Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Mamici de Noiembrie 2015 ( Brumarei de Noiembrie 2015 )- cap.2


1080 raspunsuri la acest subiect

#31
Rahellla

Rahellla

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 26 iunie 2015 - 17:59

Clauditta,am fost si eu la ikea acum o saptamana,doua si evident ca imi fugeau ochii numai la chestii pentru bebe :))):)) dar sa stii ca lenjerii de pat pt bebe nu am vazut,te rog daca o sa gasesti sa mi zici si mie in ce zona le gasesc,eu multe lenjerii pt patul nostru le-am luat de la ei si am fost foaaarte multumita,deci as putea sa iau si pt beebe de acolo.



#32
ioanna_207

ioanna_207

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 26 iunie 2015 - 18:49

ciao dragelor,

 

imi place mult sa va citesc postarile, dar sunt foarte ocupata si din pacate nu reusesc sa scriu prea des.

 

acum cateva zile am fost la controlul de 18 sapt si am primit vestea cea mare...e fetita pe care mi-am dorit-o si imediat mi s-au umplut ochii de lacrimi de bucurie. si eu si taticul abia am dormit in noaptea aceea de emotie si a doua zi abia am muncit ceva printre telefoane pt ca a trebuit sa anunt pe toata lumea...

 

 se va chema Maria Chloe , al doilea nume spre disperarea bunicilor si a nedumerirea celor care intreaba MARIA CUM??? :)))) printzesa e super ok, creste bine si in grafic.. mai merg la 22 sapt.

 

eu vitamine nu am primit doar Femosan care contine ulei de peste,acid folic etc...mi-a recomandat pana dupa ce termin cu alaptarea.

 

cumparaturi nu am facut inca..mai am vreme mai ales ca o sa am si concediu in iulie si august.

 

astept si eu sa o simt cum misca..dna doctor a zis ca incepand de saptamana asta ar cam trebui.

 

va pup si sa aveti un weekend călduros si odihnitor :)


Editat de ioanna_207, 26 iunie 2015 - 18:57 .


#33
Misha80

Misha80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 154 mesaje

Postat 27 iunie 2015 - 09:42

Neata mamici!

 

Felicitari Ioanna!!!!!!!! Ai ales un nume ffff frumos...imi place mult. 

 

Griga, ce mai faci? Ai plecat in vacanta? 

 

Rahellla, eu sunt la al doilea copil si tot sunt ffff incantata de tot procesul.....abia astept  [:)]

Abia astept si primul zambet, primul chicot si primul " mama " ....eu una am plans la primul mama de ziceai ca cine stie ce s-a intamplat  [batcap]

 

 



#34
Griga82

Griga82

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 27 iunie 2015 - 09:44

Wow, burtici...un nou capitol! Am tras chiulul saptamana asta, caci a fost ultima de munca, insa tare plina si obositoare, incat, in afara sa va citesc de pe telefon, nu am mai avut puterea sa va si scriu. Nici nu am stat la calculator....

 

De 3 zile il simt si eu pe bebe, in sfarsit! Incepusem sa imi fac tot felul de ganduri, insa acum au aparut si la mine bule, furnicaturi si usoare lovituri. Ce senzatie!

 

Azi noapte am visat ca am nascut in luna a 7-a si ca nu aveam nimic pregatit, Nici macar cu ce sa imbrac copilul! Deci, e bine sa ne luam din timp una-alta!  

Carut am deja, haine am promise si, se pare ca vom primi si un pat. Doar un dulapior trebuie sa ne luam, din alcela special cu parte de schimbat bebelusul. Plus, lista pentru spital, scutece, etc.

 

De azi am intrat in vacanta, asa ca nu mai trag chiulul, ca e tare greu sa recuperez tot ce scrieti! :) 

 

Burtica creste si la noi, vazand cu ochii. Si, gandindu-ma ca mai am cel putin 17 saptamani, ma intreb cat se va face?! :) 

Joi avem si noi morfofetala si astept sa ni se confirme daca e baietel! Abia astept revederea!

 

Intrebare, in special de la fetele cu experienta, ce fel de saltea recomandati pentru patul copilului? Scuze daca s-a mai discutat si nu am vazut. Toti vand saltele din cocos, insa am inteles ca nu ar fi tocmai cele mai bune...

 

Sa aveti o zi frumoasa!  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]


Editat de Griga82, 27 iunie 2015 - 09:47 .


#35
Rahellla

Rahellla

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 27 iunie 2015 - 11:32

HELLO FETE,

Griga ,bine ai revenit printre noi :P ne bucuram ca ai luat vacanta si te poti bucura de mai mult timp liber :X

App de pregatit din timp,eu nu cred ca ii iau acum carut:( nu stiu deloc ce sa fac...  nu o sa am unde sa il plimb cu carutul iarna ,desi mi-as dori :))) Iar patutul si restul de mobila cred ca in luna 7 o sa le luam si noi:X 



#36
ioanna_207

ioanna_207

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 27 iunie 2015 - 13:36

Neata mamici!

 

Felicitari Ioanna!!!!!!!! Ai ales un nume ffff frumos...imi place mult. 

 

Griga, ce mai faci? Ai plecat in vacanta? 

 

Rahellla, eu sunt la al doilea copil si tot sunt ffff incantata de tot procesul.....abia astept  [:)]

Abia astept si primul zambet, primul chicot si primul " mama " ....eu una am plans la primul mama de ziceai ca cine stie ce s-a intamplat  [batcap]

multumesc Misha pt aprecierea numelui ales...voi cum stati la capitolul asta? v-ati decis?



#37
ioanna_207

ioanna_207

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 27 iunie 2015 - 13:40

Wow, burtici...un nou capitol! Am tras chiulul saptamana asta, caci a fost ultima de munca, insa tare plina si obositoare, incat, in afara sa va citesc de pe telefon, nu am mai avut puterea sa va si scriu. Nici nu am stat la calculator....

 

De 3 zile il simt si eu pe bebe, in sfarsit! Incepusem sa imi fac tot felul de ganduri, insa acum au aparut si la mine bule, furnicaturi si usoare lovituri. Ce senzatie!

 

Azi noapte am visat ca am nascut in luna a 7-a si ca nu aveam nimic pregatit, Nici macar cu ce sa imbrac copilul! Deci, e bine sa ne luam din timp una-alta!  

Carut am deja, haine am promise si, se pare ca vom primi si un pat. Doar un dulapior trebuie sa ne luam, din alcela special cu parte de schimbat bebelusul. Plus, lista pentru spital, scutece, etc.

 

De azi am intrat in vacanta, asa ca nu mai trag chiulul, ca e tare greu sa recuperez tot ce scrieti! :) 

 

Burtica creste si la noi, vazand cu ochii. Si, gandindu-ma ca mai am cel putin 17 saptamani, ma intreb cat se va face?! :) 

Joi avem si noi morfofetala si astept sa ni se confirme daca e baietel! Abia astept revederea!

 

Intrebare, in special de la fetele cu experienta, ce fel de saltea recomandati pentru patul copilului? Scuze daca s-a mai discutat si nu am vazut. Toti vand saltele din cocos, insa am inteles ca nu ar fi tocmai cele mai bune...

 

Sa aveti o zi frumoasa!  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]

Concediu placut si sa te odihnesti!asta e cel mai important ca pt shopping inca avem timp suficient! 



#38
Claudittta

Claudittta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 27 iunie 2015 - 16:04

Buna

 

Eu tocmai m-am intirs de la Ikea...bineinteles..am fost doar sa ma uit...ca mai avem timp:)))

Am plecat sa ma uit la ceva si acolo ne-am razgandit:)) ca de obicei:)))

Ikea e in reorganizare..rearanjare...dunt oar catev chestii pt bebe, dar am gasit si lenjeriide pat...Rahella..exact pe peretele langa patuturi...bine la nga cele 3 patuturi mari si late...imi amintesc ca pe vremuri erau mult mai multe modele..stiu sigur ca mereu salivam de cate ori treceam pe acoo:((.... nici lenjerii de patut nu sunt foarte multe ci vreo 6 modele din care poti alege...unele dragute....altele mai putin...in fine...

In schimb prtectia de patut cea care se pune pe lateral..o tampenie ieftina si urata...sper sa gasesc in alta parte....ma asteptam sa fie o chestie pe care sa o poti imbraca..adica lenjeria de pat sa fie cu tot ću husa din asta pt lateral....

Nici saci de dormit nu am vazut asa mici...sunt niste chestii imense...si stiu..ca in primele luni culci copilul in sacul ala, nu il invelesti cu pilota....poate ma insel....dar ma puteti contrazice:))

Am vazut si saltelute pt patut...nu imi dau seama care e cea mai buna, am vazut doar ca cea mai scumpa de acolo era cu arcuri individuale...nu inteleg, dar o sa studiem problema...

 

Mamicile cu copilasi acasa ...pana la ce varsta se foloseste patutul? ca am vazut ca nu sunt asa zdravene ..ca sa zic asa..imi par cam firave...

 

mai avem o gramada pana la cumparaturi, insa nici eu nu m-am putut abtine:)))

 

Va pup



#39
Misha80

Misha80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 154 mesaje

Postat 27 iunie 2015 - 16:26

Legat de patuturi....eu sunt usor pe langa ptr ca de la 2 luni doarme cu mine  [batcap] si de pe la un an intre noi  [:)] , dar am 2 patuturi...unul f mic care e pana la 6 luni care e superb si se leagana ...l-am luat de la Mothercare si avea doar o varianta ptr salteluta, dar a dormit in el pana la 2 luni si unul din ala travel de panza/plasa in care a dormit pana pe la un an jumate, dar doar ziua si ptr care am luat o saltea cred ca din aia cu cocos...stiu ca era ceva antialergic si antibacterian.....habar nu am cat de ok e ptr ca a dormit putin in el. 

 

Stiu ca in general pana pe la 2 ani doarm in patut daca sunt invatati in patut. 

 

Probabil ca nu v-am lamurit :-))))) [flo2]



#40
veveritza09

veveritza09

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 74 mesaje

Postat 27 iunie 2015 - 19:16

Veveriza, ai o burtica tare frumoasa  [flo2]

Mulțumesc Misha! Şi multumesc si Dorinei pt noul topic deschis!

 

Burticele, eu mai rar cu scrisul.. am stari de oboseala de imi vine sa dorm non stop şi sunt foaaaarte aiurită. Abia astept să intru in concediu! Mult a fost, puțin mai este...




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -