Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bebe la 3 luni refuza sa manace ziua


16 raspunsuri la acest subiect

#1
LaraErica

LaraErica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 31 iulie 2015 - 14:31

Buna mamici,

 

Am o problema...fetita mea de 3luni a inceput sa nu mai manance cat manca in mod normal cam de 2 saptamani incoace.

Pana acu 2 saptamani, manca 6 mese pe zi, a cate 120 ml lapte praf. Mentionez ca am ramas fara lapte din cauza stresului, a lipsei de odihna si a lipsei de timp pt a manca, din cauza ca am un bebe foarte plangacios.

In fine, cum spuneam pana de curand eram cat de cat multumita in ceea ce priveste mesele. O hraneam cu NAN 1. Ei, dupa o saptamana de tipat cu tetina in gura si mancat maxim 70 ml la o masa, am sunt pediatra, care mi-a recomandat sa schimb laptele praf. I-am luat Milumil 1. Ehhh...ce sa va povestesc...mananca de dimineata cate 120 ml, dar la mesele din timpul zilei, iar e cu cantec..cate 60-70 ml.Seara iar mananca destul de ok...

Mentionez ca in primele 2 luni mi-a luat in greutate cate 650, respectiv 640 gr. Mi se pare foarte putin. In lungime a crescut cate 3 cm pe luna.

Cu somnul nu are probleme, doarme tota noaptea (vreo 7 ore), iar in timpul zilei doarme cate 2-3 ore, pe reprize. E si vioaie, caca face normal, febra nu are, dar ma ingrijoreaza faptul ca i-a scazut apetitul in timpul zilei. Am incercat sa o si fortez sa manance, dar mi-e mila de ea si mi-e frica sa nu dezvolte vreo fobie fata de biberon din cauza asta.

 

Va rog din suflet sa ma ajutati cu un sfat daca si voi ati trecut prin asa ceva cu bebeii vostri  [pup]



#2
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 31 iulie 2015 - 15:09

Copii nu cresc uniform, au pusee de crestere. Asta inseamna ca au perioade cand mananca foarte fine si la un moment dat cresc brusc. Atunci li se reduce apetitul.

 

Apoi pe caldura si apetitul adultilor scade simtitor.

 

Cum ii dai sa pape? la cerere sau dupa program? daca ii dai dupa program, las-o mai bine pe ea sa-ti ceara cand ii e foame, si da-i cat vrea.

 

Daca bebe ia in greutate, (chiar daca tie ti se pare putin), daca faca caca normal, daca e vioaie si cu atat mai mult daca doarme bine noaptea, totul e ok.

 

Urmareste semnele de deshidratare, si fii pregatita sa actionezi doar daca observi: fontanele concave (supte, infundate), apatie, oboseala, lipsa de interes pentru activitati care ii faceau placere, pipi mai concentrat. 



#3
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 31 iulie 2015 - 15:10

lara, tot de 2 saptamani dureaza si canicula asta infernala, in mai toata tara.

e posibil ca fetita sa fie afectata si ea de canicula, cat de cald e la tine in casa ?

la ce interval de timp ii dai sa pape ?

poate milumil e mai consistent, mai hranitor, se digera mai greu decat nan, de aceea fetitei nu i se face suficient de foame intre doua mese, incat sa bea tot laptele pe care i-l pregatesti.



#4
LaraErica

LaraErica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 31 iulie 2015 - 15:24

II dadeam sa pape la 3 ore, dar in ultimele zile, am incercat sa ii dau la 4 ore in ideea ca i se face mai foame si va manca mai mult...mda, nicio schimbare.

La noi in casa, in ultimele zile e destul de racoros, avand in vedere ca ne-am disperat cu sotul saptamana trecuta cand curgeau apele pe noi din cauza caniculei si am pus folie de aluminiu de geamuri... e chiar placut acuma.

Stiu ca noi mamicile uneori avem tendinta sa ne stresam din orice si cu asta mai mult rau facem...atata tot ca deja mi-e frica cand se apropie ora mesei ca iar imi va refuza biberonul.

Am incercat sa o las intr-o zi 6 ore fara sa ii dau sa pape si vreau sa spun ca nu mi-a cerut, iar cand i-am dat biberonul, iar a trebuit sa insist. Pana la urma, upa vreo jumate de ora de insistente a papat aproape tot.



#5
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 31 iulie 2015 - 15:30

ce fel de biberon si tetina folosesti ? nu cumva tetina are gaurile prea mici si laptele iese cu dificultate ? iar cea mica trage cat trage din biberon si renunta la un moment dat ?

poate ca e momentul sa treci la urmatoarea marime la tetina.

o alta idee ar fi sa-i prepari laptele astfel : pui praful, jumatate din cantitatea de apa sa fie calduta, sa se dizolve praful, iar cealalta jumatate de apa sa fie la temperatura camerei. in acest fel laptele va fi caldut spre rece, ca sa zic asa, poate ii va fi pe plac, o mai racoreste.



#6
LaraErica

LaraErica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 31 iulie 2015 - 15:45

ce fel de biberon si tetina folosesti ? nu cumva tetina are gaurile prea mici si laptele iese cu dificultate ? iar cea mica trage cat trage din biberon si renunta la un moment dat ?

poate ca e momentul sa treci la urmatoarea marime la tetina.

o alta idee ar fi sa-i prepari laptele astfel : pui praful, jumatate din cantitatea de apa sa fie calduta, sa se dizolve praful, iar cealalta jumatate de apa sa fie la temperatura camerei. in acest fel laptele va fi caldut spre rece, ca sa zic asa, poate ii va fi pe plac, o mai racoreste.

 Corina, am incercat si cu tetina care are orificiul mai mare, dar da laptele pe dinafara. Cat despre temperatura laptelui,nu vrea sa il bea decat daca e cald bine. Am incercat sa o pun si in pozitie mai ridicat cand mananca, crezand ca e vb de reflux gastroesofagian, dar cand nu ii e de mancat, nu functioneaza nimic. Mi-e frica ca va lua mai putin in greutate luna aceasta...lunile trecute pediatra a zis ca e chiar la limita cu 650 gr/luna :(



#7
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 31 iulie 2015 - 16:13

stii ce nu ne-ai spus tu ? ce greutate si lungime a avut fetita la nastere, cat a fost scaderea fiziologica si cu ce greutate a iesit din maternitate.

de asemenea, ce greutate si lungime are acum si ce constitutie aveti voi, parintii ?



#8
LaraErica

LaraErica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 31 iulie 2015 - 16:56

Ea s-a nascut cu 3850 gr si 54cm. La iesirea din maternitate a avut 3640. Acum are in jur de 5500gr (spun aproximativ, fiindca nu am cantar pt bebelusi si abia peste o saptamana mergem la dr sa o cantareasca) si 60cm.

Sotul are constitutie atletica, nu a fost gras niciodata, iar eu pana la 27 de ani am fost foarte slaba. De vreo 5 ani am inceput sa ma ingras  [:I]



#9
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 31 iulie 2015 - 17:16

Eu zic sa te linistesti. Ca si noi, copiii sunt sensibili la caldura si e destul de cald in Romania, ca sa nu mai zic ca sunt sensibili si la stresul celor de langa ei. Si in plus, copiii cresc in salturi, pun pe ei in salturi, nu e liniara cresterea nici in lungime nici in greutate.
Ai o minune de copil, si din cate vad ce ai scris, e nu doar frumoasa ci si sanatoasa. Si cum n-am vazut copil sanatos care sa prefere sa moara de foame decat sa manance, zic sa nu faci o mare tragedie din cum se adapteaza ea la cald.
Imi amintesc cat de stresata eram cand vedeam ca pruncu din dotare manca putin .. pentru ca il alaptam il cantaream inainte si dupa ce papa .. mama ce disperare era pe mine ca lua maxim 100gr daca aveam super noroc. Si arata ca un pisoi, luuung si slab, si racnicios (plamani avea sa tipe, de mancat noooo). Si acu are aproape 10 ani, imi vine peste umar si in curand o sa-mi numere firele de par din cap.
Sfatul meu dat din toata inima de mama disperata, e sa te linistesti tu. Sa ii dai sa pape fix cat are ea nevoie si mai ales sa te odihnesti si tu cand doarme bebelina. E mai important sa aiba o mama odihnita cat se poate decat o statistica de crestere.

#10
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 31 iulie 2015 - 17:33

Bebelusa mea are 7 luni acum, si a facut fite la mancare inca din maternitate, in sensul ca mananca cu pauze mari intre cateva înghițituri. .. 

In primele luni era cam chinuiala, ( ii dau lapte praf), abia manca puțin,  o mai lasam in patut, ii mai dadwam putin, aproape ca dansam cu ea in brate ca n timp ce manca, sa fie atenta la altceva, sau ne apropiam de usa sa se joace cu esarfelw, sau schimbam rolurile, ba eu ba tati...

De la 3 luni pur si simplu si a scos o masa, manca dimineata la 6 si mai voia pe la 13!!

Am lasat-o si eu cum vrea si a fost si este in continuare f bine, nu e o mare mancacioasa, dar e vesela mereu :)

 

Asa ca eu asta si recomand, las-o pe ea sa si regleze mesele cum vrea, atata timp cat are tonus bun , face pipi / caca si doarme noaptea!




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -