Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

PRIMELE ZILE ALE PUIUTULUI - LA EL ACASA


37 raspunsuri la acest subiect

#31
briella74

briella74

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 16 iunie 2016 - 08:44

Ma bucur nespus de mult pentru voi, BebeAnda! Sa va dea Dumnezeu multa sanatate si fericire!

#32
Nico_GB

Nico_GB

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 56 mesaje

Postat 19 iunie 2016 - 09:36

BebeAnda, multumim pentru ca ne-ai scris. Când mai ai timp, te mai asteptam sa ne mai povestești.ma bucur foarte tare ca ati trecut peste ce era mai greu cu bine. Bucurii multe și putere iti doresc.. Poate ne mai spui cum e cu vizitele la dgsap postadoptie.

#33
BebeAnda

BebeAnda

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 19 iunie 2016 - 21:49

Multumesc  frumos!! Si voua va doresc tot binele din lume si sa știți ca in momentul când bebe e acasă uitați de toate necazurile si încercările prin care ați trecut! Acel zâmbet sincer si nevinovat va face totul sa merite!!!



#34
LiliGuran

LiliGuran

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 126 mesaje

Postat 24 iunie 2016 - 20:47

      Mă bucur că încă una din mămicile aspirante a ajuns la această concluzie!Aşa este!Nimic nu mai contează când visul se împlineşte!Doamne ajută Bebe Anda şi tuturor!Să vă bucuraţi de clipe fericite!O vară aşa cum vă  doriţi! [pup]



#35
Somebody13

Somebody13

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 06 iulie 2016 - 15:06

Proaspetelor mămici, vă rugăm frumos, când mai aveţi timp, să intraţi să mai povestiţi din aventurile vieţii în trei (sau în patru).  [flo2]  [:X]  [grup]



#36
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 04 septembrie 2016 - 23:20

Vin si eu cu povestea primelor 2 zile si jumatate acasa.

Fetele fiind f departe de Bucuresti, am decis sa facem drumul in 2 zile, cu o escala la Sibiu. In timpul vizitelor fusesem cu ele de 2 ori la Timisoara si statusem cate 2 nopti asa ca erau obisnuite si cu drum de 1ora si ceva cu masina si cu dormitul in alte paturi. A 2-a parte a drumului a fost mai lunga si normal ca isi pierdusera rabdarea, cea mica statea cam tuflita la un mom dat si cand am discutat cu ea mi-a zis ca ii e dor de baietii maternalei. Nu aveam cum sa ii sun direct pe ei, asa ca am sunat-o pe maternala la spital si au vorbit. 

Cand am ajuns acasa ma asteptam sa deschida toate usile si sertarele asa cum faceau de fiecare data cand mergeau cu noi la pensiune/hotel, dar surpriza, nici pana azi nu au facut-o. Au fost in schimb f curioase cum arata camera despre care le povestisem ca le-am pregatit-o, dar nu le aratasem poze ca sa fie surpriza, stiau doar ca au paturi suprapuse. De cum am intrat in Bucuresti numai despre asta vorbeau, faceau presupuneri cu ce personaje e decorata, ce culori sunt etc. Cel mai mare succes le-au avut un iepure imens roz si o papusa mare cu care au inceput sa se joace imediat. Eu le-am propus sa o sunam pe maternala sa ii spunem ca am ajuns cu bine si sa ii povesteasca despre camera.

Le-am prezentat casa am aranjat lucrurile in dulap, am mancat, ne-am jucat, am fost la 2 locuri de joaca de langa bloc de care au fost iar f incantate, le-am spalat - totul a decurs firesc.

A 2-a au venit in vizta socrii, cu toate ca eu am fost de parere ca e mult prea repede, dar nu am avut cu cine sa ma inteleg. Le-am pegatit de fete de vizita - vorbisera o data la telefon cu ei cand am fost la una din vizite, cea mica chiar avusese ideea sa ii zica soacra-mii ca la urmatoarea vizita sa vina si ea cu noi. Acum, cu toate acestea, cand au intrat in casa, a scos capul pe usa de la camera lor, i-a vazut si s-a ascuns in spatele scaunului unde era cea mare. M-am dus la ea si m-a intebat cine sunt oamenii aceia, dupa ce i-am explicat si soacra-mea i-a dat ei buchetul de flori cadou (ii plac florile), a iesit din ascunzatoae, iar peste jumatate de ora turuia si se juca. Dupa ce am mancat am plecat cu totii la locul de joaca si in parc ca a stie si bunicii pe unde sunt si cum se descurca fetele - pt situatia cand vom apela la ei. Seara am fost la cumparaturi spre marea incantare a celei mari care si-a ales niste pantofiori de lac rosii. 

Azi, la insistentele socrului si cu sustinerea sotului, am mers si la bunica sotului de la tara. Nu le-a incantat deloc ideea ca iar mergem mult cu masina (cam 1 ora), ca or sa fie iar pupate, dar au facut-o si pe asta. Chiar daca vin din mediu rural, curtile fiind f diferite, nu s-au simtit in largul lor, bine ca am gasit niste copii din vecini cu care s-au jucat si pana la urma le-a placut iesirea.

Acum dorm dupa ce s-au balacit in cada ca 2 ratuste cred ca mai mult de jumatate de ora si au mai susotit intre ele in pat.

Ma bucur nespus ca am ales sa fie 2 copii, frati, sunt convinsa ca daca ar fi fost unul singur i-ar fi fost mai greu, dar asa, isi continua relatia dintre ele, doar ca intr-o alta locatie. Cu noi erau deja obisnuite din timpul vizitelor si se atasasera, acum pur si simplu traim fiecare clipa impreuna asa cum vine. 

De cand am ajuns, nu au zis niciodata ca vor sa vorbesca cu maternala, mai vine vorba despre ea, despre copii ei, discutam, dar daca ele nu au cerut, nu am mai sunat-o. Dupa ce terminam si cu inscrisul al scoala si gradi si iese si ea din maternitate o sa mai vorbim.

Ce sa va mai zic, la noi pana acum lucrurile merg bine, sper ca daca pe viitor or sa apara mici probleme sa le rezolvam cu bine. Fetele s-au adaptat f usor, faptul ca au fost impreuna le-a ajutat, fiind destul de mari, inteleg situatia, se poate discuta cu ele despre problemele care apar, iar eu sunt cea mai mandra cand imi sumt laudate de catre altii fetitele ca sunt frumoase, istetete, cuminti, curajoase ...  [soricel]



#37
briella74

briella74

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 06 septembrie 2016 - 16:27

QiaoBing, si eu tare mi-as fi dorit 2 copii, frati/surori. Dar nu am reusit nicicum sa il conving pe sotul meu. Bravo voua, aveti 2 fetite minunate! Va doresc adaptare usoara in continuare si succes cu inscrierile la scoala, gradi etc.

#38
Somebody13

Somebody13

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 28 septembrie 2016 - 09:22

Mămicilor, hai mai treceţi pe aici şi mai povestiţi-ne cum vă este viaţa în 3? Sau chiar 4?

 

:*




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

  • Dansul bebelusului in burtica

    AdrianaBlo
    - Ieri, 14:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -