Sari la conținut

Sari la conținut

- - - - -

Frustrari de mama

250 raspunsuri la acest subiect

Rufus

Rufus

Membru VIP

• Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 17 iunie 2015 - 15:20

Din experienta voastra sau a altora, cu copii mai mari, neatentia asta, se mai corecteaza, se mai diminueaza in timp?

Selene, in primul rand regret ca ti-ai ascuns mesajele (unele), dupa mine erau foarte bine introduse in discutie. Eu le vad, ca moderator, ceilalti nu le vad si cine-i nou la subiect nu are o imagine concreta.

Ce pot sa-ti spun este ca, vorba lui aqai, putem pune de o enciclopedie de frustrari (si tatii, ca si ei e oameni... [:)] ) si asa cum suntem diferiti asa si frustrarile sunt diferite.

Deci nu-i problema ca ai frustrari, toti parintii au asa ceva, ci de motivele frustrarilor, care iata ca difera.

Nu am sa ma apuc sa vorbesc despre aceste motive, pentru ca ceea ce mie mi se pare strigator la cer tie poate sa ti se para firesc. Si invers.

Asa ca o sa raspund la intrebarea ta: din experienta mea si a altora de care stiu eu, cu foarte mici (si nesemnifactive) exceptii, nu se corecteaza nimic cu timpul, ba in cele mai multe cazuri se amplifica (adolescenta este chiar o etapa dificila), pentru ca si cazurile se diversifica odata cu varsta.

Adica este aceasta tendinta a copilului de a dori, pretinde, gasi firesc sa i se dea, fara a lasa impresia ca apreciaza efortul parintelui.

Acuma ce sa zic...eu am cunoscut oameni ce nu mai sunt copii, care au copii si nu par a avea alta atitudine fata de parinti, care continua sa ofere fara a fi scutiti de frustrarile de care vorbim. Asta ca sa "plusez" si sa zic ca in alta viata iti vei auzi recunoasterea eforturilor tale de parinte. Deci mingea e tot in curtea ta [:)]

In schimb, sentimentul de implinire a datoriei de parinte...priceless!

http://stirileprotv....-e-uimitor.html

• 3

Selene_Bunny

Selene_Bunny

Membru VIP

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 17 iunie 2015 - 15:59

Rufus, le-am ascuns pentru ca nu doresc sub nicio forma ca subiectul sa fie interpretat in sensul "esti din nou nemultumita de copilul tau, in loc sa-l accepti asa cum este". Nu inteleg de ce perceptia este ca imi tin copilul cumva in chingi, ca nu il las sa se exprime liber. Prin simplul fapt ca locul unde locuim imi permite sa o las afara singura inca de anul trecut, jucandu-se pana seara cu fetitele de aici, cu mine in casa, cu geamul deschis, ca sa o pot auzi in permanenta, consider ca dispune de mult mai multa libertate decat alti copii, carora pericolele din mediu nu le ofera aceasta posibilitate.

Iar referitor la exprimarea temperamentului, una dintre colegele de scoala ale fetitei mele a fost lasata sa se exprime liber, neingradit, de o gramada de adulti din jurul ei. Asa de liber s-a exprimat, ca intr-o zi i-a taiat intr-o parte parul Dariei mele. Acum invatatoarea si eu cum trebuia sa ne raportam la libertatea asta, sa consideram ca acea fetita are veleitati de mare viitor hair-stylist? Nu rezonez cu aceste abordari, cu acest stil de parenting. 

Dincolo de asta, l-am luat si eu, temporar, pe "nu" in brate, referitor la pretentiile ei. Nu s-a facut gaura in cer, deocamdata.

• 0

kariguld

kariguld

Membru VIP

• Membri
  • 10.428 mesaje

Postat 17 iunie 2015 - 16:07

selene, nu a spus nimeni sa lasi copilul liber si sa faca ce vrea el fara sa-l directionezi. 

tu ce vrei defapt de la subiectul asta? 

• 0

Selene_Bunny

Selene_Bunny

Membru VIP

• Membri
  • 10.037 mesaje

Postat 17 iunie 2015 - 16:17

selene, nu a spus nimeni sa lasi copilul liber si sa faca ce vrea el fara sa-l directionezi. 

Eu as lasa-o sa fie ea insasi, cu temperamentul ei, cu stilul ei, e clar alta persoana decat tine, cu libertatea de a nu semana cu mama sau cu tata.

Editat de Selene_Bunny, 17 iunie 2015 - 16:17 .

• 0

Rufus

Rufus

Membru VIP

• Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 17 iunie 2015 - 16:19

Dincolo de asta, l-am luat si eu, temporar, pe "nu" in brate, referitor la pretentiile ei. Nu s-a facut gaura in cer, deocamdata.

Foarte bine!

Face parte din stabilirea unor limite, deocamdata banale, de care ea trebuie sa constientizeze.

E un "joc" permanent intre voi, pe care insa doar tu il cunosti; ea il invata.

• 0

Jullia

Jullia

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.261 mesaje

Postat 17 iunie 2015 - 16:34

Selene, tu glumesti?? [:-)))] [:-)))] [:-)))]  Sau doar rastalmacesti si citesti printre randuri?

De ce vrei sa semene copilul tau cu tine, macar 20%? Te asigur ca seamana cu tine mult mai mult de atat, doar prin procesul natural ca ti-e fiica si ca tu ii esti mama biologica.

Libertatea de care spuneam nu e una de 'lasa, ca...', mi-am explicat bine punctul de vedere in mesaje si sunt sigura ca ai inteles, dar cum nu merge discutia spre zona pe care o cauti, iti strangi jucariile si pleci, ascunzi mesaje si totul e ok.

Tu vrei ca Daria sa se schimbe, la doar 6 ani, pentru ca te frustreaza. Te-a intrebat Szivarvany cum o caracterizezi tu pe Daria, in 5 cuvinte. Nu ai raspuns. Te intreb eu acum, cum te-ai schimbat tu in ultimii ani, de cand scrii pe forum si descrii tot felul de probleme, frustrari, nemultumiri, conflicte cu altii si cu tine ? Ce s-a rezolvat, cum te-ai maturizat, cum ai  imbunatatit temperamentul si caracterul tau. ( ia-le retoric, nu vreau sa stiu, poti sa-ti raspunzi tie, daca doresti).

Si de ce vrei ca Daria sa semene cu tine. De ce nu are loc sa semene cu ea insasi? Sa fii mama ei nu inseamna sa o ajuti sa devina umbra sau copia ta, ci sa se formeze ca om cu trasaturi unice si cu personalitatea, temperamentul cu care s-a nascut. Chiar daca tie nu-ti plac sau nu sunt pe gustul tau.

• 3

Otiliav

Otiliav

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.556 mesaje

Postat 17 iunie 2015 - 16:40

Selene_Bunny, on 16 Jun 2015 - 21:18, said:

As vrea sa invete sa aiba grija de lucrurile pe care ma straduiesc sa i le cumpar - pentru ca sunt pasiunea ei - si sa inteleaga ca nu este usor sau chiar imposibil sa le repar sau inlocuiesc daca le distruge sau pierde - din neatentie. Atat.

Las-o sa invete din greselile ei. Altfel ii vei inocula ideea ca mama ei are superputere/resurse si rezolva mereu neplacerile ei. Un esec din cand in cand o mai aduce cu picioarele pe pamant.

La un moment dat ne este dat sa stricam iremediabil ceva sau sa pierdem. Pur si simplu se intampla fie ca vrem sau nu. Invat-o cum sa procedeze ca sa nu ajunga in astfel de situatii foarte des. Si la fel discuta cu ea cum sa treaca peste o pierdere. Pentru ca oricat ne-am dori noi unele obiecte nu se mai pot inlocui.

• 2

buflea

buflea

Membru VIP

• Membri
  • 15.395 mesaje

Postat 17 iunie 2015 - 16:44

Nu, dar tu o sa obosesti sa iti tot pese de fiecare mizilic si o sa te concentrezi numai pe lucrurile importante cu adevarat.

Corect ...foarte corect. 

Asta inseamna ca frustrarea nu dispare niciodata, doar se transforma ...trebuie conștientizata si tratata ca pe un lucru firesc.

Sunt chestii la care nu poti renunța numai pentru a te detașa de frustrare ...am exemple: ochelarii (Aqai [flo2] ), aparatul dentar (eu), talonetele (eu), exercitiile de scolioza (Selene) sau de platfus (eu) ...

Sunt chestii care TREBUIE facute acum, fix la varsta asta, nu iti poti permite sa spui "adio si n-am cuvinte, n-ai avut grija, nu-ti mai cumpar" si mai si costa de iti vine sa plangi ... si plangi si iti rozi unghiile de frustrare si ii cumperi ochelarii aia de cate ori ii pierde ..si aparatul ala dentar de cate ori il lasa la scoala cine stie pe unde .

Eu ii spun asta lui Selene ...e normal sa fii frustrata asa cum este normal si pentru copilul tau sa te frustreze ... cateodata poti lua masuri, la lucruri mici si nesemnificative pe care le pierde, Cateodata insa, trebuie sa ii explici, si sa ii explici si sa ai impresia ca trece prin ea si nu aude nimic, dar tu explici si te imprumuti de alti bani si ii cumperi iar.

Nu trebuie sa schimbi nimic la tine ...si nici la ea. Nu faci nimic gresit ...trebuie doar sa constientizezi ca frustrarea e fireasca, starea de zen este o utopie la fel ca si relatia perfecte intre parinte si copil ...si sa mergi inainte.

P.S. Flavia calca prost ... i-a dat doctorul de facut niste expercitii pe un aparat si sa poarte talonete. Am fost mult mai relaxata decat trebuia cu chestia asta si dupa 2 ani, nu s-a corectat deloc. Nu stiu daca se va mai corecta vreodata ...si imi pare rau.

Editat de buflea, 17 iunie 2015 - 16:52 .

• 2

Selene_Bunny

Selene_Bunny

Membru VIP

• Membri
  • 10.037 mesaje

Postat 17 iunie 2015 - 16:56

Jullia, mie mi se pare ca tu consideri ca eu doresc ca fiica mea sa semene cu mine, sa fie umbra mea. Daca scriu cu litere mari ca nu doresc asta, intelegi mai bine? Pretuirea lucrurilor si atentia sunt doua calitati ale mele care m-au ajutat in viata asta, ce e asa de rau sau de constrangator sa imi doresc sa le transmit mai departe? Ce e asa de rau ca incerc sa le transmit mai departe? Poate reusesc, poate nu. Daca raspunsul e "nu", o sa invat sa traiesc cu asta, ca doar n-o sa apas butonul de "return to sender".

...ci sa se formeze ca om cu trasaturi unice si cu personalitatea, temperamentul cu care s-a nascut. Chiar daca tie nu-ti plac sau nu sunt pe gustul tau.

Foarte corect. Dar daca nu o sa-i mai placa nici ei, daca n-o sa mai fie nici pe gustul ei? Deja doreste sa intre in competitie cu colegii de clasa si se necajeste cand neatentia o trage in jos. Da, da, chiar daca are doar 6 ani.

• 0

Aqai

Aqai

Membru VIP

• Membri
  • 10.370 mesaje

Postat 17 iunie 2015 - 16:58

Ha ha ha... cum crezi ca a venit ieri acasa de la bunuca-sa? FARA ochelari. Si de data asta din vina adultilor care i-au luat in grija de pa nasul copilului ca l-au dus la piscina si au reusit sa-i piarda afara in iarba in fatza casei lor.

Asta in incercarea de a-i pune bine in rucsacul lui. Huh, logica pe oameni de 60 de ani sa arunce ochelari de 600 in rucsac, unul nu s-a gandit sa se uite daca nu cumva copilul avea cutiuta de ochelari in rucsac.

De aia spun, daca lipsa de atentie lipseste din creier drum bun si cale batuta, anii nu o aduc implicit.

Singura optiune a mea e sa respir foarte adanc. Si eventual sa lipesc un bilet de copil. Everyone, make sure i have glasses. Dar sincer inca ma ustura, chiar daca muncesc inspre zen.

• 0

Intrebari Panica

• Răceală

luizakathia
    - Astăzi, 10:24

• Erupție dentara

andreeaiuliana123
    - Astăzi, 08:37

• Decorațiuni

Andreea..
    - Ieri, 23:14

• Inimioara

anastasia19
    - Ieri, 12:49

• Pisicile si sarcina

Eugenya1
    - Ieri, 11:54

Grupuri

• Mamici din Vâlcea

ela_vl1
    - iul 04 2017 18:24

• Mamici pentru mamici

icailoaie
    - apr 17 2014 09:07

• Mămici,burtici departe de casă...

Andreana
    - dec 04 2013 15:58

• Parinti inteligenti, parinti fericiti !!!!

mada27
    - nov 30 2013 23:00

• Mamici, Burtici, Tatici din Vrancea

Anda08
    - iul 11 2013 16:02

Bloguri

• Bebe Eric

Criseric
    - Astăzi, 00:38

• Burtica vedeta - sesiune foto maternitate

Lilu_F
    - Ieri, 15:03