Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Poveste din era ANAF

anaf coruptie bon fiscal consumatori clienti excursie

12 raspunsuri la acest subiect

#1
MElise

MElise

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.068 mesaje

Postat 15 iunie 2015 - 07:58

Cu câteva săptămâni în urmă începuse să mă sufoce mediatizarea chestiei ăsteia cu ANAFul, dar, mă rog...scopul era nobil...să zic așa. Am început să primesc bonuri până și de la vânzătorul de vată pe băț din parc. Nu e rău, mi-am zis... Dar, ca orice minune, nu a ținut decât 3 zile... și un pic. Pentru că de ceva timp nu mai primesc bonuri din nou, iar săptămâna trecută am trăit o experiență absolut dezgustătoare... pe scurt:

 

Am fost împreună cu grădinița în excursie cu Tudor. Toate bune și frumoase (mă rog... au fost niște probleme și cu firma de transport, dar să zicem că alea sunt din altă categorie, ce ține de bunul simț lipsă pe la noi...), ajungem la Cetatea Neamțului, urcăm, coborâm...și luăm masa, la un restaurant de peste drum unde teacher vorbise dinainte și comandase prânzul pentru copii. Mâncarea e acceptabilă... când să plecăm însă... rumoare... teacher cere un bon de casă și i se răspunde că mâncarea nu a fost trecută prin casă și că nu au cum să îi dea. teacher le explică faptul că e o excursie cu copii mici, că are nevoie de bon să justifice și ea niște costuri etc etc.... replica memorabilă a patronului (sau ce o fi fost)... mângâindu-și burta: ”Păi doamnă, ce vă trebuie bon??? Ați văzut mâncarea, ați mâncat-o, copiii sunt sătui.... ce mai contează bonul?” Rămâem perplecși. Teacher, diplomată, solicită o factură pe care în cele din urmă o obține. Dar mai că-mi vine să pun pariu că după ce am plecat factura s-a dus pe apa sâmbetei, la gunoi, așa cum se duc toate chitanțele false...s-au mai văzut cazuri. Mi-a rămas în minte replica șefului burtos.... CUm, Doamne iartă-mă, nu-i vede nimeni pe ăștia???? Hello, ANAF, unde ești????? La Cetate se cheamă restaurantul, așa... pentru cultura generală....



#2
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 15 iunie 2015 - 08:11

In afara de forum,acolo direct,la protectia consumatorului sua am rog unde sa fac genul asta de reclamatii...ai sesizat?

 

ca ma indoiesc ca se autosesizeaza cineva in urma unui mesaj pe forum!



#3
MElise

MElise

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.068 mesaje

Postat 15 iunie 2015 - 09:26

Nu am sesizat, e drept... pentru că m-am gândit că au dat factură și nu cred că ăia de la protecția consumatorului nu stau la povești decât pe date concrete. Dar uite, că o să fac și asta...



#4
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 15 iunie 2015 - 11:33

Daca s-a eliberat o factura si plata a fost deja facuta, acea factura trebuia sa fie insotita de chitanta sau bon fiscal. Daca individul nu a eliberat dovada ca a incasat factura, mai mult ca sigur nu o va inregistra nici in contabilitatea firmei. 



#5
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 15 iunie 2015 - 11:45

In afara de forum,acolo direct,la protectia consumatorului sua am rog unde sa fac genul asta de reclamatii...ai sesizat?

 

ca ma indoiesc ca se autosesizeaza cineva in urma unui mesaj pe forum!

Nici la protectia consumatorului nu se rezolva nimic.

Am facut eu o sesizare si am primit acelasi raspusn pe care mi l-a dat Posta Romana, ca trec prin dificultati si nu pot sa asigure servciile, dar sa ama rabdare ca se va rezolva. Situatia dateaza de un an.

In plus ca sa-ti ia in considerare reclamatia la protectia consumatorului, trebuie  sa ai raspuns scris de la institutia pe care o reclami, sa vada ca ai facut sesizare la ei si nu s-a rezolvat problema.

.

Eu aveam raspuns scris de la Posta Romana si am primit acelasi raspuns de la PC de parca l-ar fi redactat dupa cel al postei.


Editat de Deceneus, 15 iunie 2015 - 11:46 .


#6
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 15 iunie 2015 - 12:47

Daca s-a eliberat o factura si plata a fost deja facuta, acea factura trebuia sa fie insotita de chitanta sau bon fiscal. Daca individul nu a eliberat dovada ca a incasat factura, mai mult ca sigur nu o va inregistra nici in contabilitatea firmei. 

Sau mai rau, poate sa spuna ca nu a primit banii niciodata! Cum dovediti ca ati platit?



#7
psichoMom

psichoMom

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 398 mesaje

Postat 15 iunie 2015 - 13:48

Salut! Atasat facturii ai promit bon de casa sau chitanta fiscala? Daca ti-a dat chitanta, nu avea voie si te poti duce cu documentele glont fix la ANAF. Daca ei au facut prostia sa arunce la gunoi exemplarul lor au incurcat-o rau pentru ca e dovada de evaziune... Daca ti-au dat bon de casa nu prea mai aveau cum sa arunce documentele... dar se vad multe pe lumea asta... de la case de marcat cu chip-ul scos pana la case nefiscalizate...

Daca esti dispusa sa faci asta, eu zic ca merita sa incerci, mai ales ca este vorba de niste copii si mi se pare de mare porc sa le vinzi mancare care nu poate fi urmarita, dovedita si "penalizabila" in caz de vreo enterocolita....



#8
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 15 iunie 2015 - 14:19

Factura (in cazul de fata) este inutila.

Nu dovedeste plata.

Si ANAF-ul nu poate sti ce-i acolo daca nu-i spuneti voi.

Sincer, trebuie sa demascati demersul.



#9
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 15 iunie 2015 - 14:57

Factura (in cazul de fata) este inutila.

Nu dovedeste plata.

Si ANAF-ul nu poate sti ce-i acolo daca nu-i spuneti voi.

Sincer, trebuie sa demascati demersul.

Macar dovedeste ca au fost pe acolo, ca au consumat. 



#10
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 15 iunie 2015 - 15:49

Factura (in cazul de fata) este inutila.

Nu dovedeste plata.

Si ANAF-ul nu poate sti ce-i acolo daca nu-i spuneti voi.

Sincer, trebuie sa demascati demersul.

 

Cred ca are ANAFUL metode sa depisteze cum face evaziune nenicul ala. Si plata cum s-o dovedeasca presupunand ca nu le-au dat bon de casa?

Oricum imi imaginez ca nu e o exceptie la localul ala ce li s-a intamplat.





Etichetat si cu anaf, coruptie, bon fiscal, consumatori, clienti, excursie

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -