Sari la conținut

Sari la conținut

- - - - -

Frustrari de mama

250 raspunsuri la acest subiect

kariguld

kariguld

Membru VIP

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 17 iunie 2015 - 07:38

selene, sanatate multa. 

in al doilea rand, frustarile apar atunci cand nu gasesti o cale de comunicare eficienta intre tine si copil. nu reusesti sa ajungi la un consens. 

cred, sunt convinsa ca tu ai asteptari mari de la copila ta. si daca tin eu bine minte are doar 6 ani. ce vrei de la un copil de 6 ani? daca vezi ca nu pretuieste lucrurile ce i le cumperi sau i le oferi, nu-i mai cumpara atatea. 

marea, imensa gresala a unor parinti este ca ofera copiilor multe prea multe. trebuie sa cauti o cale de echilibru, prin care sa fi si tu multumita si copila ta. 

cat despre boala, asta se intampla, mostenire genetica se transmite fara vre-o intentie. fara sa minimalizez boala asta, iti spun ca exista tratament, din cate stiu se poate corecta prin operatie (stiu doua cazuri concrete) deci nu este asa o tragedie pana la urma incat sa te simti frustrata si sa nu poti trece peste asta. 

despre ce fel de neatentie spui in ultimul mesaj? neatentia la lucruri? cateodata se corecteaza, dar trebuie sa incepi cu tine. ptr ca tu esti adultul in relatie, tu ai experienta si pe tine te imita copila. 

• 0

Selene_Bunny

Selene_Bunny

Membru VIP

• Membri
  • 10.037 mesaje

Postat 17 iunie 2015 - 07:56

Selene, tu de ce vrei ca fetita ta sa semene cu tine, sa fie ca tine? I-ai spus si ei asta? Eu as lasa-o sa fie ea insasi, cu temperamentul ei, cu stilul ei, e clar alta persoana decat tine, cu libertatea de a nu semana cu mama sau cu tata. Proiectiile astea asupra copilului mi se par nocive...

Jullia, imi permiti sa te rog sa nu exagerezi? Este complet diferita de mine, oricum. Sau, cand am spus ce mi-as dori sa preia, ai inteles ca doresc sa ma preia cu totul? Nici vorba de asa ceva.

Nu doresc ca discutia sa mearga in directia acestui mesaj, multumesc, nu despre asta este vorba.

• 0

Jullia

Jullia

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.261 mesaje

Postat 17 iunie 2015 - 08:12

Nu exagerez, nu stiu cum a sunat in urechile tale cand ai citit, dar clar nu asa cum mi-a sunat mie cand am scris.

Tu cum materializezi aia 20% din atentia ta? Adica... din 10 cazuri in care e neglijenta, macar de 2 ori sa nu mai fie neatenta si asta te-ar face fericita? Nu cred, sunt sigura ca si atunci ai fi la fel de nemultumita ca acum. In alta parte trebuie sa cauti problema. Repet, mi se pare nociv sa fie nemultumit si frustrat de felul de-a fi al copilului tau, mai ales ca nu e unul bine conturat sau delimitat, ci abia se formeaza. Si cum foarte mult din ceea ce suntem e influenta mediului in care traim...voila! vezi ce anume din ceea ce o inconjoara pe fetita ii incurajeaza un asemenea comportament. Aqai ti-a dat niste ponturi grozave, de exemplu. :)

Nu sari pe mine cu agresivitate, ca nu am chef de polemici si certuri. Discutam in general, chiar nu ma intereseaza personal ce faci cu tine si cu copilul tau.

• 0

Letitia1

Letitia1

Membru VIP

• PAID
  • 15.177 mesaje

Postat 17 iunie 2015 - 08:31

Din experienta voastra sau a altora, cu copii mai mari, neatentia asta, se mai corecteaza, se mai diminueaza in timp?

Nu, dar tu o sa obosesti sa iti tot pese de fiecare mizilic si o sa te concentrezi numai pe lucrurile importante cu adevarat. 

• 4

Jullia

Jullia

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.261 mesaje

Postat 17 iunie 2015 - 08:37

Selene, daca citeai ( ma indoiesc ca ai citit, sincer - ori citesti selectiv si alegi sa comentezi doar ceea ce doresti, chestie care nu mi-e asa straina in discutiile la care participi, sorry!) ceea ce am scris referitor la ordine, nu ma categoriseai asa usor in zona celor care spun 'lasa, ca...'.

Spun insa ca e o atitudine gresita din start, mi se pare ca nu esti gata sa lucrezi la tine si la viziunea ta, la modalitatile de abordare a copilului, pentru ca esti convinsa ca problema e 100% la Daria.

• 0

roxanaz

roxanaz

Membru VIP

• Moderators
  • 26.231 mesaje

Postat 17 iunie 2015 - 08:39

. Cum sa nu fiu frustrata, cand as fi vrut sa nu fi transmis, genetic, nicio problema de acest gen copilului meu? Nu stiu daca poti intelege.

starea de frustrare nu isi are locul aici. trebuie sa lucrezi cu tine. nu ai vrut tu sa ii transmiti nimic, la fel cum nici mama ta nu a vrut acelasi lucru.

• 2

Jullia

Jullia

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.261 mesaje

Postat 17 iunie 2015 - 08:49

Jullia, multumesc, dar ii imprimi subiectului meu o directie in care eu nu doresc sa mearga. Faptul ca tie ti se pare nociv ca eu sa fiu deranjata de lipsa de atentie si de neglijenta nu o fereste pe copila mea de neplaceri. Mie mi se pare nociv sa ma incred asa de tare in "lasa ca nu are decat 6 ani, lasa ca e de-abia in formare, lasa ca, lasa ca", incat sa ajung, peste ani, sa-mi dau cu pumnii in cap ca am fost delasatoare, cand, poate, as fi putut s-o ajut cumva - adica si altfel decat s-o tot bat la cap "fii atenta, ai grija". Ca nici sa fiu moara stricata nu mi se pare util, pe termen lung.

Poti sa dai cateva exemple de neplaceri din astea? Cine ii creeaza neplacerile? Nu crezi ca ar invata mai usor sa nu mai fie neglijenta, tocmai prin a o lasa sa confrunte consecintele atitudinii ei? 

Unii pedagogi spun ca nu e recomandat sa spui copilului 'fii atent, ai grija ca o sa cazi, o sa spargi, o sa ...'. Copilul e prudent natural si daca unii sunt mai putin prudenti, invata pe cont propriu cat costa imprudenta sau neatentia si cauta apoi modalitati de aparare si preventie pentru incidente viitoare.

In pedagogia Montessori, de exemplu, parintele, profesorul e cel care tace si observa si copilul e cel care actioneaza. Adultul indica directia activitatii, ii arata initial copilului cum se folosesc materialele, pentru a evita folosirea improprie sau gresita a jocurilor si a jucariilor, apoi copilul e liber sa descopere, sa invete. E loc si de imaginatie, bineinteles, insa dupa ce se asimileaza informatiile de baza. Bine, in Montesssori copilul nu e asaltat de obiecte, e ordine in activitati, se joaca cu cate un lucru pe rand, iar mediul inconjurator e mult simplificat. Tot in Montessori, copilul e implicat in treburile casnice, pentru varsta lui, desigur, dar i se imprima copilului de mic un anume ritm si responsabilitate, atat in lucruri, cat si in relatii.

• 0

szivarvany

szivarvany

Membru VIP

• Membri
  • 22.874 mesaje

Postat 17 iunie 2015 - 08:59

Selene, iti scriu scurt: toti copiii sunt ingrati [soricel] 

Nu esti tu de vina pt o problema genetica, bucura-te ca stii si poti rezolva problema prin fizioterapie, mai ales ca e in faza incipienta; adica pe asta sa te concentrezi, sa gasesti modalitatea perfecta pt Daria ca ea sa se dezvolte armonios (vezi ce sport e recomandat !!!)

Intrebare: ce vezi cand te uiti la Daria ? Cum o poti descrie in 5 cuvinte ? (prenumele ei are 5 litere, asa ce asta e ca un joc, alege 5 cuvinte care sa inceapa cu fiecare litera din preunumele ei - asta au avut de facut la scoala copiii, i-a pus doamna psiholog, sa se descrie in acest mod :-)

• 1

rodik23

rodik23
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 17 iunie 2015 - 09:33

eu...mamaik?mi-am propusa sa fiu mai mult,dar viata si-a lasat amprenta si asupra mea;incerc sa nu fac greselile parintilor,dar de multe reprosurile asupra fetitei imi ies pe gura fara sa vreau...si iar imi repet ca trebuie sa fiu mai buna,mai prietenoasa,o simt cum se inchide in carapacea ei,eu o cert si ea ma-ntreaba de ce a trebuit sa se nasca,ca nu sunt multumita niciodata,ar trebui sa-i multumesc mai des bunului DUMNEZEU pt.tot ce am si am realizat,familia ramane cea mai importanata comoara

• 0

Aqai

Aqai

Membru VIP

• Membri
  • 10.370 mesaje

Postat 17 iunie 2015 - 13:38

Neatentia se corecteaza putin in timp. Sau cum sa spun, se schimba felul in care nu e atenta, situatiile in care nu e atenta... Dar daca lipsa de atentie e ceva inerent si nu doar cauzat de interactiunea voastra, nu as avea sperante prea mari.

sorry.

sunt fericita catigatoare a trei indivizi ... Trei doamne si toti trei, de la cel mai mic la cel mai mare.

ce ti-as sufera ar fi sa reevaluezi bine mediul vostru, interactiunile voastre, sa reduci excelsele, sa va intariti relatia si apoi vedeti voi unde stati

• 0

Intrebari Panica

• Răceală

luizakathia
    - Astăzi, 10:24

• Erupție dentara

andreeaiuliana123
    - Astăzi, 08:37

• Decorațiuni

Andreea..
    - Ieri, 23:14

• Inimioara

anastasia19
    - Ieri, 12:49

• Pisicile si sarcina

Eugenya1
    - Ieri, 11:54

Grupuri

• Mamici din Vâlcea

ela_vl1
    - iul 04 2017 18:24

• Mamici pentru mamici

icailoaie
    - apr 17 2014 09:07

• Mămici,burtici departe de casă...

Andreana
    - dec 04 2013 15:58

• Parinti inteligenti, parinti fericiti !!!!

mada27
    - nov 30 2013 23:00

• Mamici, Burtici, Tatici din Vrancea

Anda08
    - iul 11 2013 16:02

Bloguri

• Bebe Eric

Criseric
    - Astăzi, 00:38

• Burtica vedeta - sesiune foto maternitate

Lilu_F
    - Ieri, 15:03