Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Imigratia ilegala- un nou nivel


905 raspunsuri la acest subiect

#21
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 05 august 2015 - 15:34

kari, eu sunt inginer [:D]

Desi imi dau seama ca nu-si risca vietile ca sa-si satisfaca pofta de adrenalina, desi imi dau seama ca nu isi fac nici o socoteala (de fapt nu au nici o dimensiune) in legatura cu cum anume ar putea tarile de destinatie sa-i sustina, din moment ce au probleme si cu cetatenii europeni, ce sa mai vorbim despre cei veniti de prin alte continente, mie nu-mi iese la socoteala ce trebuie sa faca guvernele tarilor europene cu acesti oameni, altceva decat fac acum (trei luni de sustinere si apoi acasa).

In prima faza s-a solicitat repartizarea primelor valuri de imigranti pe tarile UE, au vrut sa fie obligatoriu, dar apoi au zis ca se asteapta voluntari. Si Romania avea un procent repartizat...nu stiu daca au fost repartizati.

Apoi valurile au continuat, e normal, daca acolo s-a vazut ca aici oamenii sunt primiti, pai hai si noi. Si au venit. Si vor mai veni.

Solutia cu investitiile la ei acolo acasa nu sunt decat teoretice. Situatia politica este complicata spre foarte complicata in mai toate tarile alea, nu vad cine ar investi pe-acolo.

Cu integrarea aici...sa fim seriosi. Nu-i pot integra pe europeni, ca-s tigani, ca-s romani, bulgari, albanezi...o sa-i integreze pe libieni? Cand? Cum?

Si pana una-alta, ce facem cu traficul asta, fluxul asta de oameni fara control?

Rufus poate iti putin timp sa-mi raspunzi si mie la intrebare!



#22
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 05 august 2015 - 17:31

Eu nu cred Kari ca e o problema rasiala...devine una rasiala cind populatia tarii (unde isi gasesc adaposturi)incepe sa fie nemultumita din diverse aspecte.

 

Cum intretinerea azilantilor-asta este un exemplu cel mai concludent,costa bani,bani ce ei nu-i produc si cume i au staturi speciale(nu au drept d emunca de exemplu),bineinteles ca in conditiilor unor invazii ca cea care  traim acum,poplatiilr tarilor agresate devin nemultumite,iar nemultumirea se manifeste in diverse forme.

 

Rufus,tu cum iti imaginezi o interventie a tarilor europene in stoparea acestui fenomen?

 

Cuma  scris Marox(parca)cu interventia directa in tarile d eund eprovin...dar cum,ca doar guvernul tarilor alora nu or sta ca papusile sa fie "comandate"de guverne occidentale?

 

Deci cum vezi tu aceasta interventie?

Iti spun ce fac australienii, care la un moment dat au fost asaltati de barci cu emigranti. 

 

Pur si simplu si-au trimis garda de coasta sa-i intercepteze in larg, ii somau sa nu intre in apele lor, iar pe cei mai recalcitranti, pur si simplu ii agatau de vapoarele de coasta si ii excortau in apele internationale (sau cum s-or numi). Australienilor li s-a dus buhul si de 7 luni nici un ilegal nu le mai calca pragul. Toti vin in europa, ca viata e mai dulce. Eh, sint multe de spus...

 

Abbott government got the Australian military to enforce its border protection, intercepting boats, turning them around, and even towing them back. And it applied pressure on Indonesia, by demanding they secure their own border.

 

http://finance.townh...59773/page/full


Editat de Letitia1, 05 august 2015 - 17:43 .


#23
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 05 august 2015 - 17:52

Eu tot astept sa-mi raspunda Rufus ,sa vad ce spune el!

 

Letitia,eu imi asum cele ce voi scrie aucm pentru ca sunt foarte sigura ca vor fi ceva suflete miloase ,ce ma vor condamna pentru asta [:D] ,dar ...nici nu cred la o adica ca Australia a procedat gresit.

 

Undeva trebuie sa existe o limita,o granita peste care nu se mai poate trece.

 

In Germania un foarte cuoscut actor vrea sa construiasca -ca un bun samaritean ce este,azile din banii proprii.Ok...eu n-am nimic impotriva ,nu-i dictez eu lui cum sa-si cheltuie banii...insa ii intretine el in azile?Le asigura el traiul necesar?Ii integreaza el dupa ce parasesc azilele?

 

Toata lumea vehiculeaza ca e problema noastra a tuturor...eu ma intreb insa,de ce e problema mea,sau a lui fii mio?Nu-mi veniti cu texte de asuprire si nici cu texte de "nici tu nue sti bastinasa acolo"ca nu la asta se rezuma disutia si spusele mele.

 

Deci de ce e problema noastra ,a tuturor?



#24
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 05 august 2015 - 18:11

Guvernul Marii Britanii da anual 1.5 miliarde de lire sterline pentru "african aid" din care sute de milioare se duc la anumite tari in care nu e razboi, cu scopul de a crea "safe heaven" pentru refugiatii din tarile cu probleme. Dar vezi tu, lor acolo nu le place. 

Plus legea europeana spune ca emigrantul ilegal trebuie sa ceara azil politic in prima tara in care pune piciorul. Or el vine in tara in care poate beneficia material cel mai mult.

 

Cele 1.5 miliarde de lire provin de la cei ca mine, deci iti spun sincer ca eu cred ca am contribuit si contribui destul la well-beingul africanilor.  Da nici eu nu stiu de ce Africa e problema strict a europeanilor? Sintem full, nu mai e loc. 



#25
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 05 august 2015 - 19:27



Daca s-ar face macar o coalitie europeana care sa rada califatul ala islamic si sa faca ordine in Siria, Libia, Afganista, Irak, Sudan, Eritreea, etc, adica la ei acasa, poate ca s-ar opri sa vina in Europa altfel decit ca turisti.

O punem de o cruciada? [:)]

Nu vezi ca in Afganistan nu au reusit sa-i organizeze si sa-i disciplineze.

Se pare ca si ofiterii militari americani de rang inalt s-au dedulcit la bani si inchid ochii la traficul de marfuri si alte afaceri dubioase ale localnicilor.  

Si in tarile arabe seicii pot sa-i corupa pe "cuceritori" si se formeaza o mafie mixta.

In Irak multi militarii au incercat sa transfere opere de arta valoroase in SUA. Pe unii i-au prins pe altii nu, probabil depinde de inaltimea functiei.


Editat de Deceneus, 05 august 2015 - 19:29 .


#26
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 05 august 2015 - 19:35

Cele 1.5 miliarde de lire provin de la cei ca mine, deci iti spun sincer ca eu cred ca am contribuit si contribui destul la well-beingul africanilor.  Da nici eu nu stiu de ce Africa e problema strict a europeanilor? Sintem full, nu mai e loc. 

Din tarile Asiei, Africii si Americii Latine se aduc resurse in UE.

Probabil ca daca ei ar ridica pretul la materii prime costurile pentru Anglia ar fi mai mari de 1.5 mld. Problema este ca in tarile respective proprietatile sunt concentrate si regimurile centralizate si pentru marile concerne nu e greu sa corupa cativa pe oficiali care sunt pereni la putere. Le ofera niste comisioane si ei vand  resursele la preturi reduse. 

 

Cam ce se intampla si prin Romania cu Rosia Montana si alte resurse si suntem tara europeana.

Carpathian Gold a primit licenţă de exploatare a aurului la Rovina

Carpathian Gold a obţinut din partea Agenţiei Naţionale pentru Resurse Minerale (ANRM) licenţă de exploatare a aurului de la Rovina, la 20 de kilometri de Roşia Montană, pe o perioadă de 20 de ani, prin intermediul subsidiarei Samax România, a anunţat compania canadiană.

 

În 2013, subsidiara din România a Carpathian Gold, Samax România, înregistrată la Baia Mare, a obţinut venituri de 9,2 milioane de lei şi un profit de 3,5 milioane de lei, având în număr de 43 de angajaţi, potrivit celor mai recente date disponibile pe site-ul Ministerului Finanţelor.

 

Zăcământul de la Rovina conţine cantităţi importante de aur şi cupru, respectiv 120 de tone de aur şi 100.000 de tone de cupru, declara în 2013 prefectul judeţului Hunedoara, Sorin Vasilescu.

sau

Agenţia Naţională pentru Resurse Minerale a anunţat pe 3 august că a acordat licenţa de concesiune privind exploatarea resurselor de minereuri polimetalice şi auro-argentifiere din perimetrul Geamăna-Colţii Lăzarului unui SRL din municipiul Deva, Blueberry Ridge Minerals.

...

Perimetrul Geamăna-Colţii Lăzarului se află amplasat în aşa-numitul Patrulater Aurifer, din Munţii Apuseni, o regiune foarte bogată în aur şi argint. Locul se află la doi paşi de Roşia Poieni, unde din 1997 s-a extras cupru, şi la aproape 10 de Roşia Montană.


Editat de Deceneus, 05 august 2015 - 19:46 .


#27
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 05 august 2015 - 19:43

Din tarile Asiei, Africii si Americii Latine se aduc resurse in UE.

Probabil ca daca ei ar ridica pretul la materii prime costurile pentru Anglia ar fi mai mari de 1.5 mld. Problema este ca in tarile respective proprietatile sunt concentrate si regimurile centralizate si pentru marile concerne nu e greu sa corupa cativa pe oficiali care sunt pereni la putere. Le ofera niste comisioane si ei vand  resursele la preturi reduse. 

 

Vezi tu Deceneus,eu tot aud povestea asta circulind pe FB,cum ca noi europenii ar trebui pe motivul asta s afacem ciocul mic...ca vezi draga doamne le luam resursele.

 

crezi cumva ca daca nu erau europenii,nu se gasea cineva sa le ia?

Crezi cumva ca europenii iau mai putin decit americanii si uite ca oceanul ce ne desparte,le aduce mari avantaje in privinta asta a emigrantilor ilegali?

 

Eu chiar nu cred ca s evind chiar pe nimic...



#28
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 05 august 2015 - 19:49

Din tarile Asiei, Africii si Americii Latine se aduc resurse in UE.

Probabil ca daca ei ar ridica pretul la materii prime costurile pentru Anglia ar fi mai mari de 1.5 mld. Problema este ca in tarile respective proprietatile sunt concentrate si regimurile centralizate si pentru marile concerne nu e greu sa corupa cativa pe oficiali care sunt pereni la putere. Le ofera niste comisioane si ei vand  resursele la preturi reduse. 

 

Cam ce se intampla si prin Romania cu Rosia Montana si alte resurse si suntem tara europeana.

Deceneus, sint tari in africa pregatite cu bani britanici sa ia refugiati si sa-i tina acolo in siguranta pina cind in tarile lor de origine se termina razboiul. Unii insa prefera sa plateasca 5-8000 de euro traficantilor de imigranti sa ajunga in europa. De unde au atitea bani? Cameron zicea ca numai un numar foarte mic din acesti emigranti ilegali fug de razboi si persecutii. Cei mai multi sint emigranti economici si vor fi trimisi acasa. Sper ca vorbea serios.



#29
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 05 august 2015 - 19:52

Vezi tu Deceneus,eu tot aud povestea asta circulind pe FB,cum ca noi europenii ar trebui pe motivul asta s afacem ciocul mic...ca vezi draga doamne le luam resursele.

 

crezi cumva ca daca nu erau europenii,nu se gasea cineva sa le ia?

Crezi cumva ca europenii iau mai putin decit americanii si uite ca oceanul ce ne desparte,le aduce mari avantaje in privinta asta a emigrantilor ilegali?

 

Eu chiar nu cred ca s evind chiar pe nimic...

Din cauza asta ura este indreptata in special spre americani.

 

Adevarul este ca economia nu se dezvolta dupa interesele globale, se dezvolta dupa interesele marilor corporatii.

Din cauza asta exista crize si conflicte.



#30
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 05 august 2015 - 19:52

Dana noua ne-au spus ca din cauza noastra e razboi in siria si irak si vezi doamne de aia trebuie acum sa -i luam la noi. Insa dupa cite stiu eu americanii au cel mai mare amestec si vad ca nu se ofera sa ia nici un emigrant. Pai cum e asta?




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -