Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Stelute de Iulie 2015- cap 4. Hai Lore! Hai Petra!

rac leu gravida bebe vara iulie 2015 trimestrul 3

233 raspunsuri la acest subiect

#211
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 23 octombrie 2015 - 22:16

In Ro se da vitamina D zilnic pana la 2 ani, aici nu. Se face control lunar, cu cantarit si masurat. Si cred ca mai sunt diferente dar nu mi le amintesc pe toate acum.

Stiu ca Uk nu are vaccinul anti-tuberculoza si nici anti hepatita B in schema nationala.



#212
Dediut

Dediut

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 329 mesaje

Postat 29 octombrie 2015 - 18:42

Nu se da vitamin D, e adevarat. Nu se face vaccinul anti tuberculoza, daca esti din U.K. Noi fiin din Romania, implicit probabilitatea de a calatori in Romania fiind destul de mare ne-a sfatuit ca e mai bine sa facem vaccinul, deci l-am facut. In rest vaccinarea e destul de aiurea cate 2-3, chiar si 4 vaccinuri intr-o zi, adica vreo 3 injectii si niste picaturi:(((((Cum e cu diversificarea? La sase luni sau mai devreme. Eu la fetita cea mare am inceput relativ repede pe la 3 luni, la sfatul dr cum ca nu lua suficient in greutate, de asta cred ca idea cu cantaritul excesiv nu e tocmai buna. Eram permanent stresata, ca nu am sufficient lapte, ca nu e sufficient de hranitor...



#213
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 05 noiembrie 2015 - 22:50

Dediut, si eu stau tot in UK, dar nu am reusit sa imi actualizez locatia :)))

 

Insa tin legatura cu pediatra din Ro si am mers sa nasc tot in Ro asta vara ca nu eram deloc multumita de NHS (noi stam in Wales si cica NHS de aici e cel mai slab dintre toate zonele).

 

Noi facem o schema combinata de vaccinuri, ca in Ro deja i s-a facut anti-hepatita B si trebuie rapel plus schema UK. Si mie mi s-a parut infiorator ca a intepat-o de trei ori, mai aveam putin si plangeam eu cu ea in brate, dar am impresia ca nu folosesc aceleasi vaccinuri ca in Ro si de asta e nevoie de mai multe injectii.

 

In privinta diversificarii, am mers mai sus decat Ro sau UK - la recomandarile date de WHO (organizatia mondiala a sanatatii), care pentru copiii nascuti la termen recomanda 6 luni ca moment de incepere. De altfel, nu e o garantie ca diversificarea conduce la ingrasarea copilului, dimpotriva, pe un sistem digestiv inca nematurat, alimentatia solida/ diversificarea poate sa aiba efecte adverse.

 

Pentru ca cea mare la noi are 'doar' 5 ani, inca imi mai amintesc trips and tricks din Ro care aici nu ni se spun. De exemplu folosirea probioticelor pentru sugari ii ajuta la maturarea sistemului digestiv (imbunatatirea florei intestinale) si reduc colicile. La noi au functionat la ambele fetite. Dupa vaccin sa pui o compresa rece pe zona intepaturii ca sa nu se faca edem sub piele si sa ai in casa nurofen pentru copii in cazul ca face febra. Mai sunt si altele, daca ai intrebari punctuale scrie-le si iti raspund (ce imi amintesc :))

 

Cu laptele sa stii ca cei de aici sunt un pic mai destupati decat cei din Ro. Adica daca alaptezi te consiliaza si te ajuta ca sa nu renunti, fata de Ro unde inca mai sunt pediatrii care trec sugarii pe lapte praf 'ca se chinuie sa traga', 'ca ai lapte putin/ chior', 'ca nu ia bine in greutate'...Daca inca alaptezi (si Adelina e de varsta cu Julia, deci cam 4 luni) deja ai lactatia bine instalata si nu ar trebui sa existe motive sa incepi mai devreme diversificarea. 



#214
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 05 noiembrie 2015 - 22:57

Daca mai citesc fetele pe aici, ma laud si eu cu Juliuta care face tot felul de traznai de am pupa-o toata ziua. Azi s-a tras singura de par si dupa aia incepuse un plans de mama focului. In alta zi faceam concurs de bagat mana in gura, ea baga stanga, eu o scoteam, ea baga dreapta, eu o scoteam, ea baga din nou stanga si tot asa.

 

Patricia este foarte foarte iubitoare si ma ajuta mult, chiar fara sa stie. Dimineata o aduc pe Julia in pat la noi sa ne giugiulim si vine si Patri si cat stau ele 'de vorba' apuc si eu sa fac un dus ca omu'. A devenit cocheta (Patricia) si isi face bratari si coliere din margele - are un set de copii - si le ia la gradinita. A fost cu o vecinuta la 'colindat' de Halloween imbracata in vrajitoare si cu fata pictata cu un fluturas roz (nu sunt de acord cu costumele cu-adevarat de speriat la copii) si a venit foarte incantata ca a primit bomboane. In seara aia a avut o prietenuta de 7 ani la petrecere in pijamale si au rontait la dulce de mi se facea rau uitandu-ma la ele, dar na, cazusem de acord cu mamica cealalta sa le lasam.

 

Eu dupa ce scapasem in prima luna de toate kg din sarcina incep sa mai pun ceva la loc, tot de la dulciuri, ooops!



#215
Dediut

Dediut

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 329 mesaje

Postat 06 noiembrie 2015 - 11:26

Buna Ioana. Interesant. Ai plecat in Romania sa nasti. Si pe mine ma batea gandul asta,, dar fiind mai aventuriera, am zis hai sa vad cum e si aici. Nu as avea de ce sa ma plang, decat de stresul cauzat de declansarea travaliului, stiid ca trebuie sa fac cezariana. Totul a fost diferit ,dar stii cum e totul e bine cand se termina cu bine.

Demetra, cea mare, e nascuta pe 28 si am facut petrecerea pe 31, am avut o saptamana de alergat, dar foarte frumoasa. Am fost la trick or treat cu 10-11 copii daca o pun si pe Adelina, duminica m-am simtit ca dupa o noapte in club atat de multa galagie au putut face toti copiii, dar a fost frumos.

Referitor la Adelina are vreo cateva zile de cand rade in hohote daca o gadil sau jucam peekaboo .o atrag din ce in ce mai mult jucariile,le priveste apoi intinde manutele incearca sa le apuce si chiar reuseste cateodata. Le tine cateva secunde incearca sa le guste apoi le scapa. E o dulce, ma topesc cand ii vad zambetul, la noi e copilul mult dorit si asteptat, de noi, dar nu, in ultimul rand, de Demetra. A bazait ani in sir ca vrea o surioara si cand imi cam pierdusem speranta a venit minunea mea cea mica.



#216
Dediut

Dediut

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 329 mesaje

Postat 10 noiembrie 2015 - 01:13

Maine vaccin si in 2 zile controlul la ortopedie. Tine-mi pumnii!



#217
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 12 noiembrie 2015 - 14:06

Sper ca ati trecut cu bine peste vaccin si control. Cum a fost la vaccin? Pentru ce ortopedia?

 

Noi mergem la vaccin in 40 de min [fri] 


Editat de Ioana_Pos, 12 noiembrie 2015 - 14:11 .


#218
Dediut

Dediut

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 329 mesaje

Postat 13 noiembrie 2015 - 13:32

Vaccinul a decurs bine si pana la un an am scapat. Adelina  a fost  o sarcina pelvina, la fel ca Demetra. Problema e ca articulatia soldului nu s-a dezvoltat sufficient, datorita faptului ca piciorusele nu au prea avut loc. Si am facut o ecografie de control in Septembrie si mi-au spus ca are problem cu unul din solduri, mi-au indicat sa folosesc 2 pampers, ca piciorusele sa stea putin mai departate si ca au sa-mi faca referat pentru spitalul de ortopedie. Programarea mi-a fost facuta abia pentru noiembrie asa ca ieri cand am mers s-a hotarat sa o puna in hamuri. A fost un calvar, copilul are o pozitie foarte incomoda, ce sa zic. A plans cat n-a plans in toata viata ei(ieri dupa-amiaza si aproape toata noaptea, se odihnea 10 minute si o lua de la capat), in general ea fiind un copil cuminte si vesel.

Acum doarme, iar eu dupa o zi si noapte de cosmar, incerc sa imi pun gandurile in ordine. Greu, dar speram sa trecem bine peste. Azi dimineata mi-a zambit pentru prima data dupa ce au imobilizat-o, a fost ca o prima raza de soare dupa o iarna lunga ,stii tu ca la noi acasa.

La tine cum merg lucrurile? Cum a fost la vaccin, cat cantareste?


Editat de Dediut, 13 noiembrie 2015 - 13:34 .


#219
Dediut

Dediut

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 329 mesaje

Postat 13 noiembrie 2015 - 13:36

Am atasat o poza cu gaza mea inainte, dupa nu am avut inca curaj sa o fotografiez.

Aveti grija de voi.adelina frumusica.jpg



#220
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 14 noiembrie 2015 - 19:01

Ce fetita frumoasa si ganditoare [:)]

 

Imi pare rau sa aud ca treceti prin asta si ca plange mititica. Sper sa functioneze hamul cel nou si sa se rezolve cat mai usor problema cu soldul.





Etichetat si cu rac, leu, gravida, bebe, vara, iulie, 2015, trimestrul 3

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -