Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Aveti un copil mofturos?


8 raspunsuri la acest subiect

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 31 iulie 2015 - 10:06

Aveti un copil mofturos? Cum va descurcati cu el?

Aveti momente cand clacati psihic?

 

In primii ani de viață ai copilului, mai există încă două puncte critice: neofobia și mofturile la mâncare.

 

Neofobia: poate începe în jurul vârstei de 2 ani – copiii opun rezistentă la consumul de noi tipuri de hrană și, de obicei, diversitatea mâncării scade.

 

Mofturile la mâncare: mofturoșii sunt definiți că fiind acei copii care consumă o varietate inadecvată de mâncare prin respingerea unor alimente care le sunt deja familiare. Acest fenomen poate crește  riscul de deficiențe de nutrienți.

 

Copiii mici au nevoie de până la 7 ori mai mulți nutrienți specifici în comparație cu un adult (per/kilogram), de aceea, cu fiecare lingură, un copil trebuie să mănânce semnificativ mai mulți micronutrienți decât un adult. Prin urmare, este important ca acesta să primească mâncare densă în nutrienți și nu doar mâncare densă în energie.

 

Necesitățile de micro și macronutrienți în timpul primei copilării sunt diferite de cele ale unui adult și au impact asupra sănătății întregii vieți. Deseori, aportul nutritiv al copilului nu respectă recomandările. Obiceiurile nutriționale locale influențează alegerea nutrienților considerați importanți, însă, în general, cei mai relevanți nutrienți sunt vitamina D, fierul, proteinele, zaharurile, sarea, acizii grași și iodul.

 

 



#2
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 31 iulie 2015 - 10:17

Desi este inca mic, cred ca pot spune: da, am un copil mofturos la mancare. Este foarte dificil pentru o mama care isi doreste sa ii prepare toate bunatatile, care se gandeste mereu la retete noi si interesante iar el refuza categoric sa manance.

 

Dupa refuzuri peste refuzuri (fructe, legume...carne...), si dupa multi nervi pisati (ai mei), incerc pe cat posibil sa nu ma mai consum..(nu mereu imi iese)...atata timp cat este alaptat nici nu cred ca va manca ... Desi la inceputul diversificarii manca chiar foarte bine, acum daca ia 2 -3 lingurite sunt fericita. Imediat ce simte gustul de ficat sau legume .. gata...nu mai accepta nimic. Asteptam sa vedem ce se va mai intampla in viitorul apropiat :)



#3
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 31 iulie 2015 - 10:29

Din proprie experienta,, nu e bine sa fortezi un copil sa manance ceva.

Nici acum nu sport sa vad sau sa simt miros de salata de vinete, racituri (desi nu am mancat niciodata), ardei umplut, chiftele, papricas, ciulama, jumeri etc



#4
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 31 iulie 2015 - 10:36

Eu nu am un copil mofturos, diversificarea a mers lin si fara lupte grele pt ca am fost foarte, foarte relaxata. Daca manca 2-3 linguri, era ok, daca manca juma de bol, iarasi ok.

Edit: niciodata n am alergat cu lingura dupa copil, nu am fortat-o sa guste nimik ce nu vroia , iar daca trecea ora de masa si nu ii era foame, asta e. Avea mai mare pofta peste 1-2 ore, ncio tragedie.
Importanta e hidratarea :D

Copiii care incep diversificarea au tot timpul inainte sa manance de toate. Nu e nicio graba. Pana la 1 an baza ramane laptele (matern/praf/care o fi).


Editat de szivarvany, 31 iulie 2015 - 10:37 .


#5
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 31 iulie 2015 - 10:41

asa este, pana la un anisor lapticul e baza. Sper ca dupa 1 an sa se schimbe un pic lucrurile, daca nu...asta este :) de foame nu cred ca rabda



#6
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 31 iulie 2015 - 17:33

Nu pot spune ca am un copil mofturos. Am o familie pretentioasa, fitzoasa si plina de nazuri la mancare ... incepand cu mine [:D]

#7
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 31 iulie 2015 - 21:06

si la noi  e la fel [:)] , cu totii suntem mofturosi, si  pana si catelul face mutre la mincare...



#8
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 31 iulie 2015 - 21:12

Da, am avut si am. Pentru noi, "copiii invata prin imitatie" a fost doar un mit.

 

Lupta am abandonat-o in proportie de 95%, am aruncat si arunc tone de mancare.

 

Dar... de foame nu moare.


Editat de Selene_Bunny, 31 iulie 2015 - 21:14 .


#9
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 31 iulie 2015 - 23:38

Nu i-as numi mofturosi. Au si ei dreptul sa aiba preferinte. Eu sunt mare si nu suport unele mancaruri pur si simplu,  si nu pentru ca m-ar fi fortat sa le mananc in cópilarie. Mancaruri din care am gustat o data si a doua oara sa nu le vad! De exemplu iahnia de fasole si piureul de avocado  [8)] .Salata de vinete as manca de dimineata pana seara.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -