Sari la conținut

Sari la conținut


Cum scap de roscatul din par? Decapaj sau Colour B4?


13 raspunsuri la acest subiect

#1
Marissa78

Marissa78
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 28 iunie 2015 - 12:17

Buna!

Sunt prima oara pe forum, sper ca voi primi un raspuns care sa ma ajute.

 

Am parul doua-trei palme peste umeri, destul de lung. M-am vopsit blonda multi ani, dar de un an ma vopsesc roscata, folosesc L'Oreal Feria numarul 74. Culoarea o puteti vedea aici: http://eleven.se/fil...par_500x500.jpg (daca linkul e considerat publicitate, rog adminii sa il editeze)

 

Culoarea iese perfect, este foarte frumoasa, prinde perfect pe firele albe, insa este foarte greu de intretinut, ma vopsesc la cel mult 30 de zile, prin urmare parul mi s-a deteriorat destul de mult si  cade, faptul ca s-a rarit ma deranjeaza si ma ingrijoreaza in egala masura.

 

Vreau sa revin la blond, dar habar nu am cum sa fac, nu as vrea sa-mi distrug parul de tot si nici sa raman cheala.  [:)]  Nu stiu ce metoda sa folosesc, a incercat cineva decaparea, da rezultate? Am intrebat la un salon si mi s-a spus ca este foarte posibil sa ies in degrade, posibilitate care ma sperie destul de tare. Daca a facut cineva decapare si a avut succes mi-as dori tare mult sa-mi recomande si mie un salon, eventual un pret informativ.

 

De curand am citit si despre Colour B4, dar am vazut ca parerile sunt destul de impartite. A folosit cineva Colour  B4 si a avut succes? Am sanse sa scap de roscat? 

 

 

 

 

 

 



#2
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 28 iunie 2015 - 18:04

Bună, Marissa, bine ai venit!

 

Eu am făcut decapare în urmă cu ceva ani (cam 5). Eram șaten închis și voiam blond înapoi. Nu îmi aduc aminte să fi ieșit în degrade. Nu am ieșit din prima chiar blond, dar culoarea de bază era mai închisă decât a ta.

 

În rest, când am trecut de la o culoare la alta am aplicat vopsea din ce în ce mai deschisă și în timp am ajuns la nuanța dorită.

 

Nu știu ce salon să-ți recomand, salonul unde am fost eu atunci s-a mutat, știu că la un moment dat era pe str. Valea Oltului dar nu mai știu nimic de ei.



#3
Marissa78

Marissa78
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 29 iunie 2015 - 10:39

Buna Daniela,  îți multumesc pentru întâmpinarea călduroasă și pentru sfaturi! 

 

Înțeleg că decaparea chiar da rezultate,  ca voi reveni la blond fără probleme. Nu mai ții minte gama de produse cu care lucra salonul (Wella,  Londa etc)? Cred ca asta contează cel mai mult,  să fie un produs de calitate. 

Spui ca nu ai ieșit blond din prima,  ai făcut mai multe decapari sau ai aplicat vopsea din ce in ce mai deschisă? 



#4
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 29 iunie 2015 - 12:27

Am fost si eu in situatia ta. Eu doream suvite si am mers la coafor cu o multime de idei de decapare citite pe net :). Coafeza, mi-a zis, no way, e agresiva si nu are sens. Mi-a vopsit tot parul intr-o culoare apropiata de a mea (saten deschis) si apoi mi-a facut suvite. Am iesit perfect.



#5
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 29 iunie 2015 - 13:20

Eu te-as sfatui sa faci mai intai un tratament impotriva caderii parului, nu cred sa fie vopsitul de vina. Si eu ma vopsesc roscat (acaju intens de la o firma autohtona) si o fac la maxim 3 saptamani deoarece parul natural este aproape tot alb si se vede foarte urat. Nu imi cade parul ci, din contra, dupa vopsit parca este mai sanatos si nu se mai ingrasa repede. 



#6
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 30 iunie 2015 - 21:38

Marissa, scuze, n-am văzut că ai răspuns. Am făcut o singură decapare, după care m-am vopsit cu nuanțe din ce în ce mai deschise. Nu știu cu ce produse lucrau la salon :(.



#7
Marissa78

Marissa78
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 01 iulie 2015 - 09:16

Daniela, iti multumesc, am sa ma interesez in continuare de un salon unde sa fac decaparea.

 

Mcoca, m-am gandit la varianta cu suvitele, insa nu cred ca m-ar avantaja. Asta ar fi un aspect, dar daca mai pui la socoteala si faptul ca firul meu de par este subtire, parul mi se murdareste foarte repede, il spal o zi da, o zi nu si il usuc numai cu uscatorul de par, cred ca iti dai seama cat de agresat este, iar suvitele ar agrava si mai tare problema mea.

 

Lorikay, problema caderii parului a aparut imediat ce m-am vopsit roscata, pana atunci imi cadeau cateva fire la spalat, parul era lucios si sanatos. Pentru mine este clar ca vopsitul pe toata lungimea la interval de trei saptamani mi-a distrus parul. Oricat de tare mi-ar placea culoarea, sunt nevoita sa renunt la ea.



#8
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 02 iulie 2015 - 06:15

Da, în plus șuvițe blonde pe roșu acela cupru nu știu cum ar ieși.



#9
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 02 iulie 2015 - 12:03

In primul rand trebuie sa renunti la uscatorul de par. Dupa ce te speli parul trebuie tamponat sa nu curga apa din el apoi infasurat intr-un prosop pana se usuca. Te speli si foarte des.

 

Nu stiu ce sa zic, eu cred ca vpsitul blond e cel mai "distrugator" pentru par. Insa foenul e mult mai rau...

 

Eu n-am facut niciodata decapaj, cand am vrut sa trec de la saten (vopsit) la blond am facut-o prin vopsire, treptat.



#10
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 02 iulie 2015 - 12:12

Depinde de lungimea parului. Cu par lung nu poti sta cu prosopul pe cap 3 ore. Apoi daca vrei sa te coafezi iarasi.

 

Si eu ma spal pe cap la 2 zile. Am parul gras si asta e. Am incercat sa il las 3, dar e oribil. Eu o inteleg :).




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -