Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Dezbatere - Noua Lege a Educatiei


59 raspunsuri la acest subiect

#11
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 03 iunie 2015 - 17:07

Mie mi se pare cam mult pentru un elev in clasa a 8a sa aiba:

- examene la mai multe materii + competente digitale ( cum le dau, cu creionul pe hartie? oare cate scoli au laboratoare de informatica?)

- capacitate - banuiesc ca ramane mate + romana

- examen la liceu

 

Termina cls a 8a...nu cine stie ce scoala mareata, bine ca nu-si propun sa aiba si un examen de diploma + disertatie.

Noi am dat un examn, la liceu..si ne laudam ce geniali si minunati eram si cum le stiam pe toate.

 

Cat depre clasa pregatitoare...eu nu stiu daca are vreun sens intoarcerea la gradinita..apoi re-intoarcerea la scoala..ca asa e mai peste tot.

 

Cred ca mai bine se uita la o tara mai rasarita cu rezultate evidente si fac si ei un copy & paste + modificari minore. Fiecare guvern reinventeaza roata in legea educatiei.

Capacitatea definitiveaza ciclul de scoala obligatorie. Asta se incheie cu un examen. E normal ca ciclul urmator sa inceapa tot cu o examinare, particularizata la fiecare liceu.

Cand dadeam noi examen de admitere la liceu, invatamantul obligatoriu era de 12 clase, se finalize cu BAC-ul, apoi urma admiterea la facultate, particularizata.


Editat de BlackCat4evR, 03 iunie 2015 - 17:08 .


#12
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 03 iunie 2015 - 17:16

"Proiectul prevede că pentru admiterea în învăţământul liceal este necesară promovarea evaluării de la finalul clasei a VIII-a."

 

Asta e una dintre aberatiile ce mi-au sarit in ochi.

1. ce fac elevii care nu promoveaza examenul? (sunt destui care nu iau nota 5 si acestia merg mai departe in licee tehnlogice unde in prezent se poate intra si cu medii sub 5)

2. contravine legii tarii noastre si impunerilor UE care spune clar ca invatamantul obligatoriu este 10 ani. Nu 8 ani ca pe vremea lui Ceuseascu.

 

Metodologia de intrare in liceu, cu examen unde sunt mai multi, cu restul care nu intra mergand la repartitii computerizate (acolo unde sunt locuri, si ce se face un copil de nota 9 daca nu mai prinde decat locuri la scoli profesionale?) nu va face altceva decat sa legifereze mita si contrabanda locurilor la liceele cautate.

 

"La Evaluarea Naţională vor fi probe scrise la limba şi literatura română şi la limba maternă, precum şi o probă scrisă transdisciplinară la matematică şi ştiinţe. La acestea se adaugă o probă orală la o limbă străină, o probă practică de utilizare a calculatorului şi o probă orală transdisciplinară de evaluare a competenţelor civice şi sociale, toate trei susţinute în timpul anului şcolar."

 

1. In prezent NU exista o materie oficiala de tehnologia informatiei si de folosire a calculatorului in scoala generala. Daca copii stiu si pot folosi calculatorul nu se datoreaza ministerului invatamantului ci noua parintilor. Iata un examen ce va functiona pe banii si nervii nostri. 

2. DIscriminare masiva fata de scolile sarace din cucuietii din deal ce nu au calculatoare si nici nu vor avea in timpul apropiat.

 

Pe scurt opinia mea:

Sunt atat de revoltata incat nici nu mai am aer.

Copii nostri de 14 ani vor fi obligati sa sustina in fapt 2 examene de admitere pentru liceu. Evaluarea + admiterea in liceu.  

Este ceva inadmisibil. Porcarie mai mare pusa pe capul copiilor nostri nu am mai vazut.

In loc sa-i degreveze, sa le schimbe curicula, sa-i invete ceva necesar si folositor, ei aduaga examene si materii.

 

IDIOTENIE IN STARE PURA. Nici daca o faceau cu fundul nu iesea asa o teroare pentru niste copii.

 

 

 



#13
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 03 iunie 2015 - 17:31

Capacitatea definitiveaza ciclul de scoala obligatorie. Asta se incheie cu un examen. E normal ca ciclul urmator sa inceapa tot cu o examinare, particularizata la fiecare liceu.

Cand dadeam noi examen de admitere la liceu, invatamantul obligatoriu era de 12 clase, se finalize cu BAC-ul, apoi urma admiterea la facultate, particularizata.

Nu stiu cand ai terminat tu scoala generala si ai facut liceul, insa iti spun sigur ca invatamantul  de 10 clase + clasa 0 adica 11 clase nu a devenit obligatoriu decat de cativa ani ca o conditie de aderare la UE.

 

Niciodata nu a fost invatamant obligatoriu de 12 clase. Inainte de '90 erau 8 clase + examen la liceu. Nu exista nicio evaluare la finele clasei a 8-a. 

 

 

Ca sa nu mai zic de examenul de trecere din clasa X intr-a XI.

Pe vremea noastra - mi se pare contraproductiv sa gandim in trecut -  se dadea examen  de intrare in liceu pentru ca 8 clase erau obligatorii.

 

Azi se da acea evaluare pentru a departaja intrarea  copiilor in licee.

 

Nici azi nu exista invatamant obligatoriu de 12 clase.

 

Anul trecut fii-mea a terminat 10 clase (cele 10 clase obligatorii) si a trebuit sa o reinscriu la liceu si sa dea o declaratie ca mai doreste sa faca si clasa XI, XII.



#14
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 03 iunie 2015 - 17:37

Nu stiu cand ai terminat tu scoala generala si ai facut liceul, insa iti spun sigur ca invatamantul  de 10 clase + clasa 0 adica 11 clase nu a devenit obligatoriu decat de cativa ani ca o conditie de aderare la UE.

 

Niciodata nu a fost invatamant obligatoriu de 12 clase. Inainte de '90 erau 8 clase + examen la liceu. Nu exista nicio evaluare la finele clasei a 8-a. 

 

 

Ca sa nu mai zic de examenul de trecere din clasa X intr-a XI.

Pe vremea noastra - mi se pare contraproductiv sa gandim in trecut -  se dadea examen  de intrare in liceu pentru ca 8 clase erau obligatorii.

 

Azi se da acea evaluare pentru a departaja intrarea  copiilor in licee.

 

Nici azi nu exista invatamant obligatoriu de 12 clase.

 

Anul trecut fii-mea a terminat 10 clase (cele 10 clase obligatorii) si a trebuit sa o reinscriu la liceu si sa dea o declaratie ca mai doreste sa faca si clasa XI, XII.

Multumesc pentru precizari. Cred ca ai dreptate, nu stiu de ce ramasesem eu cu 12 clase obligatorii inainte...

In fine, multumesc!



#15
Cricor

Cricor

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.464 mesaje

Postat 03 iunie 2015 - 18:05

 

 

"La Evaluarea Naţională vor fi probe scrise la limba şi literatura română şi la limba maternă, precum şi o probă scrisă transdisciplinară la matematică şi ştiinţe. La acestea se adaugă o probă orală la o limbă străină, o probă practică de utilizare a calculatorului şi o probă orală transdisciplinară de evaluare a competenţelor civice şi sociale, toate trei susţinute în timpul anului şcolar."

 

1. In prezent NU exista o materie oficiala de tehnologia informatiei si de folosire a calculatorului in scoala generala. Daca copii stiu si pot folosi calculatorul nu se datoreaza ministerului invatamantului ci noua parintilor. Iata un examen ce va functiona pe banii si nervii nostri. 

2. DIscriminare masiva fata de scolile sarace din cucuietii din deal ce nu au calculatoare si nici nu vor avea in timpul apropiat.

 

 

 

 

Exista materia asta, se numeste TIC - tehnologia informatiei si calculatoare....dar in multe scoli nu exista labooratoare de infromatica, nu-mi imaginez ce fac la materia asta acei copii.



#16
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 03 iunie 2015 - 18:33

Exista materia asta, se numeste TIC - tehnologia informatiei si calculatoare....dar in multe scoli nu exista labooratoare de infromatica, nu-mi imaginez ce fac la materia asta acei copii.

TIC - este o materie care se face obligatoriu in toate liceele indiferent de profil, cu nota distincta in catalog si in carnet.

 

fi-mea nu a facut TIC in scoala generala - se prea poate sa se fi schimbat de acum 3 ani asa cum se poate ca sa se faca numai in scolile cu profil de informatica, sau sa nu faca parte din curricula cu trunchi comun, sau pur si simplu sa fie o materie optionala.

 

Pe mine ma intereseaza, in discutie daca este o materie obligatorie, daca face parte din trunchiul comun. 



#17
cristinacsa

cristinacsa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 802 mesaje

Postat 03 iunie 2015 - 18:38

Nu se face TIC. Fetele mele sunt in clasa a șasea...



#18
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 03 iunie 2015 - 18:45

Nu se face TIC. Fetele mele sunt in clasa a șasea...

Asa ma gandeam si eu. Exista manuale de TIC pentru gimnaziu, dar cred ca pentru clasele de informatica sau optionale.

 

La liceu da, fii-mea face din clasa a Ix-a, au 2 laboratoare de informatica, dotate cu ultimul tip de calculatoare. Da si la bac - competente digitale. Are note, proiecte, da teste, face de 2 ori/saptamana. Face serios. 



#19
Cricor

Cricor

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.464 mesaje

Postat 03 iunie 2015 - 18:53

Cum sa nu se faca..la noi se face..si stiu mai multi copii, in scoli diferite si toti fac TIC..cls a 7a. Nu sunt la clase speciale, toate clasele fac la noi. 

 

Eu stiu ca e materie obligatorie..acum chiar sa bag mana in foc, nu....dar as fi auzit ceva pana acum, mai ales in sedintele pe scoala.


Editat de Cricor, 03 iunie 2015 - 18:56 .


#20
cristinacsa

cristinacsa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 802 mesaje

Postat 03 iunie 2015 - 18:55

Cred ca e opțional...Ele fac matematica. ..




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -