Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bebe la 3 luni refuza sa manace ziua


16 raspunsuri la acest subiect

#11
LaraErica

LaraErica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 31 iulie 2015 - 17:39

Multumesc pentru raspunsurile voastre. M-ati linistit si va sunt recunoscatoare pt asta!



#12
LaraErica

LaraErica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 28 august 2015 - 13:08

Buna mamici,

 

Revin cu noutati privind calvarul meselor fiica-mii...

Pana la urma nu m-am rabdat si am dus-o la Spitalul de Copii (in momentul cand a ajuns sa bea doar 350ml lapte pe zi), unde i s-a pus diagnosticul de reflux gastroesofagian. De atunci ii dau Debridat de 3 ori pe zi si Sab Simplex, plus ca am trecut pe lapte praf Novalac anti reflux.

Vreo 2 saptamani a mancat destul de bine, i-am si crescut doza de la 120ml pe masa la 150ml. A trebuit sa o duc saptamanal la cantarit, unde mi se spune neincetat ca nu ia cat ar trebui ( ea ia cate 110gr pe saptamana si ar trebui vreo 200gr)...dezamagire totala. Mentionez ca in lungime a luat 6cm intr-o luna.

De cateva zile iar avem show la fiecare masa, uneori nu vrea niciun strop...

 

Jur ca nu mai stiu ce sa-i fac, am ajuns la depresie... stiu ca unii copii sunt asa,dar mie mi-e foarte greu sa accept asta...



#13
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 28 august 2015 - 14:35

Si ce alte sfaturi ti-au dat in spital ?

Ca pana la urma nu depind de tine cele 90 de grame la cantar.

Cred ca esti in depresie, dar ... daca bb se dezvolta bine, doarme, umple scutecul si totusi reuseste sa manance si sa depuna si gramele alea, lasa un pic depresia deoparte.

 

Cand mai mergeti la control ?

 

 

Unii copii depun sunculite, altii depun in lungime, cam asa s-a intamplat la noi.



#14
LaraErica

LaraErica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 28 august 2015 - 15:01

Nu mi-au dat niciun sfat, doar sa ii dau tratamentul prescris. Dupa cum spuneam,i-am schimbat laptele praf cu unul anti reflux,dar chiar si asa da afara branzica cu mult suc gastric...in plus cica Debridatul regleaza si tranzitul intestinal,dar am observat ca de cateva zile are scaunul foarte moale si mult cantitativ,pt care pediatra ne-a recomandat ca la 2 mese pe zi sa adaug cate o lingura de faina de orez in laptic. Chiar si asa face caca foarte moale...am impresia ca si din cauza asta nu poate lua prea mult in greutate.

E interesant ca medicilor li se par normalitati chestiile astea.

Asa mi-as dori sa o aud tipand de foame,cum facea inainte...sa o vad cu falcutele rotunjoare din nou...



#15
angelo77

angelo77

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 28 august 2015 - 21:51

Bună, 

Eu sunt mama unui asfel de copil care a avut reflux din prima zi de viață. Este posibil sa fie doar un reflux fiziologic care se ameliorează in jurul vârstei dd 1 an..

Dacă sunt cazuri de refux in familie s-ar putea sa fie o predispoziție  (cazul nostru)

Ca sfat-salteaua patuțului inclinata,in lapte adaugi faina de orez sa fie cât mai gros (eu ajunsesem sa -i dau cu lingurița )

Gusta laptele antireflux (s-ar putea sa nu-i placa gustul,al nostru era oribil)

Sunt perioade din an când refluxul se înrăutățește  (primavara-toamna)

Dacă ai întrebări, sunt aici [flo2]



#16
LaraErica

LaraErica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 02 septembrie 2015 - 11:38

Multumesc mult. Da, se pare ca si in cazul nostru e o predispozitie in familie. Si eu aveam reflux cand eram bebe, dar pe vremea aceea nu se lua in seama si nu exista lapte anti reflux. Salteaua i-am inclinat-o din ziua in care am aflat ca are reflux. Ii adaug si faina de orez in lapte si se pare ca ii place.

Am ajuns la concluzia ca ea nu va fi niciodata un copil grasut, incerc sa nu o mai compar cu alti bebelusi si atata timp cat e vesela si jucausa sunt si eu mai linistita.

Se joaca toata ziua,se rostogoleste de pe spate pe burtica,se ridica pe genunchi (!!!) Si gangureste cat e ziua de lunga (pe un ton destul de inalt,ce-i drept...). Eu incerc sa ma mentalizez cu faptul ca are si zile mai proaste cand nu are pofta de mancare...si mai sunt si zilele din weekend cand e si tati acasa si e prea preocupata sa se joace cu el in loc sa manance...



#17
angelo77

angelo77

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 02 septembrie 2015 - 12:52

Curaj,o sa fie mai bine.Urmează tratamentul dat de doctor.RGE influențează creșterea si dezvoltarea, dar doar cazurile grave se operează  (spun specialiștii aici)

Crescând, valva se va întări si nu va mai permite pasajul acidului.

Cât  despre greutate eu m-am resemnat,nu o sa fie niciodata in grafic.

Atenție la îmbolnăviri, un gât iritat de reflux va fi întotdeauna teren propice pt. viruși  (si bacterii).

Când  o sa mai creasca nu o sa aibă voie anumite alimente,bauturi ,o sa-ti spuna un gastroenterolog  toate astea.

Multa putere vă doresc [pup]




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -