Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sarea iodata: buna sau rea ?

sare cianuri chirila

15 raspunsuri la acest subiect

#1
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 10 iulie 2015 - 16:08

Am dat din link in link, de un articol care face referire la studiul doctorului Pavel Chirila despre sarea iodata artificial si obligativitatea comercializarii doar a sarii iodate in Romania. Recunosc ca nu am gasit studiul, desi titlul spune multe “Iodarea universala a sarii – atentat la sanatatea publica”.
Articolul, sau mai bine zis unul din ele este http://adevarul.ro/l...bc09/index.html
Si inca unul insotit de un interviu al doctorului Chirila http://nighton.ro/20...html#more-17888
Recunosc ca nu-mi puneam prea mult problema iodului dar dupa ce am citit ca pe langa iod mai sunt si E535 şi E536 si amandoua E-urile sunt asa un pic cianuri care chiar se transforma la fierbere in cianuri ... ma gandesc ca am tot luat asa cate un pic cate un pic niste cianura in destui ani. Oare am sanse sa ma invat cu ea, ca in Contele de Monte Cristo sau imi grabesc un cancer frumos ?
Ce parere aveti ? Folositi sare iodata ? Si mai ales... veti mai folosi?

#2
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 10 iulie 2015 - 17:05

Am cautat si eu odata sare neiodata... ioc! Nu am gasit deloc iar apoi am renuntat si am folosit sare de mare. 

Adevarul e ca cea mai pura sare e cea din salina... ne prelucrata... insa ce te faci cu noroiul din ea  [:D]



#3
ionella3003

ionella3003

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.612 mesaje

Postat 10 iulie 2015 - 19:47

Eu pt gătit folosesc sare de murături, iar pt masa sare cu iod...



#4
ionella3003

ionella3003

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.612 mesaje

Postat 10 iulie 2015 - 19:57

http://comunitate.de...e-cumpar/page-2

Uite aici o discuție mai veche pe aceeași tema [flo2]



#5
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 10 iulie 2015 - 20:20

Cand eram mica abia asteptam excursia la salina, sa mi cumpar un bulgare de sare,  din care mancam ocazional. ... sarea din comerț nu mai are nici pe departe acelasi gust... am gasit la salina la Praid ceva asemanator celei sin copilarie si am folosit-o pe toata.... nu stiu ce efecte mai are iodul, dar cu siguranță i-a schimbat gustul....

 

Noroc ca de ceva vreme mananc aproape nesărat,  ca in magazine nu prea e chip sa mai gasesti sare buna..... :(



#6
ni-na

ni-na

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.324 mesaje

Postat 11 iulie 2015 - 20:11

Am cumpărat asta vara un sac de sare ne iodata,produsă la Tg Ocnă,sare pe care se menționa ceva de genul ca este pentru industrializare.Vine în ambalaj de 20 kg,iar scrisul de pe sac e cu verde(scrisul albastru arăta ca sarea este iodata).E urâtă,e neagră , cașul pe care-l pun pt iarna trebuie spălat ca se înnegrește,însă sunt țărancă și am crescut cu poame șterse cu dosul palmei de pământ,așa ca  acea cantitatea de praf din sare nu îmi sta în gât! Puțin off topic,de când am început să folosesc această sare conservele sunt ok,nu să mai tulbura,și nici nu fermentează(nu folosesc aspirine,conservant sau pikant,doar oțet și sare).

  Dacă pe două roșii din grădină pun sare fină,iodata,tratată și pe altă sare grunjoasă,toți de la masă o prefera pe cea neiodata,ne pare mai gustoasă!


Editat de ni-na, 11 iulie 2015 - 20:13 .


#7
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 12 iulie 2015 - 21:02

De unde ai cumpărat-o?

Ma interesează și pe mine! 



#8
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 13 iulie 2015 - 09:55

Se gaseste de cumparat sare neiodata pentru muraturi. Noi din aceasta folosim si la mancat/gatit .



#9
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 13 iulie 2015 - 11:25

Eu imi cumpar sare de la plafar in Bucuresti. Aceeasi sare de Himalaya, roz si destul de saracioasa, e 12 lei in Bucuresti si 10 euro in Bruxelles. Asa ca merita sa iau din Bucu si sa o aduc in bagajul de cala.

#10
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 13 iulie 2015 - 11:47

http://comunitate.de...e-cumpar/page-2
Uite aici o discuție mai veche pe aceeași tema [flo2]
 

Da Ionella, sunt postari vechi pe forum care acopera probabil majoritatea celor curente, dar pentru ca mi s-a parut un articol interesant si care poate ajuta pe cineva care nu sta sa caute in arhive, mi-am permis sa deschid un topic nou. [flo2]
Nu de alta, dar sincer chiar mi se pare periculoasa acumularea si a ferocianurilor si a iodului in organismul nostru, prin folosirea exclusiva a sarii tratate.
Nu doar ce punem noi in mancarea gatita, dar tot ce cumperi procesat, de la paine, la mezeluri, muraturi si chiar si lactate (ca animalele primesc si ele tot sare iodata), cum ziceam ... toate au sare iodata. Probabil exceptia o fac legumele si fructele proaspete.



Etichetat si cu sare, cianuri, chirila

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

  • Burtica rotunda

    Roxana3001
    - Ieri, 18:47

  • Ecooo

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 17:38

  • Trimestrul 2 de sarcină

    BiancaDragnea
    - Ieri, 07:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -