Sari la conținut

Sari la conținut

* * * * * 4 voturi

Mamici de Noiembrie 2015 ( Brumarei de Noiembrie 2015 )- cap.2

1080 raspunsuri la acest subiect

veveritza09

veveritza09

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 74 mesaje

Postat 27 iunie 2015 - 19:48

Melinda şi Ioana, felicitari pentru prințese!

Rahella nici eu nu îmi iau carucior. O sa fie frig, iarna, nu văd ce să fac cu el...Mi-am luat in schimb un wrap elastic de ținut puiul la piept de la boba. Voi ce părere aveti de ele? 

Am început si eu săptamâna asta sa il simt, şi Rahella şi pe mine mă doare buricul din când în când dar am zis că se măreşte uterul nu îmi inchipuiam că trage bebe de clopoțel :)))

Legat de lucrusoare am o promisiune de la o mămica pentru hăinute, yupiii! Si mă bate gandul sa vad ce e cu bebe expo din bucureşti în septembrie. Sper sa nu fiu dezamagita. Şi da, cred că vom merge şi la Ikea cât vom fi acolo pentru că încercam să ne mutâm la casă nouă şi vom lua probabil şi de acolo mobilier şi alte chestii. Off, dacă ar fi Ikea şi in Iaşi ce bine ar fi...

O duminică frumoasă vă doresc! [flo2]

• 1

BBiancaa

BBiancaa

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 155 mesaje

Postat 28 iunie 2015 - 01:13

Hey fetelor, la noi au fost doua zile f agitate, ieri am ajuns cu viitorul tatic la urgente din cauza unei dureri in piept, ceea ce s a dovedit a fi doar de muschi, dar avand in trecut probleme  cu inima, ne amalarmat destul, am plans de parca nu stiu ce se intamplase, doar asa, inca o criza de hormoni obraznici, in fine, si azi ne am odihnit mai toata ziua, ptr ca m am agitat destul de tare si n as fi vrut sa simta si bebe chiar tot..

Carut voi cumpara sigur, desi iarna fiind, voi lua unul 3in1, dar voi avea nevoie de landou, aici sunt f stricti cu bebe si transportul lor, si nu se pune problema sa mergi cu bebe fara el, asa ca vreau nu vreau, va trebui cumparat..

Patutul, inca sunt nehotarata daca sa iau varianta care se leagana, sau unul normal din prima, desi tot acolo vom ajunge..cert e ca pana voi naste vom avea si camera facuta, dulap, masa de schimbat si patut, ptr ca le vreau pe toate din ac gama si oricum le am lua ptr viitorii copii, asa, din prima si cum le pastram asa le avem si pe viitor..

Acestea fiind spuse, in septembrie avem si noi planificat marele maraton de shopping,hainute nu cred k voi mai cumpara, asa masiv vorbind, am ptr spital deja, desi n ar fi fost foarte necesar, am si pampersi cumparati, paturele vreo 3, mai avem timp , nu stim inca ce va fi, deci sunt relaxata, linistita, am deja cateva lucruri, in caz de doamne fereste ceva, nu raman in baza barbatului..stim cum e, nu prea ne place...

Nu stiu cat de coerenta am fost , dar sper sa intelegeti, va pupacesc fetelor, ma intorc la somnic

• 0

Misha80

Misha80

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 154 mesaje

Postat 28 iunie 2015 - 09:53

Bianca.....ce stres....si eu cred ca reactionam la fel...cred ca plangeam de rupeam....bine ca a fost doar o sperietura. 

Eu carut am folosit ffffff putin cat a fost baiatul mic ( adica pana pe la 8-9 luni ) ptr ca nu a vrut sa stea in el....eu am folosit fffff mult Manduca ( un carrier care parerea mea e ca merge cam de pe la 3-4 luni nu de la nastere cum zic ei ).......ideea era ca desi am landoul nou-nout as merge pe ideea unui baby wrap ..doar ca am vazut pe youtube cum se foloseste si mi se pare ffff complicat de pus fata de Manduca, dar cred ca o sa-l incerc mai ales ca eu trebuie sa am mainile libere ptr cel mare. 

Oricum eu nu as investi prea mult intr-un carut din prima ptr ca nu stii cum va fi bebe daca vrea sa stea in el......al meu nu a vrut sa stea mic, dar dupa un an am folosit un carut la greu....si acum sta in el. 

Eu una am dat degeaba banii pe un 3 in 1 si nu l-am folosit aproape deloc...in schimb am cumparat unul travel mult mai ieftin si usor, micut si perfect ptr calatorii si saracul a fost folosit la greu. 

Va pup. O duminica placuta!!!!!

P.S. Nu prea am fost coerenta  [batcap]

• 0

Rahellla

Rahellla

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 28 iunie 2015 - 14:52

Fete, aseara am  de vb cu o proaspata mamica,prietena de familie, pe care nu o mai vazusem de mult timp.Evident ca mi-a impartasit toate experientele prin care a trecut,mi-a zis ce e util sa cumpar si ce nu ..Mi-a spus,printre altele,sa nu folosesc sampon si uleiuri jhonson baby pt ca nu sunt testate dermatologic si nu sunt 100% naturale si mi-a recomandat sa folosesc produse Mustela ,atat sampon cat si ulei de masaj,mai ales in primele luni cand pielea bebelului este extreeeeeem de sensibila si la fel mi-a recomandat sa ma dau cu crema Garmastan pt mameloane din luna a7a .

Iar la patut mi-a recomandat sa iau dimensiunea cea mai mare, 70 x140 .Noi oricum o sa avem de la cineva si un patut din acela pt nou nascuti care se leagana stil cosulet ,ca sa il tinem cu noi in camera la inceput.

Si inca o chestie ,mi-a recomandat sa iau de acum,daca gasesc ,un bax de pampersi de la Pampers New Baby Sensitive marime 2-5kg,pt ca se gasesc foooarte greuuu si sunt cei mai indicati pt nou nascut .

Va puuup!

• 0

Griga82

Griga82

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 28 iunie 2015 - 16:47

Buna, burtici!

Foarte utile sfaturile.

De  johonson baby auzisem si eu ca nu sunt ok....

Si eu o sa imi iau wrap elastic, pana la urma invat eu cum sa il pun. Sunt pe facebook intr-un grup de mamici si acolo sunt video demonstrative si o multime de mamici ce sunt gata sa te ajute daca nu te descurci. Pare greu, dar dupa cateva incercari cred ca reusesti. Manduca am inteles ca e ok dupa 6 luni. 

Eu am preferat sa iau si carut pt ca are si scaun de masina, care clar va fi foarte folosit, landou, cu care il voi duce de colo colo cand mergem prin vizite (noi suntem, de fel. destul de plimbareti), iar carutul merge pana la 2 ani....Iar vara, cred ca voi prefera carutul decat un sistem de purtare, cel putin pe langa casa, din cauza caldurii.

O sa merg si eu la Bbay Expo in septembrie, sa vad ce si cum. Pana atunci, oricum, nu mai cumpari nimic :) Am zis! :D

• 0

ioanna_207

ioanna_207

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 28 iunie 2015 - 19:20

ciao dragelor,

va trimit un link cu multe filmuletze foarte interesante  http://www.babycente...video/pregnancy ... sper sa va placa!

sa aveti o seara si o saptamana linistita! va pup 

• 0

Hera90

Hera90

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 28 iunie 2015 - 21:56

Buna seara! 

Felicitari mamici pentru vestile bune! 

Rahella, da. Amnio mi-a recomandat medicul si a fost totul bine! 

Noi suntem intr-o calatarie prin Europa dar va urmarim! 

Vesti bune si sanatate tuturor! 

• 0

BBiancaa

BBiancaa

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 155 mesaje

Postat 29 iunie 2015 - 08:19

Neata fetelor, hmmm asta cu uleiul nu o stiam, desi il adoram pe cel mov, si lotiunea din gama mov, foloseam in ro ptr mine, dar cum aici nu mai gasesccc, uite in fiecare zi aflam ceva nou, acum sigur nu il voi folosi, cel putin ptr bebe..Astazi sunt pusa pe treaba, sper sa fac tot ce mi am propus..omzi frumoasa va doresc burtici frumoase !

• 0

Griga82

Griga82

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 29 iunie 2015 - 09:32

Buna dimineata, burtici!

Vai, ce bine e sa stii ca esti in vacanta! Azi am planuri mari prin casa....curatenie generala zilele astea, ca in ultima perioada nu prea mi-am mai gasit puterea sa o fac. Azi nu fac mare lucru decat sa mut niste lucruri, fiind sarbatoare, dar de maine....la treaba!

Lunea viitoare plec, timp de o saptamana, intr-o tabara si vreau sa las totul frumos si aranjat.

Voi pe unde plecati in vacanta?

• 0

Nikro

Nikro

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 122 mesaje

Postat 29 iunie 2015 - 10:29

Buna fetele,

Rahella,nu stiam ca gama jonshon baby nu e bună eu aveam de gand să iau de la ei dar acum mai pus pe căutări să văd ce găsesc aici.Bine ca la capitolul asta îl lăsăm tocmai în ultima lună să cumpăr și să mă documentez ca și cremele ptr iritații mameloane și bebe( ptr bebe am citit ca bepantenul este cel mai bun).

Griga82 ,ce frumos suna vacanta ce mi- aș dori și eu măcar un weekend să ies la plimbare sau la bazin dar cred ca încă o lună de acum în colo mai avem cu aranjatul,mutatul.Mai a rămas cameră fetei de văruit și apoi de aranjat toate la locul lor,dar totul depinde de soț.

Iar a trecut weekendul pe lângă mine și am și un program tare nașpa de muncă ,când toată lumea vine acasă eu trebuie să plec,când deja sunt franta.

Bebelina e tare bucuroasa ca am făcut comandă de manusele,cearceafuri,scutece normale și de baie și așteptăm comandă săptămână asta să ajungă acasă yupii mai ales ca am găsit magazinul care îl ador acum au niște prețuri super bune și lucruri de îmi venea să iau tot magazinul.Am observat ca dacă stau în preajma la copilași sau cumpăr ceva ptr bebe imediat reacționează și începe și ea să dea din mânuțe,piciorușe,ce frumoasă perioada,o să îmi fie dor de perioadă asta.

Nu știu când va mai scriu ca trebuie să transfer internetul zilele astea în casă cealaltă ,dar promit ca recuperez cu cititul . [:-)))]

• 0

Panic Questions

• Test de sarcina pozitiv la 5 zile după "menstruatie"

Ramona1090
    - Astăzi, 05:35

• Lichid amniotic in exces

Cristina Marcovici
    - Ieri, 19:00

• De ce ma doare burta

Amalia 12k
    - Ieri, 17:05

• GreÈ™eli de sex a bebeluÈ™ului

Deeadeea222
    - mai 24 2022 21:26

• Geanta bebeluÈ™ului

Ranya21
    - mai 24 2022 16:53

Groups

• Mamici de Ianuarie 2023 (Fulguleti de 2023)

Anda08
    - apr 27 2022 11:35

• Mamici de Decembrie 2022 (Minuni de Decembrie)

Anda08
    - mar 29 2022 09:10

• Mamici de Noiembrie 2022 (Brumarei de 2022)

Anda08
    - feb 08 2022 09:11

• Mamici de Octombrie 2022 (Bobocei de 2022)

Anda08
    - feb 03 2022 14:39

• Mamici însărcinate

mocanulaviniageorgiana2@gmail.com
    - ian 11 2022 22:41

Last Blogs

• Cumpărături bebe

FlorinaChitu22
    - Ieri, 22:59

• Depresia de dupa nastere

CLivia
    - Ieri, 21:45