Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Masele de minte la copil - le scoatem sau nu?

masele de minte

30 raspunsuri la acest subiect

#21
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 12 august 2015 - 11:14

Aha, deci se poarta asta :) Ok m-am mai linistit insa tot ar trebui sa avem si noi mamele niste calmante intotdeauna in poseta :)) multumesc de recomandari si sfaturi [flo2]

 

Redactor,  tu cum ai procedat cu maselele tale de minte? Nu ti-au crescut? 

 

Intreb pt ca mie, de ex, nu mi -au crescut niciodata, nu au avut loc, sunt niste muguri in gingie....



#22
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 12 august 2015 - 11:19

oare ce se intampla de s-au inmultit in prezent cazurile de copii cu dinti crescuti strambi, incalecati, sau carora le apar dintii definitivi in fata/spatele celor de lapte, care nu se misca si nu vor sa cada cand le vine sorocul ? pe vremea copilariei mele nu se stia de aparate dentare, toti colegii mei de scoala si liceu aveau dantura normala, fara probleme de genul celor de mai sus.

o fi de la alimentatie ?



#23
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 12 august 2015 - 11:23

oare ce se intampla de s-au inmultit in prezent cazurile de copii cu dinti crescuti strambi, incalecati, sau carora le apar dintii definitivi in fata/spatele celor de lapte, care nu se misca si nu vor sa cada cand le vine sorocul ? pe vremea copilariei mele nu se stia de aparate dentare, toti colegii mei de scoala si liceu aveau dantura normala, fara probleme de genul celor de mai sus.

o fi de la alimentatie ?

Corina,mie explicatia care mi-a dat-o ortodontul a fost ,tocmai pentru ca nu ne mai folosim dantura ca stramosii nostru,duce la aceste probleme.

 

Noi mincam mincare proceasata,moale,nu avem nevoie de dantura puternica a stramosilor nostri care trebuiau sa rupa,care aveau nevoie de dantura puternica pentru supravietuire.

 

Deci modificarea modului nostru de viata duce la modificarea danturii.

 

Andaghe nici eu nu am probleme cu maselele d eminte,nici nu au iesit,nici extractii nu am facut.

 

edit Bineinteles ca multi dintre noi/ copii nostri nu au nevoie neaparat de aparate dentare,insa inclinatia noastra spre superficialitate,spre frumusete,perfectiune ne face sa apelam la aparate dentare.


Editat de andacos, 12 august 2015 - 11:24 .


#24
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 12 august 2015 - 11:25

CorinaDani,  eu, si cei din familia mea (parinti, bunici)  avem probleme cu dantura, mosteniri genetice ale felului de implantare, dimensiunea. .etc... deci nu pot blama alimentatia. ..

 

Poate nu ne intersam atat de mult de dinti, pana sa am bebe, nu prea mi-a pasat de aceasta mostenire genetica, acum insa ma intereseaza ce va fi de facut...



#25
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 12 august 2015 - 11:26

Mai voiam sa adaug ca tot ortodontul ,ne-a spus ca in citeva generatii ne vor disparea probabil si un rind de masele,imi pare rau ca nu stiu cum s enumesc in romaneste.

 

Tocmai datorita modului de alimentatie,a alimentelor folosite.



#26
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 12 august 2015 - 11:29

Da, andacos, asa cred si eu,  ca acum bagam mai mult in seama aceste aspecte, ca doar ,na, "succesul social depinde de aspectul fizic, inclusiv de dantura "! 



#27
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 12 august 2015 - 11:31

Mai voiam sa adaug ca tot ortodontul ,ne-a spus ca in citeva generatii ne vor disparea probabil si un rind de masele,imi pare rau ca nu stiu cum s enumesc in romaneste. Tocmai datorita modului de alimentatie,a alimentelor folosite.

 

Pai mie nu mi se pare neaparat un lucru bun sau rau,  ci natural, speciile sunt facute sa se adapteze, altfel ar pieri....



#28
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 12 august 2015 - 11:32

Pai mie nu mi se pare neaparat un lucru bun sau rau,  ci natural, speciile sunt facute sa se adapteze, altfel ar pieri....

Nici nu am spus ca ar fi un lucru bun sua rau,era o adugire la mesajul anterior!(am vrut s aeditez ins ascrisesei tu intre timp).

 

E clar ca in citeva sute de ani se va modifica si fizionomia,disparind un rind de dentatie.



#29
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 12 august 2015 - 11:33

Da, andacos, asa cred si eu,  ca acum bagam mai mult in seama aceste aspecte, ca doar ,na, "succesul social depinde de aspectul fizic, inclusiv de dantura "! 

Da,asa este ...asta arata gradul nostru de superficialitate! [zirea]



#30
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 12 august 2015 - 11:59

Medicina si implicit stomatologia evolueaza. Nu are rost sa comparam dintii bunicilor cu cei ai copiilor nostri :))

 

EU nu mi-am scos masele de minte pentru ca la timpul in care am fost copil nu se faceau eforturi ca dintii mei sa fie perfecti asezati ci numai fara carii.

 

Acum insa, cand vezi ca toti copiii poarta braces pentru a avea dinti frumosi, nu poti sa nu faci acelasi lucru cu copilul tau si sa ai grija si de aspectul danturii - pentru ca. asa mi s=a explicat, ortodontia NU are numai rol estetic ci, daca dintii sunt inghesuiti sau calare, afecteaza muscatura si presiunea asupra gingiilor ... si sanatatii acestora.

 

In plus, o muscatura anormala (se numeste ocluzie) - afecteaza smaltul dintilor si in timp, vine cu probleme.

 

Deci nu e numai o chestiune de estetica. Si de asta, ascultam de medicii ortodonti. [flo2]




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -