Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copilul meu si relatia cu vecinii


149 raspunsuri la acest subiect

#41
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 13 iulie 2015 - 22:45

Xio,vorbim de un copil minor! Ce e asa greu de inteles? Mai mult chiar, neadresandu-te copilului meu, te protejezi pe tine. 

 

Vrei sa-ti prezint un caz ipotetic? Sa spunem ca eu am un copil cu grave probleme de sanatate, sa spunem cu probleme din spectrul autist. Tu te apropii de el sa-i spui ceva frumos, ca doar il consideri destul de destept sa inteleaga, nu? Copilul nu reuseste sa decodifice intentia ta si face o criza nasoala...Pot considera eu ca parinte ca l-ai abuzat sau nu? 

E doar un caz ipotetic, copilul meu e gata educat si aproape de varsta la care raspunde singur pentru deciziile pe care le ia.  [:)]

In fine, eu asa vad situatia...daca din realitatea ta se vede altfel, e strict problema ta. 

de unde si pana unde a aparut acest caz ipotetic?  daca tu vorbesti din punctul de vedere al unei mame cu copil din acest spectru ar fi fost mult mai usor daca explicai cazul  inainte de a lovi cu vorbe. 



#42
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 13 iulie 2015 - 22:48

N-am inteles ironia.

ma refeream la spiritele in care pot fi educati copiii in familie si la cum interzici cuiva sa ii spuna ceva copilului tau.



#43
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 13 iulie 2015 - 22:48

Xio,vorbim de un copil minor! Ce e asa greu de inteles? Mai mult chiar, neadresandu-te copilului meu, te protejezi pe tine. 

 

Vrei sa-ti prezint un caz ipotetic? Sa spunem ca eu am un copil cu grave probleme de sanatate, sa spunem cu probleme din spectrul autist. Tu te apropii de el sa-i spui ceva frumos, ca doar il consideri destul de destept sa inteleaga, nu? Copilul nu reuseste sa decodifice intentia ta si face o criza nasoala...Pot considera eu ca parinte ca l-ai abuzat sau nu? 

E doar un caz ipotetic, copilul meu e gata educat si aproape de varsta la care raspunde singur pentru deciziile pe care le ia.  [:)]

In fine, eu asa vad situatia...daca din realitatea ta se vede altfel, e strict problema ta. 

Pai daca esti un parinte cu logica sanatoasa,nu,nu poti considera ca ti-a abuzat copilul.

 

Tu ca parinte stii problemele copilului ,asta nu isneamna ca cine se aproprie de el,devine automat in agresor in ochii tai.

 

Tot ipotetic vorbind...



#44
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 13 iulie 2015 - 22:50

Eu din cite am inteles Selene cu doama respectiva se cunosc, chiar s-au vizitat.

Selene a lasat copilul singur sa se joace afara, ea din cite am inteles se afla aproape dar nu afara linga copil....

Mie mi se pare normal ca doamna respectiva sa ii atentioneze copilul politicos,  daca parintele nu se afla linga el.

Dar se pare total aiurea sa atentionezi copii necunoscuti pe strada, si mie mi mai sta pe limba ( de, defect profesional) dar ma abtin.  



#45
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 13 iulie 2015 - 22:51

de unde si pana unde a aparut acest caz ipotetic?  daca tu vorbesti din punctul de vedere al unei mame cu copil din acest spectru ar fi fost mult mai usor daca explicai cazul  inainte de a lovi cu vorbe. 

Pe cine si cu ce vorbe am lovit eu?

Tu nu pricepi ca aici se discuta ce e legal si ce nu? Si ca legile sunt in general concepute astfel incat sa nu existe abuzuri din nici o parte?



#46
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 13 iulie 2015 - 22:55

Pai daca esti un parinte cu logica sanatoasa,nu,nu poti considera ca ti-a abuzat copilul.

 

Tu ca parinte stii problemele copilului ,asta nu isneamna ca cine se aproprie de el,devine automat in agresor in ochii tai.

 

Tot ipotetic vorbind...

Pai nu poti sti peste ce fel de parinte dai, de aia te protejeaza legea. Tu adresandu-te copilului meu, o incalci si suporti consecintele.

 

 

Cu asta inchei. M-am lungit prea mult si nu-mi sta in fire...



#47
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 13 iulie 2015 - 23:01

Pai nu poti sti peste ce fel de parinte dai, de aia te protejeaza legea. Tu adresandu-te copilului meu, o incalci si suporti consecintele.

 

 

 

Da,revenim la ariceala ce-o pomeneam anterior.Iar legea exista si pentru ceilalti,nu numai pentru tine ,ca parinte aricios.

 

Tu poti chem politia ca ti s epare ca x s-a uitat cam mult la copilul tau,asta nu inseamna ca politia,fara s afaca ceva cercetari,te si crede iar pe ala aresteaza ca pedofil.


Editat de andacos, 13 iulie 2015 - 23:02 .


#48
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 13 iulie 2015 - 23:08

Unde locuim noi, sunt 4 scari de bloc. Marea majoritate a persoanelor sunt varstnice, pensionare. Si acrite. Copiii astia nu au unde sa se joace decat in fata scarilor - la mine, la scarile vecine, care de unde apartine. Si nu o data, pensionarelor li se pare ca sunt prea galagiosi, ca "pe vremea mea, copiii nu faceau galagie". Nu o data au fost injurati si alungati - "ia mergeti fiecare pe la scara voastra, ce-mi stati mie aici, sa nu ma lasati sa ma odihnesc, cine are chef de voi, sa va ia pe toti in casa la el".

 

Iar cu d-na respectiva, da, consideram ca avem o relatie... normala. Nu m-am gandit ca tocmai ea, care se arata prietenoasa fata de copil, va reactiona asa. I-am si spus, "adica ieri imi gadilati copilul - vin' incoace, sa vezi ce te mananc eu pe tine, si azi mi-l alungati si-i vorbiti asa? Si ea, "o gadil cand e cuminte". Ca tare rea mai era, neluand instantaneu sticla aia. Ca tot a luat-o si mi-a adus-o mie.



#49
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 13 iulie 2015 - 23:18

Da,revenim la ariceala ce-o pomeneam anterior.Iar legea exista si pentru ceilalti,nu numai pentru tine ,ca parinte aricios. Tu poti chem politia ca ti s epare ca x s-a uitat cam mult la copilul tau,asta nu inseamna ca politia,fara s afaca ceva cercetari,te si crede iar pe ala aresteaza ca pedofil.

Mai Dana nu.I nici o ariciala. 

S.au creat  prea multe precedente! 

S.au ajuns unde nu va ganditi. ...iar legea interzice  adresarea  unui minor/ridicatul  vocii! 

Incearca  sa intri in legile  nemtesti !

 



#50
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 13 iulie 2015 - 23:21

Orice ai de spus spui parintelui  e singurul  sa educe /creasca /etc. ....un  copil. 

Si cu asta am terminat,ca am terminat  si ziua de azi de munca  [batcap]




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -