Sari la conținut

Sari la conținut


Cat de tare te ingrijorezi cand copilul tau are febra si durere?


22 raspunsuri la acest subiect

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 09 iunie 2015 - 16:57

Va propunem sa discutam despre febra si durere.

 

Exista o categorie de mamici care intra in panica cand puiul lor are 38 de grade, si o alta categorie care sunt ceva mai relaxate, caci au mai trecut prin asta si stiu cum sa procedeze. Voi cum procedati cand copilul vostru are febra? Dar cand se plange de o durere?

 

Si pentru ca o sa discutam despre febra si durere, am rugat-o pe Doamna Doctor Valeria Herdea, Medic primar medicina de familie - profil pediatrie sa ne sprijine cu informatii avizate pe aceasta tema. Asteptam intrebarile voastre despre febra, durere, bolile copilariei iar doamna doctor o sa incerce sa va dea un raspuns care sa va ajute sa treceti cu bine impreuna prin aceste situatii.



#2
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 16 iunie 2015 - 21:40

Am un bebelus ( o) de 6 luni si i-a aparut deja primul dinte. Fiind perioada de vara, ea se mai incinge, mai transpira, in special dupa baie si cand mananca sau bea apa. Dar tine aceasta stare cam 15-20 de min. Din aceasta cauza nu am observat ( tactil) vreo temperatura deosebita.

 

Intrebarea mea este: cand se considera necesar sa ii verific temperatura cu termometrul, cand ii frige capul ( ca in situatiile descrise mai sus)? Sau sunt si alte semne de care sa tin cont? ( stare apatica, maini calde, sau...)?

 

Edit: adica ar trebui sa ii pun termometrul des, sau in caz ca are febra imi dau seama si din alte simptome?

(Mi se parea ca m-am exprimat neclar :) )


Editat de andaghe, 22 iunie 2015 - 11:56 .


#3
AgapieDelia

AgapieDelia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 17 iunie 2015 - 11:50

Bebele meu are de cateva zile o stare putin apatica, are 3 luni implinite astazi.Mi se pare ca de cateva zile nu mai mananca ca inainte si parca nu este asa de activa ca inainte.

Ar trebui sa-mi fac probleme sau poate este doar de la caldura?La noi in casa fiind destul de caldut.



#4
liliachi

liliachi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 23 iunie 2015 - 07:52

Am si eu doua intrebari pentru Doamna Doctor:

 

1. Daca un copil in varsta de 2 ani are febra de 39,5 (masurata cu termometrul) dar este destul de vioi, este necesar sa intervenim cu medicamente?

 

2. Cand baiatul meu are febra mare noi ii punem sosete cu apa si otet. O metoda babeasca. Este ceva adevar in spatele ei sau este mai mult un confort psihic pentru parinti?



#5
adrybb

adrybb
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 23 iunie 2015 - 08:04

Fetitei mele ii ies dintisorii si de cateva zile face febra, nu mare dar des.

 

Pot sa asociez febra cu faptul ca ii ies dintii? Are gingiile umflate si rosii.



#6
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 29 iunie 2015 - 12:31

Avem confirmarea ca Doamna Doctor urmeaza sa raspunda incepand de Vineri. Asteptam in continuare intrebarile voastre....



#7
inamm

inamm
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 30 iunie 2015 - 12:07

Este periculos sa alternam medicamente pentru febra? De exemplu Paracetamol cu Ibuprofen?



#8
fizzy

fizzy
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 30 iunie 2015 - 12:22

Copilul meu a facut rosu in gat si are febra (in jur de 38). Medicul de familie ne-a spus sa nu ii dam medicamente de febra daca nu este nevoie. Are febra de 2 zile dar nu i-am dat nimic. Este bine hidratat si bea multe lichide Ce metode de calmare a febrei ne recomandati? Ca mi se pare ca sufera :( 

 

Mama spune sa-i facem o frectie cu alcol dar am citit ca nu este recomandat. Ca uneori poate chiar sa creasca febra.



#9
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 30 iunie 2015 - 13:21

Este posibil ca bebelusul sa aiba o durere de gat, dar sa nu faca febra?

Iar in cazul in care face febra, sunt recomandate siropurile speciale pentru copilasi mici sau supozitoarele?



#10
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 01 iulie 2015 - 10:44

Se zice ca e bine sa facem bolile copilariei la timpul lor si ca este indicat sa ne ducem copilul in vizita la un bolnavior de varicela de exemplu. Este adevarat? De exemplu al meu este mic, are 9 luni si un pic...e ok daca ia contact ?




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -