Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Razvan si Diana - end story

razvan simion divort

83 raspunsuri la acest subiect

#31
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 19 iulie 2015 - 10:03

Ei, Letiitia, si daca s/ar intampla acum, tot pe sot as da vina, ca m/am casatorit cu el, nu cu femeile din preajma lui. daca ar fi cellelalte de vina ar trebui s amergi sa le multumesti periodic pt ca nu si-au ridicat fusta in fata sotului si ca astfel ati mai ramas un an impreuna...hai serios acum, ce relatie e asta in care nu esti inselat din cauza ca altii au bun simt? Si da,, mama-mea a fost in relatii bune cu noua sotie. Atat de bune incat noua sotie mi-a cunoscut si bunicii (parintii mamei), cand a vent in Roomania dupa mutare a stat la noi cateva zile d emai multe ori, ca sa nu inchirieze la hotel iar taica-miu si mama-mea sunt prieteni, se suna regulat, taica-miu imi suna bunicii (aceeasi), la bunica-mea ii spune 'mama' samd. Ce dreptate sa ii dea sotului ca a facut pasul? nu l-a aplaudat, dar nici nu s-au porcait. Ea a divortat, nu au mai format un cuplu dar au ramas prieteni buni, se vedeau zilnic. Nici eu nu l-am aplaudat atunci pe prieten, dar am inteles situatia.

 

Super!

Dar cred ca esti constienta ca asta e o situatie ideala care se intampla in putine cazuri.

In general femeia, fiind mai slaba, se simte "parasita", ca o casa, mentalitate promovata si de societate, si tot in general, barbatul, fiind mai iresponsabil, nu prea doreste sa pastreze relatii bune cu fosta sotie, ca ar fi o munca in plus....

 

Cat privește relația mentionata in titlu, mi se pare ca nu e dreptul meu sa comentez....



#32
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 19 iulie 2015 - 12:31

Sunt de acord cu Xio aici. Daca e sa ma tem ca daca se duce barbatu-meu dupa vreo femeie care "ridica coada" (ooofff, ce urasc expresia asta) ce fac? Il tin legat la ochi, traiesc cu paranoia ca poate ii face vreuna ochi dulci la lucru, pe autobuz, la supermarket cand sta cu copiii la jucarii si eu umplu caruciorul printre rafturi, la petrecerile cu colegii etc?  Si daca e sa o faca, de ce ar fi "ea" de vina, cea care nu avea nici o obligatie fata de mine, de copii, de casnicia mea, si nu el, care stia ce are acasa "in inventar", o nevasta, copii, o casnicie/relatie? Ca doar nu l-a luat cu forta, s-a dus omul de buna-voie si nesilit de nimeni.

 

Cat despre relatia mentionata mai sus, nu ii cunosc pe oameni, dar am cunoscut cateva persoane care, desi ramase casatorite, nu mai aveau de fapt nimic in comun ca si cuplu (de obicei locuiesc inca sub acelasi acoperis doar ca sa nu schimbe "arhitectura casei" pentru copii) si care au dat divort sau s-au despartit "oficial" doar cand vreunul dintre ei a cunoscut pe altcineva. Fara resentimente din partea celuilalt, cu un pic de uimire din partea cunostintelor care atunci aflau ca ei de fapt fusesera despartiti neoficial de ceva vreme, dar care apoi isi reaminteau ca "aaaa, deci de aia nu v-am vazut impreuna nu stiu unde/ai venit doar tu cu copiii la ziua lu' cutare/de aia a plecat el in vacanta singur anul trecut etc"

Doar ei stiu ce s-a intamplat si ce nu s-a intamplat in relatia lor, restul lumii poate doar sa speculeze si sa-si dea cu presupusul.



#33
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 19 iulie 2015 - 12:41

Super!

Dar cred ca esti constienta ca asta e o situatie ideala care se intampla in putine cazuri.

In general femeia, fiind mai slaba, se simte "parasita", ca o casa, mentalitate promovata si de societate, si tot in general, barbatul, fiind mai iresponsabil, nu prea doreste sa pastreze relatii bune cu fosta sotie, ca ar fi o munca in plus....

 

Cat privește relația mentionata in titlu, mi se pare ca nu e dreptul meu sa comentez....

Pai normal ca se simte mai "slaba", ca ramine cu copiii, casa, cheltuielile aferente si grijile pe cap, la mila sotului care ii plateste sau nu alocatie pentru copii. Daca pe femei le-ar lasa inima, ar trebui sa le dea sotilor inselatori la plecare si copiii, sa vedem cam cum ar fi primiti de amante cu asemenea "bagaj". 



#34
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 19 iulie 2015 - 12:50

Eu Xio as da vina pe sot si pe amanta in egala masura. Victimele sint sotia si copiii.



#35
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 19 iulie 2015 - 12:56

Pina la urma,fiecare proceDeazA cum crede el ca e mai bine pentru el,cum crede el ca vine fericireA!

 

Indiferent de ce se intimpla cu restul,in general fericirea si linistea personala primeaza!

 

Ca asta nu corespunde cu cum vedem noi sau simtitm noi(implicati sau spectatori)e alta treaba,insa interesul,fericirea personala primeaza de cele mai multe ori.



#36
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 19 iulie 2015 - 13:29

Pai normal ca se simte mai "slaba", ca ramine cu copiii, casa, cheltuielile aferente si grijile pe cap, la mila sotului care ii plateste sau nu alocatie pentru copii. Daca pe femei le-ar lasa inima, ar trebui sa le dea sotilor inselatori la plecare si copiii, sa vedem cam cum ar fi primiti de amante cu asemenea "bagaj".

 

Eu am multe prietene care au divorțat,  si au si copii, iar experienta asta le a intarit, eu nu le vad deloc slabe, ci foarte descurcarte, puternice, le admir ca nu se simt victime si nici nu stau la mila cuiva .

Dar poate sunt si victime, nu cunosc eu, nu neg ca exista



#37
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 19 iulie 2015 - 17:26

Eu am multe prietene care au divorțat,  si au si copii, iar experienta asta le a intarit, eu nu le vad deloc slabe, ci foarte descurcarte, puternice, le admir ca nu se simt victime si nici nu stau la mila cuiva .

Dar poate sunt si victime, nu cunosc eu, nu neg ca exista

Pai tu ai scris ca femeia in general e mai slaba. Te-am si citat, n-ai vazut?



#38
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 19 iulie 2015 - 20:49

Pai tu ai scris ca femeia in general e mai slaba. Te-am si citat, n-ai vazut?
Dar am pus ghilimele, in intentia de a sugera ca altii spun asta, sau ca e un sens diferit fata de cel obișnuit. ..

 

Edit: ai dreptatw, am verificat, nu pusesem ghilimelele decat la parasita.

 

Edit 2 : sigur m as fi exprimat mai bine verbal


Editat de andaghe, 19 iulie 2015 - 20:52 .


#39
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 19 iulie 2015 - 21:11

Oricum ideea era ca mentalitatea "femeia e mai slaba" e promovata de societate in mare masura, si in loc sa se bucure ca scapa de un barbat care nu o iubește, dar caruia ii spala, gateste...etc etc, se simte abandonata, rusinata poate, victimizata, cand de fapt ea are capacitati mai mari/multe decat barbatul si asta e o ocazie sa si le dezvolte. ..

Ma rog, suna a propaganda, dar cine a trecut prin asta si s-a descurcat mai mult decat cu brio, poate imi da dreptate....



#40
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 20 iulie 2015 - 09:27

Eu Xio as da vina pe sot si pe amanta in egala masura. Victimele sint sotia si copiii.

 

Si eu la fel. Eu am fost un astfel de copil, iar la mine situatia nu a fost deloc asa roz ca la Xio. Poate as fi fost un adult mai normal la cap decat sunt acum :)), daca situatia ar fi stat altfel.





Etichetat si cu razvan simion, divort

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -