred ca nu exista publicitate negativa asa ca, oricat ar fi de criticat mesajul, scopul cantecului este atins. Audienta. Verificati, de curiozitate, cate accesari are piesa pe youtube...

Cat despre mesajul in sine, ma situez undeva la mijloc. Sincer, nu pot sa spun ca m-am ofensat foarte tare. Mai ales ca ador multe cantece in alte limbi, cu mesaje clare pro-excese. Ar fi ipocrit din partea mea sa spun il ador pe Dylan cu "everybody must get stoned" si sa protestez la "da, mama..." Si eu cred ca principiile si comportamentul nu ar trebui sa fie invatate din cultura populara, ci din familie. Ce ma deranjeaza mai mult decat mesajul este suspiciunea de plagiat (in urechile mele - si nu numai - seamana suspect cu "Dream on" a lui Aerosmith).

Pe de alta parte, trebuie sa spun ca mi se pare ca proportiile consumului de alcool in Romania mi se par tragice. Am vazut in vacanta asta, la terase, parinti punandu-le in pahare bere copiilor de sub 2 ani :( Cunosc parinti intelectuali, umblati, culti care le toarna copiilor bautura si beau cot la cot. Comerciantilor le vand copiilor bauturi fara nicio problema (cazurile in care ii refuza sau ii legitimeaza sunt, cred, limitate. Eu n-am vazut niciun caz). In acest context, nu stiu daca mesajul cu "da, sunt beata" ar fi cel mai binevenit. Dar pe cine intereseaza binele "mai mare". Cred ca s-a mizat in mare parte pe duritatea mesajului. Am senzatia ca "da, mama, sunt la biblioteca" n-ar fi avut chiar atatea vizualizari pe youtube. 

Cred ca, cu cat astfel de messaje in melodii capata mai multa importanta si creaza mai multa valva, cu atat mai multe vom vedea in viitor. 



#9
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 18 august 2015 - 11:32

alyx, asa am interpretat si eu mesajul cantecului, descrie un moment de cumpana din viata unui om.

nu mi se pare ca incurajeaza consumul de alcool sau alte comportamente nelalocul lor. dar eu am avantajul varstei, ca sa zic asa, spre deosebire de adolescentii de astazi, unii dintre ei ar putea fi tentati sa preia mot-a-mot ideea si sa considere ca e ok sa bei ori de cate ori ai o problema in viata... 



#10
alyx

alyx

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 620 mesaje

Postat 18 august 2015 - 11:55

Sincer ma indoiesc ca o piesa care probabil pana vara viitoare va disparea din peisajul musical, chiar ar putea influenta in mod dramatic pe cineva, fie ei si adolescenti.

 

Ca daca o luam asa, exista o multitudine de factori care pot influenta un adolescent mai ... instabil sa spunem. Si atunci ce se poate face? Sa pretindem sa fie difuzate numai cantece cu mesaj patriotic sau mai stiu eu ce?

 

Pana la urma cea mai importanta contributie in influentarea unuei persoane in formare, este ce a familie, nicidecum a unei melodii de-o vara, sau hai doua, cu indulgenta :)
 





Etichetat si cu tinerete, delia, alcool, model

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -