Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Dezbatere - Noua Lege a Educatiei


59 raspunsuri la acest subiect

#21
cristinacsa

cristinacsa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 802 mesaje

Postat 03 iunie 2015 - 18:59

Cum sa nu se faca..la noi se face..si stiu mai multi copii, in scoli diferite si toti fac TIC..cls a 7a. Nu sunt la clase speciale, toate clasele fac la noi. Eu stiu ca e materie obligatorie..acum chiar sa bag mana in foc, nu....dar as fi auzit ceva pana acum, mai ales in sedintele pe scoala.
Sigur nu e obligatorie...La noi la scoala (colegiu national) se face matematica la opțional...

Editat de cristinacsa, 03 iunie 2015 - 19:00 .


#22
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 03 iunie 2015 - 19:46

Nici la noi nu exista Tic - cel puțin pana in clasa a 6-a, ca aici am ajuns. E clar ca dacă in București sunt diferențe atât de mari... la nivel de țara sunt imense. Cu toate ca suntem la una din școlile vânate in ultimii ani, nu exista laborator de informatica iar sala de sport e o clasa mai mare care încă nu a fost făcută pregătitoare :)



#23
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 03 iunie 2015 - 19:52

Cât despre lege mi se pare o presiune prea mare pentru un copil de 14 ani: note bune la toate materiile in toți anii + 5 examene la sfârșit de a 8-a + încă vreo 2-3 sa între la liceu. Si sa zicem ca e un copil de 9 si ceva... Unde se înscrie? La un liceu bun cu riscul sa nu între si sa ajungă te miri unde sau la un liceu mediocru dar cât de cât decent? Ce e mai bine pt copil dar si pentru sistem?



#24
cristinacsa

cristinacsa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 802 mesaje

Postat 03 iunie 2015 - 20:41

Cât despre lege mi se pare o presiune prea mare pentru un copil de 14 ani: note bune la toate materiile in toți anii + 5 examene la sfârșit de a 8-a + încă vreo 2-3 sa între la liceu. Si sa zicem ca e un copil de 9 si ceva... Unde se înscrie? La un liceu bun cu riscul sa nu între si sa ajungă te miri unde sau la un liceu mediocru dar cât de cât decent? Ce e mai bine pt copil dar si pentru sistem?

Asa zic si eu...Sunt totusi prea multe examene...

Eu m-as bucura sa se scoata notele de la  muzica si desen,,,Ale mele au 9 la muzica deoarece nu au voce...Nu conteaza ca una canta la pian...



#25
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 04 iunie 2015 - 08:55

Asa zic si eu...Sunt totusi prea multe examene...

Eu m-as bucura sa se scoata notele de la  muzica si desen,,,Ale mele au 9 la muzica deoarece nu au voce...Nu conteaza ca una canta la pian...

De cand a intrat fii-mea in clasa V am militat pentru ca materiile ce nu tin de munca si straduinta elevului ci mai degraba de un talent innascut sa nu conteze la medie sau schimbi modul de abordare al materiei.



#26
Cricor

Cricor

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.464 mesaje

Postat 04 iunie 2015 - 09:21

Ce diferente intre scoli..la noi exista laborator de informatica, e folosit la orele de TIC, care se tin din cls a 5a. 

La muzica insa....nu cred ca au cantat din cls a 5a. Ei dau teste in care stiu despre tonuri, semitonuri si scriu compozitii :)...toti sunt compozitori in devenire, caci mai toti au 10.

La desen..nu trebuie sa ai talent, trebuie doar sa urmeze tema si sa duca plansa la timp. Peste tema mai trece, niciodata peste dead-line.

 

...vai si ma plangeam de scoala asta cu 2 guri...



#27
cristinacsa

cristinacsa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 802 mesaje

Postat 04 iunie 2015 - 09:35

Și scoala noastră are laborator ultradotat, doar ca în gimnaziu nu se face TIC...

Sper totuși sa-si scoata media 10 si la muzică. ..

Oricum eu vreau calificative la muzica,  desen, sport...



#28
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 04 iunie 2015 - 13:32

Pentru cei care sunt deja in gimnaziu, nu stiu daca se poate aplica legea.

- nu au facut Tic

- au deja note in cataloage la toate matariile si medii semestriale/anuale incheiate.



#29
filofteia

filofteia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.512 mesaje

Postat 04 iunie 2015 - 14:53

Eu ma bucur ca anul acesta vom termina gimnaziul. Din toate admiterile cea computerizata mi se pare cea mai corecta. Astfel copilul va intra acolo unde ii este locul.

Problemele nu erau cu repartizarea computerizata ci cu copiatul la evaluarea nationala si corectarea lucrarilor in scolile din care proveneau copii. Insa de anul trecut (cel putin la noi in judet) nu s-a mai putut organiza evaluare nationala decat la scolile care au camere de luat vederi, iar lucrarile s-au corectat pe centre (deci de alti profesori decat cei din scoala).

Admitere la liceu cu subiecte facute de profesorii din liceul respectiv va presupune meditatii cu profesorii din acel liceu.

 

Clasa O trebuie lasata la scoala, pentru ca varsta de intrat in clasa O este de fapt cea la care copilul meu a intrat la scoala in clasa I, 6 ani. In plus deja clasele s-au reorganizat, ar insemna o alta cheltuiala pentru ca sa revina la destinatia originala.

 

Unde se face TIC in gimnaziu este optional. Deci clar va trebui sa apara o materie in plus (TIC) daca vrei sa dai examen.

 

Eu as propune mai multe ore de sport. In clasa a VIII-a au o singura ora de sport. As fi preferat sa faca sport in fiecare zi si sa aiba doar o ora de geografie (nu doua), o ora de istorie ( nu doua), o ora de fizica ( nu doua), o ora de chimie (nu doua).

 

Ca de obicei guvernantii nostri habar nu au ce se intampla in scoli si nici nu au de gand sa comunice cu societatea.



#30
ad_b

ad_b

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 169 mesaje

Postat 04 iunie 2015 - 21:01

Viviana are dreptate in ceea ce priveste Informatica in gimnaziu. Ea nu exista ca materie obligatorie. Unele scoli pot opta pentru aceasta ca materie optionala, dar nu toate opteaza pentru informatica. Stiu sigur ca in clasa a V-a copilul meu a facut informatica ca si optional, tot cu profesorul de educatie tehnologica, dar pentru clasa a VI-a ni s-a dat o lista din care sa alegem optionalele si nu mai aparea IT. Pe de alta parte, la o alta scoala nu au avut optional de informatica in clasa a V-a. Cred ca ministrul nu prea stie ce se face in gimnaziu.

 

In ceea ce priveste clasa 0, cred ca ar fi mai bine (pentru copil) sa se intoarca la gradinita. Am discutat si cu copii care au facut aceasta clasa si cu parinti si nu sunt deloc multumiti cu clasa 0 la scoala. Invatatorii nu mai sunt pregatiti sa lucreze cu copii atat de mici si trec foarte repede la programa de clasa I, la metodele lor si nu la cele pe care ar trebui sa le foloseasca cu copii de gradinita. La sedinta pe scoala, dna directoare dadea vina pe parinti si copiii prea mici.

 

Referitor la examenele de clasa a VIII-a, ca si viviana, sunt revoltata. Se plang toti pe la televizor ca notele sunt mici la examene si s-au gandit ca daca mai pun cateva materii in plus, acestea vor creste. La BAC s-a renuntat la nota la engleza, dar vor sa dea note la copii de gimnaziu? Oricum, cine voia clasa de engleza dadea un examen de engleza. Si pentru ca multi fac referire la "pe vremea mea", spun si eu ca pe vremea mea dadeam pe la sfarsitul lui iunie 2 examene si in aproape 3 zile (nu mai stiu exact) aveam rezultatele. Acum un an am constatat ca toata nebunia cu clasa a VIII-a incepe tot pe la sfarsitul lui iunie si se termina la sfarsitul lui iulie. Daca mai baga si alte examene in plus, s-ar putea ca in septembrie sa nu se termine admiterea. Copiii nostrii nu mai merita si o vacanta dupa atata stres, invatat, examene cu gramada la doar 14 ani? Mi se pare exagerat de mult. Vor sa-i termine de mici?

 

 Ministrul crede ca daca el a terminat Sava, toti copiii din Romania sunt de acel nivel. Am observat ca sunt rupti de realitate, ca nu stiu care materii sunt obligatorii si care optionale, ca nu sunt efectiv manuale la scoala - cel putin la clasa a V-a (noi nu avem manual de engleza, nici de franceza- dar se doreste examen la aceasta materie). Avem manual de desen si de muzica. De ce sa nu dam examen si la desen si muzica? Si la religie si la sport si la......

 

Sper, pentru binele mental al copiilor sa nu-i mai incarce nici cu materii, nici cu examene. Cred ca stresul acestor copii incepe foarte devreme. Noi de-abia prin clasa a VII-a, a VIII-a ne gandeam la examene.




Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Astăzi, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Astăzi, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -