Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copilul meu si relatia cu vecinii


149 raspunsuri la acest subiect

#141
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.457 mesaje

Postat 22 iulie 2015 - 10:46

Stiu ce spui, nu suporta ca altii respira, sunt vii, ii deranjeaza absolut orice pt ca au timp sa observe tot, stau cu ochii n geam si abia asteapta sa comenteze. Nu au altceva de facut ... Si isi permit pt ca fetele sunt mici, de asta au nevoie de supravegherea unui adult care sa raspunda pt ele !

Eu alta cale nu vad ... chiar daca ma repet, nu trebuie sa le lasati singure ... pt ca le expuneti.



#142
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 22 iulie 2015 - 10:50


 

Nici nu stiu cum sa actionez.

 

Nu cred ca trebuie sa reactionezi.

Nu te poti pune cu prostul...n-ai castig de cauza.

Daca nu ai posibilitatea sa le gasesti alta zona de joaca, lasa-le sa se joace unde vor. Babele alea pot da din gura...dar mai mult nu au ce face.

Daca sar calul (jigniri, poate chiar violente) ia legatura cu politistul de proximitate. Nu au dreptul sa ceara sa dispara copiii de pe fata pamantului (ok, respectati ora de liniste), asa ca comit un abuz. Politistul stie ce are de facut.



#143
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 22 iulie 2015 - 10:52

selene, eu le-as bate babelor un apropos de genul "eh, lasati, ca eu ma mut la toamna in alt cartier si o sa vina in locul nostru o familie numeroasa de romi, sa vedem daca atunci mai aveti tupeul sa le faceti observatie sau sa le amenintati copiii".



#144
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 22 iulie 2015 - 12:20

Sub geamul tau nu se pot juca/pune pledul? Pe de o parte le supraveghezi mai usor, pe de alta auzi imediat daca se ia cineva de ele.



#145
oana_s

oana_s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 22 iulie 2015 - 12:58

Offfffffff....copilaria mea re-loaded :D cu tot tacamul...banci in fata scarilor, copiii alungati de babe cu "fiecare la scara lui", ameninari cu "te spun lu' ma-ta", " arunc apa pe voi" etc....totusi pe noi ne distrau astea, nu vad unul in jurul meu traumatizat...erau si alte vremuri si noi muuuult mai putin sensibili decat copiii zilelor noastre :)

 

My 50 cent: exagerare mare, dar mare de tot.

Peace [flo2]

 

 

P.S. daca ai mei aruncau gunoaie (stilcle, ambalaje de dulciuri etc.) si nu le luau cand le spunea vecina, sau faceau pp (s-au vazut cazuri :D) in fata geamului vecinei, imi ceream scuze, nu ma suparam pe vecina...parerea mea desigur :D


Editat de oana_s, 22 iulie 2015 - 13:00 .


#146
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 22 iulie 2015 - 13:15

Oare de ce ati  a dus  in discutie  politia  [:D] ?



#147
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 22 iulie 2015 - 15:31

Eu nu ma supar daca vreun vecin i-ar atrage atentia copilei cand face ceva gresit (stam de 6 ani in cartierul asta, ea are 12+). La noi e o gasca de pitici, care mai toata ziua stau afara, alearga, tipa (inclusiv in orele de liniste sau in zilele de sarbatoare); ne-am invatat cu ei...insa daca tipa prea tare, le spun frumos ca lumea vrea sa mai si doarma cand are liber..unii dintre ei mai arunca si gunoiul pe jos; daca ii vad le spun ca gunoiul se arunca la cosul de gunoi, ca presupun ca acasa nu arunca gunoiul pe jos...cosuri de gunoi avem in zona, asa ca nu e greu sa puna gunoiul la cos...nu am primit vreo reclamatie de la vreun parinte pana acum...nu fac numai eu lucrul asta, ii aud si pe ceilalti parinti cand ii atentioneaza, chiar daca copiii sunt prieteni...

 

Fiica-mea atrage si ea atentia cand cineva arunca ceva pe jos; avea vreo 4 ani, cand a plecat in parc cu mama, o prietena de-a mea si fetita ei...prietena mea a aruncat o hartie pe jos, copila i-a spus ca nu se face asa ceva, gunoiul se arunca la cos...


Editat de Ella73, 22 iulie 2015 - 15:41 .


#148
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 22 iulie 2015 - 15:40

Aici copiii merg singuri la scoala (de la 6 ani), unii chiar si la gradinita (la 4 ani)...chiar se incurajeaza lucrul asta...scoala au si dimineata si dupa-masa, asa ca fac 4 drumuri pe zi...fiica-mea merge din clasa 1a singura la scoala...e adevarat insa ca scolile sunt langa casa, la cateva minute de mers pe jos...

 

Ce m-a surprins aici cand m-am mutat, copiii sunt lasati singuri la locul de joaca incepand cu 2-3 ani...intre casele unde stam e amenajat un loc de joaca...cateodata e si cate unul singur (mai maricel insa, cam de la 4 ani in sus), nu sunt neaparat in grup...mie mi-ar fi frica sa-mi las copilul singur afara la varste asa mici...fiica-mea a iesit singura la joaca de la 6 ani, dar trebuia sa vina sa spuna daca pleaca de la locul de joaca..

 

Ea sta singura acasa in cursul saptamanii de la 11 ani (statea si inainte, dar in weekend, in cazul in care eram plecati de dimineata pana seara si nu vroia sa mearga cu noi), adica de anul trecut din vara (clasa a 6a); vine si mananca la pranz, apoi pleaca iar la scoala...merge cu bicicleta, pe jos ar face cam 15 min..a devenit independenta ft repede, acum merge singura la strand sau la prietene...trebuie insa sa ma informeze mereu cand pleaca de-acasa, asta e regula...



#149
iulia_b

iulia_b

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.022 mesaje

Postat 22 iulie 2015 - 19:32

Eu personal nu mi-am lasat copiii de 6 ani  singuri afara (doar in curte cu poarta incuiata). Politia ar trebui sa se sesizeze in primul rand in legatura cu acest aspect (desi nu stiu care este legislatia in Romania, inclin sa cred ca nu se da atentie prea mult acestui fapt). E adevarat, eu (noi) suntem o generatie cu cheia la gat, dar erau alte timpuri. Eu chiar le-as multumi "babelor" pentru ca intr-un fel sau altul "vegheaza" asupra copiilor si stiu tot ce misca. Cum altfel ar putea mamele sa stea linistite pe net in acest timp? [fri] Pentru ca relatia ar trebui sa fie parinti copii si nu vecini-copii. Parintii ar trebui sa fie acolo langa copii, sa intervina in caz de nevoie, sa stranga gunoaiele dupa joaca (si nu ca pe un lucru extraordinar ci ca pe ceva firesc); asta face parte tot din educatie. 

Si mai in gluma, mai in serios, destui copii ar trebui educati (eu raman masca cum vorbesc, cat sunt de neglijentti, cum arunca gunoaie etc), i multi impreuna cu parintii lor. [clo]


Editat de iulia_b, 22 iulie 2015 - 19:48 .


#150
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 22 iulie 2015 - 20:12

iulia_b, munca mea presupune statul la calculator, in cur, pe scaun, cu ochii in ecran, cu maximum de focalizare, pentru minimum 6 ore pe zi. Presupune si conversatii telefonice, presupune si raspuns in timp real intrebarilor privind unele corecturi sau altele. Lucrezi in alte conditii, timp in care ii poti oferi copilului tau mai mult decat ii pot oferi eu copilului meu? Bravo, dar ia-ti sarcasmul de aici.

 

anya, fetele stau si sub geamul meu, stau si la mine in casa, depinde cum imi permite timpul.

 

----------

 

Subiectul se poate inchide, unii sunt dashtepti rau.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -