Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Se pare ca nu mai suntem singuri....


35 raspunsuri la acest subiect

#21
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 12 august 2015 - 20:02

Ca sa-mi continui idea: apocalipsa cred ca e mai mult o apotheosis (mii de scuze, nu stiu termenul in lb. romana); Apotheosis e transformarea omului in Dumnezeu, e momentul in care invatam sa ne folosim de tot ce avem la dispozitie, sa fim mult mai buni in toate domeniile decat ne-am imaginat vreodata. E momentul in care intelegem ce spune Biblia (si nu, nu sunt deloc religioasa, nu cred neaparat, insa, ca si teorie imi place) si anume ca Dumnezeu ne-a creat in imaginea lui; imaginea se refera cred mai mult la o energie a mintii, decat la trup, ptr. ca de-a lungul timpului ne-am tot transormat, ca si specie. Cand o sa invatam sa folosim aceasta energie, devenim divini, devenim din Creati (de Dumnezeu) in Creatori. Suntem deja Creatori, pe o scala micutza, cream tot felul de lucruri in jurul nostru, mai mari sau mai mici. Daca am invata sa folosim toata energia mintii, am putea crea mult mai mult si mai perfect.

Nu stiu cat de clara sunt in explicatii...



#22
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 18 august 2015 - 21:45

Senzatia asta se pare ca e imprasiata de teoreticieni biblici... zice ziarul. Teoreticienii biblici ar trebui sa stie ca apocalipsa nu se refere DELOC la sfarsitul lumii, ci la sfarsitul lumii asa cum o cunoastem noi. Apocalipsa nu inseamna sfarsitul vietii pe pamant, ci o schimbare majora, "apocalipsa" vine din greaca si se refera la a descoperi (destainui ceva ce a fost secret mult timp) ceva (engleza revealing), nicidecum sfarsitul lumii.

eu as continua ceea ce ai spus tu , cu faptul ca "apocalipsa" -cartea biblica -se refera la a descoperi  evenimente viitoare: incepe cu "rapirea" credinciosilor, Domnul Isus va reveni pe pamant, Anticristul se va arata si va opresa lumea, Diavolul va fi invins...culminind cu schimbarea planetei asa cum o stim noi si intoarcerea pe pamant a celor plecati in rai, pace vesnica in Gloria Lui Dumnezeu.



#23
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 18 august 2015 - 22:03

and by the way....nimeni nu stie data cand v-a fi acel moment  (nici ingerii, nici macar Domnul Isus, doar Dumnezeu Tatal...)...deci orice ar spune nu stiu cine....sunt doar prezumtzii ca ne aproiem de acele timpuri.



#24
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 18 august 2015 - 22:12

Vizavi de ideea ca nu suntem singuri,  am vazut un reportaj pe discovery despre niste galaxii îndepărtate. ... si despre viteza mai mare decat cea a luminii, care ne-ar trebui sa ajungem acolo, dar nu o putem crea din lipsa de tehnologie...

Warp cred ca se numea ( nu, nu ma refer la star treck ;) )...

 

Ar putea cineva sa-mi explice in cuvinte normale cum ar fi chestia asta? Eu am inteles ca se transforma spatiul intr-o trambulina in care sari in punctul dorit... asa, snap!... dar nu stiu daca inteleg bine ?!



#25
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 19 august 2015 - 09:14

Stai asa, ca sunt doua chestii diferite warp este o data viteza luminii. Pentru ca o particula are nevoie de energie infinita ca sa atinga viteza luminii, se considera (deocamdata) ca acest lucru este imposibil in universul cunoscut noua, desi nu contrazice teoria relativitatii generale. O alta imposibilitate aparenta este masa cvasiinfinita a unui corp ce se apropie de viteza luminii.

 

Bun. 

 

Acum, daca consideram spatiul asemea unei foi de hartie, aceasta se poate indoi in asa fel incat doua colturi opuse (aflate la o distanta astronomica = de ordinul milioanelor sau miliardelor de ani lumina) sa se atinga. In acest caz, putem aproape instantaneu sa ajungem duntr-un colt in altul al universului, ceea ce ar echivala cu o calatorie cu o viteza mai mare decat cea a luminii. Asta daca masuram distanta strabatuta pe "foaia de hartie". Este vorba de fenomenul "warmhole = gaura de vierme". Asta e valabil teoretic, pentru ca practic noi vom fi strabatut gaura de vierme la o viteza subluminica, deci nu vom fi depasit warp1.



#26
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 19 august 2015 - 09:16

Acum, mai incurajator, hai sa ne amintim ca in urma cu doua sute de ani mach-ul parea ceva de neatins... [:D].

mach 1 = viteza sunetului.

De ce nu ar fi si warp-ul la fel?



#27
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 20 august 2015 - 14:21

Iii... ce interesant o sa fie.... :))

Ziceau scientologii ca e posibil ca alte civilizatii avansate sa fi atins aceste viteze... poate ne viziteaza ei...



#28
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 20 august 2015 - 15:04

scientologii ziceau...????



#29
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 20 august 2015 - 17:33

scientologii ziceau...????

 

Haha.. se potrivește oricum ;)

Dar voiam sa scriu oamenii de știință,  de fapt



#30
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 20 august 2015 - 17:50

Iii... ce interesant o sa fie.... :))

Ziceau scientologii ca e posibil ca alte civilizatii avansate sa fi atins aceste viteze... poate ne viziteaza ei...

Mai e o optiune: generatii viitoare descopera time travel si suntem, de fapt, noi, oamenii ne intoarcem in trecut sa vedem exact cum traiau stramosii :) ce arheologie si ghicitori... 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -