Sari la conținut

Sari la conținut


6 saptamâni de sarcina . Opinii?


18 raspunsuri la acest subiect

#1
Syllu

Syllu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 10 iunie 2015 - 10:57

Buna sunt nou pe aici deși va citesc de ceva timp ... Sa va prezint o situația in care ma aflu .... Pe 11 mai un test de Sarcina pozitiv , foarte nerăbdătoare am făcut programare la dr pt confirmare . Toate bune Si un rezultat de 4-5 sap de sarcina, curios mi se părea cam mare dar nu conta părerea mea in momentul respectiv. Dr mi-a zis sa ma prezint peste 2-3 sap .. Așteptare lunga dar momentul a sosit foarte fericita am ajuns mi-a făcut un Echo cu sonda vaginală .. Rezultatul înfiorător sarcina trebuia sa am 7-8 sap , sarcina oprită din evoluție la 6 sap fara ritm cardiac. Horror tragedie dar am hotArat sa merg la un expert in Echo cu aparatura de ultima generație in privat rezultatul: sarcina in evoluție 5s si 4 zile ritm cardiac pe 4.06.2015. Pe 8-9 Iunie o mică sângerare maroniu deschis sânii mei nefiind dureroși si tare de ceva zile in urma, a început panica si fuga la doctor ..rezultatul următor sângerare nici o explicație iar embrionul nu are ritm cardiac nu se vede inimioara. Fetelor , mămicilor va rog ajutați-mă sunt intr-o situație disperata nu ma pot opri din plâns si gânduri orice răspuns e binevenit . Va mulțumesc  [iartama] !!



#2
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 10 iunie 2015 - 11:04

Hmmm ce situatie oribila.

Cred ca cea mai buna solutie e sa fii calma si sa mergi din nou la ecografie transvaginala - in al treilea loc. Ca sa te linistesti.

Iti tinem pumnii - sa ne spui rezultatul !!!

 

[flo2]



#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 10 iunie 2015 - 11:05

Iar daca acum nu a fost sa fie, asta este - va fi data viitoare.



#4
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 10 iunie 2015 - 11:57

Si eu zic sa mergi la un control la altcineva, preferabil cand faci 8 saptamani de la prima zi in care ti-a venit ultima menstruatie (cam final de aprilie daca inteleg eu bine?)

 

la 7 sapt inima de vede dar... Dupa 7 e si mai clar daca bate sau nu.

 

stiu foarte bine ce chin este sa astepti... Iti doresc sa ai liniste si rabdare [flo]



#5
Syllu

Syllu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 10 iunie 2015 - 13:09

Va mulțumesc mult ! Ioana_Pos  asa Mi-a zis si medicul sa mai stau 2 saptamani si ca la avort sângerarea este puternica sa stau calma in pat fara efort. Ideea este ca am de așteptat 2 sap si calmitatea mea = 0. Oricum eu am speranțe mari .. Singur chestie ce ma nelinisteste sunt sânii car cum v-am spus nu mai sunt tari si asa dureroși si ca imi forfote burta mai degrabă sub burta foarte tare ... Oricum sa speram ca este cu noroc este prima sarcina si o dorim foarte mult . Va pup si va țin la curent ...



#6
miha42

miha42

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 230 mesaje

Postat 10 iunie 2015 - 13:17

Bună, mergi la un alt medic si vezi ce spune, așa cum spune și Ioana la eco la 8 sap se vede inima si se aud si bătăile (din câte stiu eu ). Eu am mers la GP (medic de familie) intr-o zi ca nu eram eu în apele mele simțeam ceva diferit( așa credeam eu) si cand a ascultat inima nu se auzea, la 15 sap de sarcină . Concluzia nu l-a gasit pe bebe unde era ascuns sau aparatul nu era bun ,pentru ca am mers la Spital si totul era in regulă. Sper să fie totul ok  [flor]



#7
Syllu

Syllu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 10 iunie 2015 - 13:38

Si eu miha42 cand am fost la un dr expert Echo si morfologie fetală mi-a zis ca inimioara bate si ca totul e in regula doar ca sarcina are 5s si 4 zile ... Iar 2 doctori ginecologi mi-au zis ca nu vad inimioara asta înainte si dupa ce am fost la dr care mi-a spus k totul este in regula



#8
miha42

miha42

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 230 mesaje

Postat 10 iunie 2015 - 16:24

Ok, mergi la un al treilea medic pentru a sta liniștită și nu aștepta acasă. Inimioara tu nu ai auzit-o? Nu tre să faci eco ,bătăile inimii se pot auzi la un alt aparat nu știu cum se chiamă.dar insistă nu au zis ce tre să faci în continuare?



#9
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 10 iunie 2015 - 16:44

Asta cu ascultatul inimii de catre mamici e o pacaleala: trebuie sa fii cu sonda aparatului Doppler pe un vas de sange al bebelusului ca sa "prinzi" fluxul de sange fetal. Altfel asculti bine-mersi inima mamei. Nu poti sa-ti dai seama al cui e vasul de sange decat sub control ecografic. 

Dar daca iti foloseste la psihic, mnah.


Editat de lavi02, 10 iunie 2015 - 16:45 .


#10
Syllu

Syllu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 10 iunie 2015 - 17:22

Inima era prea micuța ca sa o pot auzi dar in schimb am văzut bătăile inimii dr mi-a zis ca o se audă peste maxim o sap dar cum V-am mai spus la cabinetele particulare care au apărate Echo slabe sau eu știu mai puțin performante nu se vede activitatea cardiaca ... Diferența între spartul la care sa văzut activitatea la cel care nu este foarte mare... Nu știu ce sa cred poate speranțele mele sunt peste așteptări 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -