Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

FIV cu dr. Dragos Albu 120

fiv medlife albu

463 raspunsuri la acest subiect

#31
ssofia11

ssofia11

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 12 iulie 2015 - 07:57

Lavinia felicitari pt cele 2 liniute!asa arata si primul meu test pozitiv :) de acum e posibil sa tot ai mici dureri,intepaturi..e de la bebe  [il]

 

Numai bine tuturor!



#32
gadrianaus

gadrianaus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 170 mesaje

Postat 12 iulie 2015 - 08:26

Lavinia nu esti paranoica!!! ai reusiiittt!!! Felicitari! sa ai ub bea maaare de gemeni iti doresc! :) [pk] [pk] [pk] [pk]



#33
annutza0

annutza0

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 668 mesaje

Postat 12 iulie 2015 - 09:06

Lavinia felicitari! Sa fie bine pana la capat!!!! Durerile sunt normale, se mareste uterul. Exact asa am patit si eu data trecuta, imi trecea doar cu uscosin...no-spa nu avea nici un efect. O sa treaca in cateva zile.


Editat de annutza0, 12 iulie 2015 - 09:07 .


#34
Arabella34

Arabella34

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 318 mesaje

Postat 12 iulie 2015 - 16:03

Doamne ajuta fetelor! 

 

 

Doamne ajuta fetelor! 

...felicitari Annutza,Doamne Ajuta

,Lavinia,la fel,felicitari,esti foarte gravida,asa cum a zis Nic,alterneaza medicatia,iar durerile sunt de la ligamentele uterine care se intind:P

Maru,ufff,bine ca ai scapat si esti ok.mai fa o echo de control.

Va pup fetelor

A.mami fericita de Maria-Sofia(19.01.2014)


Editat de Arabella34, 12 iulie 2015 - 16:05 .


#35
Marushelu37

Marushelu37

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 12 iulie 2015 - 18:16

Mersi Arabela! O să fac eco când vine Dr. Stan din concediu, peste vreo 2 săptămâni. Ma simt foarte bine deja, acum ca am oprit ergometul și arthrotecul. [:)]  

Sănătate si veselie Sofiei!  [pup]

 

Felicitări Anutza și Lavinia! Să rămâneți asa, gravidutze, pentru încă vreo 8 luni! [pk]

 



#36
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 12 iulie 2015 - 22:22

Ce ma bucur ca ati inceput bine acest capitol ! Sa o tineti tot asa, fetelor.

[pup]



#37
Marushelu37

Marushelu37

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 13 iulie 2015 - 01:17

Scriu si eu, poate e cineva la fel de interesata ca mine de protocoale fiv. Altfel, va rog nu citiți! Nu vreau să va plictisesc.

Nu fac curand fiv- ul dar nu pot sa nu ma gandesc la asta. Am analizat  cele două protocoale pe care le- am făcut și cred ca protocolul asta, microflare, nu mi- a priit sau AC- urile de dinainte, sau amândouă. Am citit despre micro flare , ca nu merge bine la femeile mai în vârstă, cu AMH mic, ca au foliculii mai sensibili la valul de LH care se eliberează în perioada de flare a agonisitului și foliculii nu se mai dezvoltă (in perioada de flare, pe lângă valul de FSH pe care il elibereaza hipofiza si de care ne bucuram, ea elibereaza și LH care nu face bine în perioada foliculara, la poor responders) Iar despre AC- uri am citit la fel, ca la poor responders, implicit AMH mic, ovarele uneori devin prea inhibate și nu mai răspund bine la stimulare. Asa ca sper ca nu am imbatranit eu rau intr- un an, ci nu am raspuns bine la protocolul asta. Deci poate dacă fac alt protocol o să am un răspuns mai bun. Albu mi- a zis de un protocol cu Elonva. E un tratament nou nout, protocol scurt (cu antagonist gen gonapeptyl) doar ca se face elonva in loc de gonal, menopur etc. Elonva e un fel de Gonal, dar cu eliberare prelungită, se face doar o injecție și fsh- ul crește enorm, apoi scade treptat în vreo 7 zile.

Pe de o parte am citit ca e bun protocolul asta si pentru" poor responders" dar pe de altă parte mi- e frică iar de nou, aș face protocolul lung clasic, cu agonist ( diphereline). Pe protocolul lung anul trecut am obtinut 4 ovocite. Ovitrelul l-am făcut când foliculii aveau 17, 16, 15,14. Cred ca a fost ovitrelul prea devreme și de- aia doar 2 ovo au fost mature. Nu știu dacă să ii spun lui Albu ca as vrea sa incercam un protocol lung,  poate nici nu ar accepta, sau să fac Elonva de care mi- a zis el.    A mai făcut cineva protocol cu elonva și a răspuns bine? Sau ați răspuns mai bine pe protocol scurt cu antagonist (practic asta inseamna elonva)decât pe protocol lung cu agonist? 



#38
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 13 iulie 2015 - 09:24

Marushelu mie de Albu mi-a placut ca am putut discuta pe tema protocoalelor. Cu Elonva nu e chiar asa de nou-nout in tara, la Medlife da. A facut prietena mea de 2 ori la Giulesti acum cativa ani (cred ca in 2012). Prima data a fost experimental, nu a platit tratamentul. A avut cel mai mare nr de ovocite si de embrioni (parca 8, de regula avea maxim 4, varsta fiind peste 40). A 2-a oara a fost un fiasco, la fel si pt celelalte fete din aceeasi perioada. De data asta Elonva fusese cumparat de la farmacie, ca orice alt medicament si s-a banuit ca nu mai era de calitatea celui dat pt test sau nu fusese depozitat cum trebuie ... cine stie ?!? Riscul la Elonva este ca nu se poate ajusta nimic, se face injectia la inceput si cu asta basta. 



#39
elbereth

elbereth

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 719 mesaje

Postat 13 iulie 2015 - 09:47

Marushelu depinde foarte mult de organism cum reactioneaza la protocoale.

 

Am o prietena - AMH 0.42. A mers pe flare. Prima data a intrerupt - avea progesteronul mare inainte de punctie si procedura era compromisa. A doua oara, exact cu acelasi protocol, totul a mers bine, a avut 5 ovocite si a obtinut 4 blastocisti!! Acum are o fetita de un an si jumatate si pregateste FET-ul (mai are 2 pinguini).

 

Pe de alta parte, nu cred ca e important sa scoti multe ovocite. Dimpotriva, se spune ca mai putine sunt mai de calitate. 

 

Poti totusi sa vb cu Albu, sa-i propui protocolul lung si sa vezi ce parere are.



#40
alia13

alia13

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 512 mesaje

Postat 13 iulie 2015 - 10:04

Marushelu, te inteleg atat de bine..am trecut si eu prin obsesia aceasta cu protocoalele care ar putea face diferenta in caz de amh mic.Majoritatea recomanda protocol scurt cu antagonist. Eu la ultimul fiv am avut protocol cu estrogeni/antagonist si a fost prima data cand am obtinut 2 embrioni buni. Mie mi-a fost frica de inhibare cu Ac si agonist pe ciclu anterior fiv ului. Poate ar trebui sa studiezi putin si despre suplimente care ajuta la imbunatatirea calitatii ovocitelor....Despre dimensiunea foliculilor la declansare eu am avut 2 de 19,5, 1folic de 18,5 si 1 de 17. Doar din cei 3 mari s-au obtinut ovocite...deci poate ca ai declansat un pic cam repede..Cred ca fiecare reactionam diferit, nu neaparat ce se potriveste la una e valabil si pentru cealalta.Multa bafta!





Etichetat si cu fiv, medlife, albu

Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -