Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ajutor! Cazier/dosar penal - diferente,roluri?


41 raspunsuri la acest subiect

#21
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 23 iunie 2015 - 08:37

Mai este o chestiune de care un avocat se poate folosi: agentii de paza nu au dreptul sa controleze bagajele clientilor sau sa-i perchezitioneze, chiar daca sunt suspecti de furt. Retin persoana si cheama politia.



#22
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 23 iunie 2015 - 09:02

Proba este cea video. Nu ai cum sa combati asa ceva. Asta este. Cazul este clasic si simplu. Daca spui da asa este probele sunt reale si certe insa inculpata nu are discernamant si in aceasta directie si depui un act medical legal care sa ateste asta teoretic nu va fi fi condamnata pentru ca nu vor fi intrunite conditiile legii privind incadrarea faptei ca infractiune. Eu vad cea mai realista si tangibila abordare a apararii.



#23
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 23 iunie 2015 - 09:07

Fapta e fapta.

Se numeste furt calificat si se deschide dosar penal de catre politie. Dosarul penal are o incadrare pentru inceput, care se poate schimba pe parcurs, in functie de probe.

Are si o persoan incriminata. Dupa ce politia strange tot ce poate, trimite dosarul la procuror. Acesta decide ce face cu persoana.

Deschiderea unui dosar penal nu inseamna condamnare,tarare prin judecati, nu inseamna decat cercetarea unor fapte atribuite (sau nu) unei persoane.

E logic si normal.

Si asta pentru ca, din oarecare motive, s-a ajuns la asa ceva. Cunosc multe persoane prinse cu lucruri in geanta (cu intentie) care s-au inteles cu cei de la magazin. Fara politie.

Tot ce este de spus, adeverinte de depus, etc ar trebui facute acum, inainte ca dosarul sa ajunga la procuror, pentru ca acesta sa aiba tabloul complet.

Da, se poate alege cu o amenda penala.

Daca dosarul ajunge in instanta, probele se depun acolo. Personal nu cred ca o va condamna vreun judecator, dat fiind ca prejudiciul e mic si a fost recunoscuta fapta.

Nu cred ca se va obtine vreun certificat de la medic pentru lipsa discernamantului. Este un act de responsabilitate mare si cu urmari, deci medicul se va feri de asa ceva.

Pana una-alta nu cred ca se va incepe urmarire penala. Dar 50% sunt sanse de amenda penala. Conteaza mult recomandarea politiei.



#24
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 23 iunie 2015 - 09:47

Rufus, s-ar putea obtine, dar nu e de competenta medicului de familie si nici a psihiatrului, dupa mine.

 

Medicul de familie ar putea elibera o trimitere catre neurologie. Neurologul este cel care, in urma consemnarii anamnezei - istoricul pacientului, adica (dar aici ar fi nevoie de observatiile cuiva care a locuit cu ea si a observat golurile de memorie, ca altfel... cine sa isi aminteasca ca nu isi aminteste?) si a examenului clinic - care poate conduce la investigatii suplimentare (RMN), poate scrie o scrisoare medicala in care sa fie mentionate golurile de memorie si care ar putea fi prezentata organelor justitiei.



#25
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 23 iunie 2015 - 09:57

Asa cum prezinta Marius problema...eu cred ca nicio adeverinta nu rezolva nimic,d ela niciun medic.

 

Probabil ca se va ajunge la amenda.



#26
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 23 iunie 2015 - 10:13

Da Selene, se poate, doar ca nu in faza asta.

Nu exista nici un istoric, nici o consemnare a problemelor, nici un tratament...

Nimeni nu elibereaza nimic concret in faza asta.

Daca se ajunge la proces, e alta treaba.

Procesul poate fi lungit pana cand se fac toate expertizele si exista o concluzie medicala.



#27
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 23 iunie 2015 - 12:25

Mey ...dar nu e furt calificat....

e doar furt... de la 6 luni la 3 ani si in cele mai multe cazuri se lasa cu o amenda administrativa cand persoana isi recunoaste vina si invoca diverse stari, cazuri etc. 

Asta cu furt calificat era pe vechiul cod cand era lit e parca cu furtul dintr-un loc public.

Dar pe noul cod numai e.

Ca e cu proba video sau fara... ca, au cautato in geanta sau nu... femeia a recunoscut fapta, se deschide dosar de urmarire penala, automat. Din moment ce a venit politia si i s-a luat prima declaratie.

 

Daca se duce la IML si face o expertiza(contra cost probabil) asta e valabila si in instanta si e posibil sa-i dea NUP dosarului din start. 

Dar trebuie sa se miste repede, cu un avocat, si mama ei chiar sa aibe problemele pe care le invoca. Ca acolo nu e ca la medicul de familie...



#28
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 23 iunie 2015 - 12:30

A si am uitat de trauma politistilor....impacaciunea.

Daca mama are pe cineva totusi in tara care poate merge cu ea la directorul magazinului sa-si ceara scuze, fara isteri, povestind de problemele mamei si dorind sa plateasca eventualele pagube "morale", omul (directorul magazinului) isi poate retrage plangerea. Si se impaca treaba. ;)



#29
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.250 mesaje

Postat 23 iunie 2015 - 16:25

Supermeseriasa faza cu batrinica. Am ris cu lacrimi. Mai am 7-8 ani si voi fi o "batrinica" neajutorata! [:-)))]

 

Mi-am amintit ca pe la 15 ani am citit Femeia la 30 de ani de Balzac si eu si prietena mea cea mai buna. Eram amoundoua inebunite cit de batrine si fara gene o sa fim la 30 de ani si am hotarit ca in secunda in care implinim 30 de ani sa ne sinucidem! Evident nu ne-am sinucis si de cite ori prietena mea implineste anii imi spune: Uite am supravietuit 1, 2, 3 ani etc.  sinuciderii mele! Chiar zilele astea fost ziua ei si mi-a spus ca supravietuise 16 ani sinuciderii ei! [:)]

 

Un cunoscut prezentator de la noi a fost oprit la iesirea din supermarket ca uitase sa plateasca o naveta cu vin. Pur si simplu a uitat sa o puna pe sina de la casa, ca la milioanele lui nu se punea problema banilor. A vrut omul sa plateasca pe loc, nimic. Au chemat politia, l-au luat in custodie, a fost proces. Nu stiu daca are cazier, dar a fost un cosmar pt el. De aia cind mergem la cumparaturi atita ce ne uitam sa vedem daca am pus toate cuparaturile pe tejghea, nu cumva sa ramina ceva in cos si sa ne trezim cu proces. 



#30
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 23 iunie 2015 - 19:07

Bine mey, recunosc!

Cand am scris ma gandeam mai mult probabil la bunica mea care si ea are genul asta de probleme. Bine, ea are tratament, bunicul nu o lasa niciodata pe langa aragaz sau sa faca ea cumparaturi. Si deja s-au facut aranjamente, cand unul din ei va muri celalat se va muta la bucuresti la una din fete. 

Ma gandeam ca un caz de genul asta se poate intampla oricui.

Si nici nu stiam ce varsta are persoana in cauza. 

 Ma scuzati  [asia]




Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Ieri, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Ieri, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Ieri, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Ieri, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -