Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Clubul "babelor" FIV-oase, capitolul 113


398 raspunsuri la acest subiect

#391
raishwanya

raishwanya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 879 mesaje

Postat 08 iulie 2015 - 22:45

Buna seara

 

V-am descoperit acum 2 luni iar asta seara am decis sa va scriu, cerandu-va cateva sfaturi. Am 45 ani si am facut 2 FIV-uri cu donator anonim: in ianuarie 2015-nereusit, beta-2 iar in mai, sarcina biochimica, valori beta  z12=18,2; z15=34,25; z17=23,64.

Ambele la Giulesti.

La primul FIV ziua 2- ovar stg-2FA, s-a dezvoltat 1; ovar drp=4 FA s-au dezvoltat 3. Punctie 4 ovocite-4embrioni din care 3 cal A - 8 celule in z3 iar unul anormal-implantare 2 spermatozoizi.

La FIV2, schimbata schema, raspuns mai lent, z3 - ovar stg - 1 FA, in Z6 - 2FA; ovar drp - 3FA, in z1-14 FA. In ziua 6 de stimulare a revenit ciclu/hemoragie, care a tinut 4 zile si un pic cu endometru liniar in ziua 11 de stimulare. La punctie endometrul avea 9 mm; s-au recoltat 7 foliculi- 5 ovocite, 4 embrioni din care 3 cal A - 8 celule si unul care s-a dezvoltat mai lent, iar in z5 a fost considerat anormal. ET in ambele FIV-uri in z3.

 

La FIV2 am avut clexane fata de primul cu aspenter. 

 

Stiti pe cineva care a reusit sarcina cu ovocite proprii la aceasta varsta?

Sa incerc la clinicile din strainatate?

 

Referitor la un comentariu anterior privind sotia lui Catarama: la eco dupa FIV2 am stat langa o familie care incerca natural dar cu stimulare, doamna avand 47 ani. Asta m-a facut sa sper ca poate, poate voi reusi si eu.

 

Am contactat si clinicile din afara pentru ovo donate.

 

Am ceut o a doua opinie mai multor medici din Bucuresti si parerile sunt impartite: unii zic sa merg pe ovo donate, altii sunt de parere sa mai incerc daca tot am obtinut o sarcina biochimica. Dr. meu vrea biopsie de endometru, dupa care o sa decidem.

Multumesc



#392
jaguar

jaguar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.436 mesaje

Postat 08 iulie 2015 - 23:53

Dupa cate luni poti repeta hsg,mio zis dr.ca am hidrosalpinix trompa dreapta,si mia zis ca se reface,dar oare dupa cat timp,ma terminat pshic,zice ca nici fivul nu pot reusi cu hidrosalpinix ca lichidul toxic omoara embrionii, varianta ar fi sa scot trompa,dar e greu de luat aceasta decizie la 35 ani numi vine sa cred ca am asa ceva,ma rog la d- zeu ca poate voi reusi cu stimularea,dar slabe sperante de reusita.Voi astepta cele 6 luni dupa o iau la cautat de noi pareri la altii dr.

Suntem foarte multe fete care au scos trompele cu hidrosalpinx si am reusit apoi.. Eu la 27de ani am scos trompa cu hidro..nu am vrut sa mai pierd timp. De ce sa astepti 6luni? La 35 de ani nu prea mai e vreme sa asteptam prea mult sa facem fiv..parerea mea.

Sfatul meu sanu faci fiv cu hidro, vei da banii in vant,, si nici scoaterea lichidului sa nu accepti, pt ca apoi se reface iar.. Si eu am avut pareri de rau,, dar am ajuns la concluzia ca atunci cand un oragan face mai mult rau decat bine, si mai ales cand se poate trai fara el, atunci scos afara si gata! Bafta sa iei cea mai buna decizie!



#393
jaguar

jaguar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.436 mesaje

Postat 08 iulie 2015 - 23:58

Johnny, draga mea, sa inteleg ca nu a mers lipeala cu tata PK..sorry

Important este sa reusesti! Poate ai avut prea multe asteptari...

Cu simplul Gonal am facut si eu la ambele proceduri..si rezultat mult asteptat!

Iti doresc sa fie bine si sa ai procedura reusita!!

 

Gabyy cum esti ? Lipici muuuilt!!

 

Pupici tuturor



#394
mititica23

mititica23

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 592 mesaje

Postat 09 iulie 2015 - 07:11

Nam am avut stare si am luat la verificat dosatil si la hsg primul facut de mine si am inceput sa citesc,fara sa vreau dr.aceea scria in 2007 ca am salpingita cronica dreapta,dr cel de acum cand am mers la el dupa eco mia zis se pare ca ai hidrosalpinix nu vazuse radiog aceea,deci am ajuns la concluzia ca astai cauza mea,atunci am primit trat.cefalexim 500mg si ketona supozitoare,asta era toata reteta mea ptr salpingita cr.dr.,deci dupa ce am mers la atatea dr.niciun nu sa uitat pe aceea radiog.,si fara sa vreau am aflat acum ca am hidrosalp,chiar sunt bulversata de situatie,sotul inca nu stie ce am descoperit nui pot spune inca adevarul.Va multumesc ptr incurajari si sfaturi care sunt foarte pretioase,trebuie sa ne adunam fortele ca i grea lupta avem de dus.Va pup !!!!!!



#395
gabyv

gabyv

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.804 mesaje

Postat 09 iulie 2015 - 10:12

Jaguar, sunt ok... In concediu, ca sa treaca mai repede timpul...Sunt z9 post transfer, insa nu pot inca sa fac beta, ca am facut Ovitrelle. Dr mi-a zis sa fac abia in z15, tot urmaresc sa imi scada, ca imi ies testele pozitive inca.



#396
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 09 iulie 2015 - 10:22

raishwanya bine ai intrat in randul nostru. Eu am tot 45 ani si 5 FIV-uri la activ cu material propriu incepand cu 42 ani. Embrionii au fost putini, dar ok de fiecare data tinand cont de varsta, am vut la primul o biochimica si la FIV4 o sarcina oprita in evolutie. Inainte de FIV 5 m-am trezit si cu o naturala biochimica. Si eu m-am ambtitionat sa incerc cu material propriu din motive personale, si uite ca am ajuns in situatia in care as merge la donate, dar sunt cu un picior in menopauza si cu un endometru care  nu mai vrea sa creasca, iar de estrogeni incerc sa ma feresc dupa o gogomarla descoperita la san anul trecut.

Exista si reusite cu material propriu la varsta asta, dar rare, iar riscul ca copilul sa aiba probleme sunt f mari. Prietena mea a reusit la 44 ani cu material propriu si are acum 2 fetite de 6 luni. A facut 9 FIV-uri, unele cu stimulare, altele pe ciclu natural, a obtinut vreo 2 sarcini oprite in evolutie si a reusit cand se hotarase ca e ultima incercare inainte de donate. 

 

La FIV 2 spui ca in ziua 11 de stimulare aveai endo liniar. La punctie era trilaminar ?



#397
Sorinake78

Sorinake78

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.026 mesaje

Postat 09 iulie 2015 - 17:59

Qiao, si eu am o gogomarla la san dupa tratament, e un chist neimportant...sper sa nu am probleme la urmatorul fiv...am emotii pentru 24 iulie

 



#398
AndrewD

AndrewD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 679 mesaje

Postat 09 iulie 2015 - 18:00

BCO78: Cam vag raspunsul lui Dr.Strohmer. Adica e ok, nu necesita tratament suplimentar, sau e ok in sensul ca va folosi corticosteroizi si intralipid ca parte a schemei ?

Ar trebui sa-l intrebi. Daca n-ai adresa lui de mail, poate o afli, daca nu, ti-o dau eu.

 

 

 

Eu nu cred ca nk-uri de 19% ar trebui ignorate si nici nu cred ca niste prednison si intralipid reprezinta stiinta rachetelor.

 

Cine a fost la PK si ajunge la concluzia ca-si pierde vremea inca din start, a castigat faptul ca nu-si mai pierde vremea, banii si sperantele cu el.

Poate suna ciudat, dar eu il consider un castig.

E un medic bun dar nu pentru toata lumea.



#399
o-baba

o-baba

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 500 mesaje

Postat 10 iulie 2015 - 10:17

dragelor si dragilor v-am crosetat o casuta noua




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -