Sari la conținut

Sari la conținut

- - - - -

Frustrari de mama

250 raspunsuri la acest subiect

DarkBendis

DarkBendis

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 16 iunie 2015 - 21:37

Selene, asa cum ai spus, ea le pierde din neatentie. Nu sa te supere pe tine, nu sa iti faca in ciuda, pur si simplu asa e Daria, mai cu capul in nori, mai aiurita, diferita de tine. Si treaba e, daca le pierde, sau le strica, nu le mai are. Simplu. Asa va invata sa fie mai atenta. Dar asta dureaza, nu se intampla de azi pe maine, ci ia mult timp - in functie de cum e omul. Unii nu se schimba niciodata.

Si da, asa cum a spus si Aqai mai sus, e alegerea ta sa ii iei in continuare. Tu fiind constienta ca e posibil sa le piarda, sau sa le strice. Repet, nu din rautate, nu sa iti faca tie in ciuda, ci... pur si simplu pentru ca asa e ea, mai zapacita si punand mai putin pret pentru pastrarea lucrurilor (apropo, foarte multi copii sunt asa, nu e ceva iesit din comun). Sau poti sa ii spui "ai pierdut-o/ai stricat-o, nu mai avem alta, data viitoare sa ai mai multa grija". Si e posibil sa invete din asta ca data viitoare sa fie mai atenta - nu ca sa te multumeasca pe tine, ci, pur si simplu, ca sa se poata juca incontinuare cu jucaria respectiva.

• 3

Aqai

Aqai

Membru VIP

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.140 mesaje

Postat 16 iunie 2015 - 22:03

Ok, si ce legatura are asta cu frustrarile tale ca mama? Si cum e scolioza invalidanta profesional?

• 1

Jullia

Jullia

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.261 mesaje

Postat 16 iunie 2015 - 22:07

Hai ca subiectul e bun. Ma face sa scormonesc putin in mine. :)) Am frustrari, dar sunt legate de mine, de propria persoana si de ceea ce as putea sa fac mai mult, pentru mine insami, pentru sot, pentru copii, pentru altii. Ma frustreaza cand gresesc, ca sunt perfectionista inraita, ma frustreaza aglomerarile de lucruri si dezordinea si lupt constant impotriva lucrurilor.

Ii invat si pe copii sa fie ordonati, partial pot spune ca am reusit sa le inoculez virusul, prin rezolvarea de puzzle-uri. Si cel de 3 ani deja face puzzle cu 20-40 piese. La sfarsit strangem si punem jocul la loc.  Ii mai implic in tot felul de activitati casnice, ordonat dulapul de papuci, imperecheat sosete, tot bat moneda ca, dupa ce fac lucru manual si hartiute peste tot, ei sunt cei care le aduna si le arunca la gunoi. Ii las sa faca ce vor in casa, dar la urma ei strang, nu eu. Eu asist. :))

Starea de echilibru de care spui, Andaghe, nu exista asa ceva, totul e o sinusoidala de evenimente, trairi, hormoni, reactii, pana ne decoperim pe noi insine si vedem unde ne doare si mai ales de ce. Vorbeam cu o prietena si ea spunea ca inca nu si-a invatat lectia cu implicarea in viata altora, care sunt ca o sugativa energetica pentru ea. Cu trup si suflet vrea sa ajute, sa salveze, sa schimbe atunci cand i se cere ajutorul si culmea, mereu iese ferfenita din asa situatii. Si parca e un magnet pentru persoane de genul asta! Ea spunea ca trebuie sa invete sa spuna si nu si sa se implice mai putin, ca Superman si Batman numai in desene animate exista.

Ei, eu am asa o stare de ciclicitate nerezolvata cu proprii parinti, mama mea si acum isi aminteste si IMI aminteste cu repros de adolescent dificil am fost eu - si asta inca ma scoate din pepeni, desi am purtat discutia asta de muuulte, multe ori in ultimii 20 ani si fiecare tot pe-a ei o tine! Nu am gasit inca modalitatea de a aborda situatia, asa incat sa putem incheia subiectul o data pentru totdeauna, fara sa simt ca sunt ipocrita sau ca joc teatru, doar pentru a spune ceva care sa o convinga si sa o multumeasca, daca exista asa ceva! ( suna a SF, stiu, dar e exemplul personal de recunoastere a lipsei de echilibru).

Cu copiii... nu sunt nici pe departe mama perfecta, sunt asa un mess de multe ori, dar sunt eu insami, daca ma impiedic si cad, ma ridic si merg mai departe, nu sunt constanta, dar nu ma revars asupra lor, pentru ca nu sunt ei  vinovati de slabiciunile mele.

Aqai, nici ai mei nu mananca mereu ce le gatesc, so what? N-au decat sa manance sticksuri, fructe si biscuiti daca nu vor supa sau ce mancare fac. Stam la masa, pofta mai vine si mancand, mai functioneaza si influenta de grup. Cred ca lupta e pe jumatate castigata daca cedeaza tentatiei de a gusta macar o data, apoi deja incep sa manance. :)

Sotul mananca, in schimb, si apreciaza cand stau 1-2-3 ore in bucatarie. Si eu apreciez, in aceeasi masura, cand ne face el pizza, gogosi sau alte minuni. Chiar apreciez, nu neaparat calitatea mancarii ( in seara asta ne-a facut paste cu sos si parmezan, hm), cat ca se implica, gateste, spala vasele apoi. Nu prea imi plac punctele astea de presiune, sa mananci ceva musai, eu am amintiri aiurea cu asta, cand stateau ai mei cu varguta langa masa, sa mananc ciorba dupa-amiaza sau paine cu unt si cu gem, dimineata, inainte de a merge la scoala - acum nu mai suport combinatia, rareori mananc asa ceva.

Jucarii si carti le cumpar, avem deja o biblioteca plina de carti pentru copii  si ma doare cand se rupe, accidental, vreo pagina. Le spun ca trebuie sa avem grija de lucruri, ca au costat bani si uneori nu putini. Cand e vorba sa le cumpar ceva anume, daca consider ca merita investitia pe termen lung, daca au valoare educativa si mai ales daca nu sunt jucarii individuale, ci de grup, le iau; daca consider ca nu merita, le spun ca nu vad rostul ori ca nu avem bani destui, ori ii provoc sa cedeze  jucarii mai vechi de-ale lor, pentru a le vinde ca sa cumparam ce isi doresc. Asa am vandut recent o masinuta electrica, pe care ei nu o folosesc decat ocazional, au fost de acord sa o cedeze in favoarea altei investitii - acum au 90 euro on hold, sa vedem ce si-or lua Nu mi-e neaparat de bani, ci de constientizarea valorii banului, ca mama si tata nu fac banii noaptea in somn ( desi sunt inca foarte convinsi ca, atunci cand nu mai avem bani, mergem la banca si luam, ca la acolo sunt bani destui! [fri]  ). Nu cumpar impulsiv, nici dupa capriciile lor. Daca as ceda o data unuia, sunt mancata de vie apoi! [:-)))]

• 0

Marox

Marox

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.167 mesaje

Postat 16 iunie 2015 - 22:12

Selene, depinde de tine ca fetita ta sa nu fie complexata de problemele de sanatate. Daca tu ii explici, atunci cind va fi mai mare ce trebuie sa faca, cum trebuie sa se ingrijeasca, cum sa faca exercitiile, fara sa dramatizezi si fara s-o compatimesti, banuiesc ca se va obisnui mai usorcu situatia asta. Plus ca medicina a evoluat foarte mult de cind erai tu tinara si pina cind Daria va fi adolescenta, va ma evolua. Cine stie daca ea va avea nevoie de corsete asa incomode cum ai avut tu?

• 0

Aqai

Aqai

Membru VIP

• Membri
  • 10.140 mesaje

Postat 17 iunie 2015 - 00:09

Ok dar atunci nu mai inteleg legatura intre ce spui tu si ce spuneai la inceput, frustrari de genul nu mananca copilul si eu am gatit o tona, sau e neatenta cu lucrurile, sau nerespectuous sau mai cine stiu eu ce.

imi pare rau sa aud ca ai probleme de sanatate atat de mari

• 0

Aqai

Aqai

Membru VIP

• Membri
  • 10.140 mesaje

Postat 17 iunie 2015 - 00:12

Acu, scolioza copilului. Si tac-su a transmis-o copilului nostru mai amre, se observa o curbura dar nu puternica inca. De aceea suntem atat de fanatici cu inotul. Decat sa te pierzi in frustrai inutile, canalizeazaa-ti energia spre ceea ce trebuie sa faca daria pt a minimza impactul conditiei. Noua doc de familie ne-a spus inot mult, pozitie corecta, monitorizare constanta.

d aceea si stau si scriu din tribunele piscinei:)

• 0

Aqai

Aqai

Membru VIP

• Membri
  • 10.140 mesaje

Postat 17 iunie 2015 - 00:19

Aqai, nici ai mei nu mananca mereu ce le gatesc, so what? N-au decat sa manance sticksuri, fructe si biscuiti daca nu vor supa sau ce mancare fac. Stam la masa, pofta mai vine si mancand, mai functioneaza si influenta de grup. Cred ca lupta e pe jumatate castigata daca cedeaza tentatiei de a gusta macar o data, apoi deja incep sa manance. :)

Sotul mananca, in schimb, si apreciaza cand stau 1-2-3 ore in bucatarie. Si eu apreciez, in aceeasi masura, cand ne face el pizza, gogosi sau alte minuni. Chiar apreciez, nu neaparat calitatea mancarii ( in seara asta ne-a facut paste cu sos si parmezan, hm), cat ca se implica, gateste, spala vasele apoi. Nu prea imi plac punctele astea de presiune, sa mananci ceva musai, eu am amintiri aiurea cu asta, cand stateau ai mei cu varguta langa masa, sa mananc ciorba dupa-amiaza sau paine cu unt si cu gem, dimineata, inainte de a merge la scoala - acum nu mai suport combinatia, rareori mananc asa ceva.

Pai nu-i chiar so what ca si disciplina alimentara face parte din educatie. Cum ne ingrijim, hranim sa crestem sanatos. Deci nu mi-e tot una ca mananca sticksuri vs. masa de pranz. Deci am pretentii aici la fel cum am la spalatul pe dinti. Cand consider ca e ok de sticksuri, e de sticksuri, dar cand gatesc si inca pe placul fiecaruia, apoi aia se mananca (teoretci, ca daca si practic ar fi asa, as fi o zana de zen)

iara cu statul cu orele in bucatarie, vai de mine, si eu apreciez cand sta cu orele sotul, soacra, oricine altcineva.: D

dar una e ce zic eu marunt in capul meu si cum se manifesta asta fata de ei, ca in nici in caz nu le fac supa de limba cu m-am spetit gatind si voi nu apreciati:). 

• 1

Jullia

Jullia

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.261 mesaje

Postat 17 iunie 2015 - 06:37

Da, chiar ca e teoretic si e numai in capul nostru asta cu mancatul sanatos, daca stiu eu ca trebuie, atunci trebuie! Adica e bine, e necesar, e sanatos. Dar eu cu lingurita nu ii hranesc, nici nu stau sa urlu la ei sa manance supa mea, pentru ca nu as face decat sa imi adun enorm la muntele asta de frustrare si sa ii fac pe ei sa planga si sa manance cu nod in gat. Cu cat eu ma incord mai tare, cu atat isi maresc si ei rezistenta fata de mine, ca doar sunt din acelasi aluat, nu?.... :)  Asa ca... daca meniul facut pentru toti nu e pe placul cuiva, e liber sa manance altceva, din ce avem prin casa. Eu nu-s adepta dulciurilor, asa ca nu fac stocuri in dulap, dar fructe avem mereu, sticksuri sau biscuiti, ceva uscaturi sunt, toast cu unt, morcovi si rosii cherry din frigider, n-au decat sa se orienteze. Zacusca, dulceata, au de unde alege.

Nu se intampla in fiecare zi, la fiecare masa, dar cand totusi se trezesc unul-altul sa nu ... aprecieze mancarea mea gatita, n-au decat. Culmea ca atunci cand calatorim si aterizam pe la vreun local sau restaurant,deseori vor supa ,so.... there's hope! [:-)))]

• 0

Selene_Bunny

Selene_Bunny

Membru VIP

• Membri
  • 10.037 mesaje

Postat 17 iunie 2015 - 07:26

Din experienta voastra sau a altora, cu copii mai mari, neatentia asta, se mai corecteaza, se mai diminueaza in timp?

• 0

Jullia

Jullia

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.261 mesaje

Postat 17 iunie 2015 - 07:34

Selene, tu de ce vrei ca fetita ta sa semene cu tine, sa fie ca tine? I-ai spus si ei asta? Eu as lasa-o sa fie ea insasi, cu temperamentul ei, cu stilul ei, e clar alta persoana decat tine, cu libertatea de a nu semana cu mama sau cu tata. Proiectiile astea asupra copilului mi se par nocive...

• 4

Ultimele Intrebari

• Sarcina - panica

alice21
    - Ieri, 23:50

• Dureri de gingii

Vandana1
    - Ieri, 15:41

• Dureri de gingii

Vandana1
    - Ieri, 15:41

• Copil

anapinzari993@gmail.com
    - Ieri, 15:19

• Colici

Allecsutza
    - Ieri, 13:54

Grupuri

• Mamici din Vâlcea

ela_vl1
    - iul 04 2017 18:24

• Mamici pentru mamici

icailoaie
    - apr 17 2014 09:07

• Mămici,burtici departe de casă...

Andreana
    - dec 04 2013 15:58

• Parinti inteligenti, parinti fericiti !!!!

mada27
    - nov 30 2013 23:00

• Mamici, Burtici, Tatici din Vrancea

Anda08
    - iul 11 2013 16:02

Bloguri

• Poze cu burtica

Elena1982S
    - Ieri, 17:36

• Poze cu burtica

Elena1982S
    - Ieri, 17:29