Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Frustrari de mama


250 raspunsuri la acest subiect

#61
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 17 iunie 2015 - 17:28

A, nuuu, cu mine langa ea cade. Si ma iau fiorii cand o culeg de pe jos, oare e intreaga?

 

Cand nu e langa mine n-am niciun gand ca s-ar putea intampla ceva rau.


Editat de Selene_Bunny, 17 iunie 2015 - 17:29 .


#62
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 17 iunie 2015 - 17:37

Apropo de relaxarile astea pe care incercam sa ni le impunem ...eu nici acum nu am reusit sa nu mai controlez teme. Imi repet zilnic, ca are 10 ani si ar trebui sa nu mai fac asta ...si apoi, ca in bancul ala "numai asta ca e cald", ma trezesc seara ca verific ...si gasesc greseli, si ma apuca niste nerviiii ...pentru ca i-am pus pe amandoi sa stea 5 min la masa si sa-si verifice tema. Si cica au facut-o ...apoi vine barbatul si zice "lasa-i sa ia nota proasta, atata timp cat stiu ca tu corectezi, instinctiv ei nu o sa fie 100% atenti" ...da, are dreptate ...mintea mea imi spune ca are dreptate dar nu am reusit inca sa ii las sa treaca printr-un eșec pe care eu il pot preveni. 

 

Asta mi se pare cea mai mare provocare a unui parinte ....sa ii poti ajuta,  dar sa ii privesti cum "cad", pentru ca asa, loviti, se pare ca ar invata mai repede si mai bine.



#63
Jullia

Jullia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.261 mesaje

Postat 17 iunie 2015 - 17:51

Buflea, din bula mea roz de perfectiune prefacuta, eu chiar i-am lasat pe ai mei sa cada, sa se impiedice si sa se ridice, daca vor. Si la propriu, si la figurat. Nu am sarit sa ii ridic de jos, in timp ce ei nu schiteaza nici o intentie de a se ridica si stau intinsi ca broastele in praf. Le-am spus sa se ridice si apoi i-am mangaiat si i-am luat in brate. Nu am asteptat cu cinism, dar am asteptat.

 

Pe fii-mea am lasat-o sa mearga la scoala cu greseli in caiet, pentru ca ea era sigura ca a facut tema bine. Ok, e bine? Via!  A venit cu corectura in caiet, mi-a dat credit apoi cand i-am spus sa isi verifice temele mai bine. Acum e in clasa a doua, nu cred ca micile greseli din teme au vreo greutate la mediile finale. Cat despre mine, pot sa aiba. Nu e orgoliul meu in joc, de ce sa am pretentia sa aiba o tema perfecta corectata de mine, daca ea la scoala la lucrul in clasa sau la teste poate e de nivel mai slab?

 Nu vreau sa vina doar cu nota maxima pe linie, daca nu e asta capacitatea ei constanta, pentru ca ne imbatam cu apa rece. O incurajez sa invete, ii spun ca e foarte important pentru viitorul ei sa poata merge la o scoala buna in urmatoarele trepte, ii pun la dispozitie materiale destule, le mai tai desenele animate, jocuri pe computer nu au deloc, asa ca din punctul meu de vedere, mediul e bun, mai ramane de vazut din ce material e ea facuta.

 

O sa vad la toamna cum e al doilea, ca e baiat si e cu totul alt stil decat sora-sa.

 

Si eu cred ca sotul tau are dreptate, si mai cred ca tu nu vei fi mereu langa copiii tai, pentru a preveni sau corecta orice greseala pe care ar putea-o face.



#64
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 17 iunie 2015 - 17:59

buflea, a mea a lipsit de la o evaluare (importanta, dupa mine) si ne-am adus aminte ca avem fisa azi-noapte, pe la 12. Si am facut-o atunci. Si am lasat-o sa greseasca, desi ma zgariam pe ochi, varza a facut jumatate fisa. Acum stiu unde e de munca peste vara. Nici eu nu imi doresc FB sau 10 pe linie.


Editat de Selene_Bunny, 17 iunie 2015 - 18:03 .


#65
cristina30

cristina30

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 17 iunie 2015 - 18:46

Scuze Selene, dar la 12 noaptea copiii dorm, nu fac teme. Nici nu stiu cum te poti astepta sa fie in stare sa faca ceva la acea ora tarzie

 

. cristina


Editat de cristina30, 17 iunie 2015 - 18:47 .


#66
aminna

aminna

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.799 mesaje

Postat 17 iunie 2015 - 18:50

n-am frustrari materne, da' am un exemplu - poate potrivit, poate nu. o prietena a scapat pe jos telefonul copilului si i-a spart ecranul (telefonul era in rucsacul ei, si tot acolo erau si cheile, cand l-a deschis ca sa le scoata a cazut si telefonul). eu am intrebat-o doar atat: isi da seama cum ar fi reactionat daca ar fi spart copilul telefonul?

 

daca s-ar intampla la voi, cum ati reactiona intr-un caz sau in celalalt?



#67
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 17 iunie 2015 - 18:54

Scuze Selene, dar la 12 noaptea copiii dorm, nu fac teme. Nici nu stiu cum te poti astepta sa fie in stare sa faca ceva la acea ora tarzie

 

. cristina

 

Nu m-am asteptat la nimic, s-a trezit singura, "mamaaa, am uitat de fisa, ce ma fac???" (azi fiind ultima zi de scoala). Uitasem si eu, ce-i drept.



#68
BellaDonna

BellaDonna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.973 mesaje

Postat 17 iunie 2015 - 19:15

n-am frustrari materne, da' am un exemplu - poate potrivit, poate nu. o prietena a scapat pe jos telefonul copilului si i-a spart ecranul (telefonul era in rucsacul ei, si tot acolo erau si cheile, cand l-a deschis ca sa le scoata a cazut si telefonul). eu am intrebat-o doar atat: isi da seama cum ar fi reactionat daca ar fi spart copilul telefonul?

 

daca s-ar intampla la voi, cum ati reactiona intr-un caz sau in celalalt?

foarte buna observatie [:)] in nici un caz certat sau suparat, eu tot timpul am fost pt principiul ca nu se merita sa te superi pt un lucru fie el si scump, se intampla mici accidente nu ai ce face care nu sant intentionate, si atunci nu e nimic de facut asta e, in ex telefonului cumperi altul [:)]



#69
BellaDonna

BellaDonna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.973 mesaje

Postat 17 iunie 2015 - 19:23

Apropo de relaxarile astea pe care incercam sa ni le impunem ...eu nici acum nu am reusit sa nu mai controlez teme. Imi repet zilnic, ca are 10 ani si ar trebui sa nu mai fac asta ...si apoi, ca in bancul ala "numai asta ca e cald", ma trezesc seara ca verific ...si gasesc greseli, si ma apuca niste nerviiii ...pentru ca i-am pus pe amandoi sa stea 5 min la masa si sa-si verifice tema. Si cica au facut-o ...apoi vine barbatul si zice "lasa-i sa ia nota proasta, atata timp cat stiu ca tu corectezi, instinctiv ei nu o sa fie 100% atenti" ...da, are dreptate ...mintea mea imi spune ca are dreptate dar nu am reusit inca sa ii las sa treaca printr-un eșec pe care eu il pot preveni. 

 

Asta mi se pare cea mai mare provocare a unui parinte ....sa ii poti ajuta,  dar sa ii privesti cum "cad", pentru ca asa, loviti, se pare ca ar invata mai repede si mai bine.

da asa este cand cad singuri invata mai bine si devin mai responsabili [:)] , pt ca ei la un momendat nu ne mai aud devenim ca o placa care o ignora, curaj ai sa vezi ce eliberata ai sa te simti cand isi vor asuma singuri responsabilitati si crede-ma o vor face, ca nu le va conveni sa ramana in urma deja obisnuiti sa fie buni [flo2]

tebuie sa te gandesti, ce faci..??.le vei face temele si in middle school sau liceu [:)]



#70
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 17 iunie 2015 - 19:41

Nu este chiar asa cu temele cu unii copii. Exista genul ce se responsabilizeaza prin crestere dar exista si altii ce nu ajung aici prea repede. Pur si simplu ii intereseaza altceva nu matematica si limba sau fizica. Pe ei nu ii poti face de 100% stand tot timpul cu ochii pe ei dar un procent bun se adauga totusi prin faptul ca nu l -ai lasat sa acumuleze enorm de multe goluri. In clasa a doua Julia e mica dar intr-a cincea golurile se vor vedea .  Temele facute gresit si necorectate inseamna goluri acumulate si inseamna si notari de obicei in dosarul elevului. Deci, pierzi in doua parti doar pentru a fi intr -un principiu. Acum din cate am inteles eu voi ve -ti schimba tara dupa cum ai spus la alt subiect deci nu vor mai conta asa mult notele de acolo dar Selene cred ca nu e in aceasta situatie.

Eu frustrata nu sunt din cauza copiilor pentru ca stiu ca fiecare e altfel si nu astept nimic in mod special de la nimeni. Ce vine, e bine venit. Cu gatitul de exemplu,  gatesc pentru copii doar ce le place  nu gatesc nimic nou deci, intotdeauna primesc multumiri:) Daca fac ceva nou pentru noi cei mari si le place si lor, bine .

Cu responsabilizarea in chestiile astea gen ochelari, strans camera etc nu am nici macar intentii sa ma  bazez pe ei asa ca nu am dezamagiri.  Totul intra in indatorirea adultilor daca ii dau cuiva in grija, daca nu intr a mea. Am observat ca unii copii singuri la un moment dat devin mult mai responsabili. Dar la varste diferite si in legatura cu chestii diferite. Atunci cand se intapla asta ii multumesc lui Dumnezeu ca mi -a mai luat o grija dar repet,  nu fac nimic pentru asta. 


Editat de mamica11, 17 iunie 2015 - 19:46 .



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -