Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Masele de minte la copil - le scoatem sau nu?

masele de minte

30 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 10 august 2015 - 19:51

salutare, eu am un adolescent de 15 ani caruia i s-a recomandat scoaterea maselelor de minte. Motivul ar fi ca ele crescand, strica toate ordinea dintilor si ca oricum nu sunt bune la nimic. [mai]

 

Asadar, la o sedinta stomatologica (la care a fost cu taica-su) i-au scos 2 masele de minte. Trebuie sa recunosc ca am fost isterica atunci cand am auzit ce i s-a intamplat ... El nu a avut nici o problema, insa pentru mine, mental ... a fost greu :))) (si am fost traumatizata post-eveniment [zirea] )

 

deci mamici de adolescenti - ce parere aveti? Ce recomandari s-au dat copiilor vostri referitor la maselele de minte?

 

[flo2]



#2
Nana01

Nana01

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 435 mesaje

Postat 10 august 2015 - 20:01

Eu nu am adolescent. Copilul meu (8 ani) are maselele de minte sigilate, la recomandarea stomatologului. Pentru ca sunt mai "ascunse" si poate periate mai neglijent, asadar predispuse cariilor. Nu a zis nimic de scoaterea lor, nici eu nu stiu cum as accepta scoaterea unor masele sanatoase.  



#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 10 august 2015 - 20:06

Nana, si copilul meu are maselele de minte ascunse - adica sub gingie. Insa cica trebuie scoase pentru ca altel - toata munca de indreptare a dintilor cu aparatul - de 3 ani - e in zadar pentru ca ele imping dintii ....

 

Asadar, i-au taiar gingia si i le-au scos. Mi se face rau cand ma gandesc insa se pare ca asta e stomatologia moderna.

 

OMG



#4
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 10 august 2015 - 20:57

Ba si mie mi-au scos 2 masele de minte pt ca nu mai aveau loc pe maxilar si cresteau aiurea, aveam niste dureri atroce. Cita vreme ati mers la undentist in care aveti incredere si la care ati mai fost, probabil a fost decizia cea mai buna. Copkilul meu nu are inca masele de minte, desi are 15 ani. Daca dentistul meu ar spune ca asta e solutia, as accepta fara rezerve.



#5
Nana01

Nana01

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 435 mesaje

Postat 10 august 2015 - 21:17

Deci din categoria canicula face rau sanatatii: copilul meu de 8 ani NU are masele de minte :) scuzati :)

Are insa niste masele definitive, despre alea spunea stomatologul ca ar fi bine sa le sigilam, ceea ce am si facut.



#6
papelusca

papelusca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.114 mesaje

Postat 10 august 2015 - 21:23

Eu stiu ca maselele de minte apar mai tarziu, mie mi-au iesit dupa 20 de ani. La 8 ani- in nici un caz!

Cautand pe net, vad ca erup in general intre 17 si 25 ani.

 

Sa revin la intrebarea ta, redactor: si aici in Canada se obisnuieste sa se scoata maselele de minte pt a nu se stramba ceilalti dinti. Doar din punct de vedere estetic.

Eu le am pe toate 4, e drept ca dintii din fata jos sunt putin incalecati- f f putin, abia se observa, si asta e motivul, dar nu am stiut la vremea aia. In rest- nu creeaza probleme, nici nu stiu cand au aparut, nu au carii, si nu le acord atentie deosebita.

 

Daca spui ca baiatul tau deja are probleme si poarta aparat, poate de asta recomanda doctorul. Cel mai bine e sa mergi si sa vorbesti personal cu medicul, si sa-l intrebi exact asta: chiar e necesara extractia lor?

 

Sanatate multa!



#7
papelusca

papelusca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.114 mesaje

Postat 10 august 2015 - 21:24

Nana01, asa mai merge :)



#8
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 10 august 2015 - 21:24

nana si al meu le are sigilate, acum la el toate sint definitive. Dentistul ne-a sfatuit asa.



#9
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 10 august 2015 - 21:27

Pepelusca, la redactor treaba-i rezolvata, cica doctorul deja i-a scos copilului 2 masele. 



#10
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 10 august 2015 - 21:28



Eu stiu ca maselele de minte apar mai tarziu, mie mi-au iesit dupa 20 de ani. La 8 ani- in nici un caz!

Cautand pe net, vad ca erup in general intre 17 si 25 ani.

 

Sa revin la intrebarea ta, redactor: si aici in Canada se obisnuieste sa se scoata maselele de minte pt a nu se stramba ceilalti dinti. Doar din punct de vedere estetic.

Eu le am pe toate 4, e drept ca dintii din fata jos sunt putin incalecati- f f putin, abia se observa, si asta e motivul, dar nu am stiut la vremea aia. In rest- nu creeaza probleme, nici nu stiu cand au aparut, nu au carii, si nu le acord atentie deosebita.

 

Daca spui ca baiatul tau deja are probleme si poarta aparat, poate de asta recomanda doctorul. Cel mai bine e sa mergi si sa vorbesti personal cu medicul, si sa-l intrebi exact asta: chiar e necesara extractia lor?

 

Sanatate multa!

Multumesc de sfat.

Baiatul meu a purtat 3 ani braces dar acum are dintii perfecti. Insa au spus ca trebuiesc scoase masele de minte pentru ca ele cresc si imping toti dintii si nu vor mai sta drepti ca acum. Probabil ca erau doar masele muguri de minte - dar i-a scos doua (fapt f traumatizant pentru mine, nu pentru el) Iar planul este ca data viitoare sa ii scoate si pe celelalte. [fri]

 

Oricum am facut scandal mare cand a venit sotul cu copilul si 2 masele lipsa ... insa a spus ca i-au explicat ca mai traumatizant este sa i le scoate pe rand - mai bine cate 2 odata/

Mi-e mi-a trebuit un calmant cand am auzit.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -