Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

PRIMELE ZILE ALE PUIUTULUI - LA EL ACASA


37 raspunsuri la acest subiect

#1
alessandra14

alessandra14

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 298 mesaje

Postat 04 iulie 2015 - 11:44

Fetelor, care deja ati trecut la acest PAS extraordinar, nu ati vrea sa povestiti cum au fost primele zile acasa ale puiutilor vostri, cum s-au comportat, daca au plans sau nu, daca au papat?

Ne-ar fi de mare folos celor care asteptam telefonul sa sune si sa sa fim anuntate ca ne-a fost gasit bebe cel asteptat.

Pe mine personal ma sperie foarte tare gandul ca bebe al meu, care va fi sa fie, (varsta 1-3 ani) va plange dupa AM. Cum sa fac , ca sa elimin aceasta suferinta in plus a puiutului meu?

Ce activitati ar fi bine sa desfasuram, ca venirea puiutului sa fie cat mai usoara si mai frumoasa, mai ales ca bebe va fiiiii maricel!

Nu va mai zic ca nu mai stiu ce papa bebeii de varsta aceasta si ca trebuie sa ma documentez. Pampersi...nu mai e cazul, nu-i asa?

Multumesc!



#2
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 04 iulie 2015 - 14:32

Sper sa primesti vestea cea buna cat de repede! 

 

eu zic sa astepti sa vezi ce varsta are copilasul si apoi o sa vezi si ce mananca si daca e caz de pampers- la 1 an spre ex, inca mai au pampers si mancarea e mai putin diversificata decat e la 2 sau 3.

 

in rest multa iubire- mai ales spus mult si des, copiii nu 'apreciaza' iubirea din spatele gesturilor cat apreciaza ca li se spune verde in fata ca sunt iubiti

 

sfaturi concrete despre copiii adoptati nu stiu sa iti dau, ce ti-am scris sunt observatii generale, dar sper sa te ajute.



#3
alessandra14

alessandra14

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 298 mesaje

Postat 07 iulie 2015 - 21:27

Toti sunteti in vacanta? nu mai are nimeni timp de povesti frumoase?



#4
LiliGuran

LiliGuran

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 126 mesaje

Postat 19 iulie 2015 - 12:35

   Dragă Alessandra ,totul vine de la sine!!!O să vă intraţi în rolul de mămică cu brio!!!Foarte important este să vă fie date obiectele personale ale copilului-păturică ,jucăria preferată  etc. căci atunci el se simte în siguranţă !Este nevoie de foarte multă iubire ,de multă, multă răbdare,fiecare copil este diferit ,reacţionează diferit dar important este să -i arătaţi că-l iubiţi ,,fără limite,,

     Al nostru a avut 1 si o lună când l-am adus acasă,a plâns foarte mult  vreo 2 săptâmâni plângea zi şi noapte ,dar după vizite repetate la  mai mulţi medici am descoperit că avea o otită [batcap].In rest s-a acomodat repede ,mai mult s-a ataşat de soţul meu pentru că erau mai mult împreună !Pe lângă faptul că o să fie nopţi nedormite ,pampers -căci sunt copilaşi care au pampers şi la 5 ani depinde ...totul o să fie minunat ,când o să ajute bunul Dumnezeu să vă vedeţi cu puiuţii acasă,sunt sentimente ce nu se pot descrie ,prima îmbrăţisare  etc [pup] În momentul când vă este incredinţat copilul spre adopţie să întrebaţi as.maternală despre reacţiile copilului,tabieturi  lui etc . binenţeles dacă este dispusă să ofere informaţii sincere!

   vă doresc aşteptare uşoară căci mai devreme sau mai tărziu cu ceritudine veţi fi mame!!! [:X]



#5
alessandra14

alessandra14

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 298 mesaje

Postat 20 iulie 2015 - 18:23

multumesc LiliGuran!

 

Acum imi imaginez cum va fi telefonul minunat, adica cum va decurge convorbirea telefonica intre mine si asistenta sociala, in momentul in care ma va anunta ca suntem in potrivire cu un bebe [flo2]

La tine cum a fost? Iti mai amintesti?



#6
anil

anil

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 70 mesaje

Postat 21 iulie 2015 - 08:04

Noi eram oarecum pe pilot automat. Lucrurile s-au potrivit astfel ca a trebuit sa il iau doar eu acasa, sotul meu fiind plecat o saptamana. Initial discutasem cu asistentul maternal sa mai stea o saptamana ca sa fim amandoi, dar din pacate nu s-a putut acest lucru.

 

In prima zi s-a culcat singurel (era obisnuit sa doarma singur in pat), am stat cu el pana a adormit. A doua zi s-a trezit cu febra, asa ca am facut si prima excursie la medic, verdictul pneumonie. Imi aduc aminte cum m-am chinuit sa il car in brate prin nameti pana la medic ca plangea ca il dor piciorusele.

 

Nu a plans aproape deloc dupa asistentul maternal, in schimb era foarte tacut, linistit si refuza sa manance. Am crezut ca este mofturos, ca nu ii place mancarea, insa mai tarziu am inteles ca asta era modalitatea lui de a-si manifesta suferinta.

 

In prima saptamana ne-am jucat mult impreuna, l-am invatat culorile cu baloane colorate.

 

Noi faceam totul din inertie, ne-am trezit cu un copil de 3 ani acasa si nu prea stiam ce sa facem, asa ca ne-am apucat de citit carti, iar incet incet am inceput sa-l intelegem si sa intelegem ce trebuie sa facem in diverse situatii.

 

S-a atasat de noi destul de repede, nu au fost probleme. Este foarte important sa se simta in siguranta, sa simta ca nu va mai fii abandonat, sa inteleaga ca noua famile este permanenta. Si acum, dupa 3 ani, cu toate explicatiile, mai are momente cand se simte nesigur si imi dau seama ca se va mai lupta multa vreme cu acest sentiment de nesiguranta. Chiar daca la nivel constient stie ca noi nu il vom abandona niciodata, sunt lucruri in subconstient care ies din cand in cand la suprafata. Are nevoie de foarte multa dragoste, de incurajare permanenta (nu are incredere foarte mare in el cu toate ca l-am incurajat tot timpul) si de siguranta. De aceea incercam sa ii explicam totul, iar schimbarile le introducem treptat explicandu-i cu mult timp inainte ce vom face, cum vom face, etc.

 

Ca o recomandare, la fel ca si un nou nascut, la inceput ar fi bine sa limitati vizitele, stiu ca poate familia extinsa isi doreste sa il cunoasca, etc. Dar multe persoane il pot dezechilibra, mai ales ca multi nu inteleg ca a trecut printr-o schimbare majora si ca ei trebuie sa fie cei care fac primul pas, nu copilul.



#7
LiliGuran

LiliGuran

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 126 mesaje

Postat 21 iulie 2015 - 14:08

       Bună dragele mele şi acum tresar când mă sună asistenta maternală!

       M-a sunat prin iulie că am apărut pe o listă într-un judeţ doar atât ,mă mai sunase să-mi spună că mai apărusem pe două liste dar se luaseră copilaşii până la noi!Întocmeam actele pentru reatestare! în sept. ne-a sunat să mergem să vedem o poză cu copilul  de care ne spusese în iulie ,apoi am aflat că am fost a x-a familie pe listă ,era lunea ,au început să-mi curgă lacrimile intstantaneu când l-am văzut pe calculator, miercurea am plecat să-l întălnim,la 20 de minute după ce ne-am întâlnit am dat declaraţie că mergem mai departe!L-am vizitat apoi sâmbăta, împlinea un anişor...şi în octombrie l-am dus acăsă la 2 zile după l-am botezat şi restul a decurs de la sine ...

    Foarte mare dreptate are Anil ,dacă se poate nu-l expuneţi  sau nu o expuneţi ,,spre analiză ,,multor persoane la început pentru că nu este în siguranţă ,intervin prea multe schimbări în viaţa acestor minunaţi puiuţi...Oferiti-i şi asiguraţi -l de toată dragostea voastră chiar dacă e bebe spuneţ-i că îl iubiţi etc....o să fiţi părinţi minunaţi! [flo2] Si noi ne documentam în cărţi ,citeam pe net ...stresam pe oricine ne putea da un sfat binevoitor. ...Cu timpul trebuie integrat şi lăsat să socializeze ! Dar toate la ,,vremea lor;;Doamne ajută tuturor! [pathot]



#8
alessandra14

alessandra14

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 298 mesaje

Postat 30 iulie 2015 - 12:40

       Bună dragele mele şi acum tresar când mă sună asistenta maternală!

       M-a sunat prin iulie că am apărut pe o listă într-un judeţ doar atât ,mă mai sunase să-mi spună că mai apărusem pe două liste dar se luaseră copilaşii până la noi!Întocmeam actele pentru reatestare! în sept. ne-a sunat să mergem să vedem o poză cu copilul  de care ne spusese în iulie ,apoi am aflat că am fost a x-a familie pe listă ,era lunea ,au început să-mi curgă lacrimile intstantaneu când l-am văzut pe calculator, miercurea am plecat să-l întălnim,la 20 de minute după ce ne-am întâlnit am dat declaraţie că mergem mai departe!L-am vizitat apoi sâmbăta, împlinea un anişor...şi în octombrie l-am dus acăsă la 2 zile după l-am botezat şi restul a decurs de la sine ...

    Foarte mare dreptate are Anil ,dacă se poate nu-l expuneţi  sau nu o expuneţi ,,spre analiză ,,multor persoane la început pentru că nu este în siguranţă ,intervin prea multe schimbări în viaţa acestor minunaţi puiuţi...Oferiti-i şi asiguraţi -l de toată dragostea voastră chiar dacă e bebe spuneţ-i că îl iubiţi etc....o să fiţi părinţi minunaţi! [flo2] Si noi ne documentam în cărţi ,citeam pe net ...stresam pe oricine ne putea da un sfat binevoitor. ...Cu timpul trebuie integrat şi lăsat să socializeze ! Dar toate la ,,vremea lor;;Doamne ajută tuturor! [pathot]

wow!!!!!! mi se pare impresionant!

cum a fost cand a venit bebe acasa? cum s-a comportat, ce v-ati jucat? ce trebuie sa cumparam lui bebe inainte de a-l aduce acasa? ok...il cunosc...il stiu....ce-i cumpar inainte de a-l aduce acasa....ce-i dau sa pape.....doamne!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

bebe a fost speriat...cum s-a comportat....a plans?

simt ca in curand voi trece prin aceste momente si.....nu stiu nimic!

 

pls. help!!!!!!!!!!!!!!!



#9
LiliGuran

LiliGuran

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 126 mesaje

Postat 02 august 2015 - 23:08

    Dragă Alessandra , nu te speria totul o să să decurgă de la sine !O să vezi !Depinde cât este de mare copilaşul!O să staţi la început şi o să -l priviţi ,nu vă vine să credeţi că este adevărat ..Să pregătiţi pătuţ ,cărucior ,scaun de maşină şi hainuţe mai uzuale ...nu prea multe căci copilul creşte repede....badii,pijamale etc  ...jucării nu prea multe că il obosesc ....o să-i luaţi pe parcurs....Cel mai important este să vă pregătiţi psihic şi să vă rugaţi la Doamne ,Doamne să vă ajute căci nu e prea uşoară perioada de acomodare dar nici de speriat !!!A fost un caz recent mi-au spus d-nele de la protecţie ,o fetiţă a fost luată după trei luni şi dusă înapoi la maternală!Dar cred că este caz unic!!! [:D] Astăzi am aflat fiind plecaţi în alt oraş că au fost adoptaţi 2 copilaşi anul acesta un băiat şi o fetiţă si familiile nu au aştepat prea mult!Deci sunt speranţe!!!Intuieşti tu bine că o să sune telefonul!Doamne ajută!!!Să deveniţi mame cât mai repede! [flo2] [pup]



#10
alessandra14

alessandra14

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 298 mesaje

Postat 22 august 2015 - 11:28

Bebele meu va fi conform varstei cerute de circa 2 anisori. Sigur vom avea nevoie de pampersi, nu- i asa? Trebuie sa-mi reamintesc ce papa copiii la acea varsta....hainute.....

 

Il pot duce la gradi oare?




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Astăzi, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -