Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Filme vechi (oldies but goldies)


92 raspunsuri la acest subiect

#11
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 02 iunie 2015 - 23:13

Viviana, Unora le place jazzul e cel cu M Monroe care se termina cu un barbat travestit care ii zice altuia: dar nu sunt femeie! Si celalat replica: ei, nimeni nu e perfect.?

Da..ala este!!!

 

Marlene Monroe,Tony Curtis,Jack Lemmon!!!!

 

Luxe si mie imi plac muzicalurile cu Fred Astair si Ginger Rogers!!!



#12
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 02 iunie 2015 - 23:27

Acum ma uit la Ghost! Saracul, patrick swayze!



#13
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 02 iunie 2015 - 23:28

Si mie imi place Unora le place jazul'



#14
maja123

maja123

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 92 mesaje

Postat 03 iunie 2015 - 01:14

Eu ador filmele noir , si cred ca le-am vazut pe majoritatea . Din 5 iunie incepe  Festivalul Noir la TCM  .

 

http://cinemasentrie...gramming-event/

 

Asa ca abia astept , nu stiu cum o sa mai reusesc sa muncesc , dar iau din timpul de somn . Vor fi filme noir 24/24 in fiecare vineri toata luna iunie ! Imi place H.Bogart , G. Peck . B . Daviss , I. Bergman , C. Grant and so on , ca si intrigile si moda anilor respectivi . Imi place asa mult per respectiva incat mai nou  de cand  sunt relativ la moda fustele creion , si pantofi stiletto clasici , reusesc cu suces sa ma  imbrac a la J.Keneddy destul de usor , ma bucur ca  se poarta iar palariile , si voaletele chiar daca doar la party uri sau  la diverse ocazii private . E un inceput totusi!


Editat de maja123, 03 iunie 2015 - 01:16 .


#15
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 03 iunie 2015 - 11:05

Ioana_Pos, ce bine ca ai creat subiectul asta! Ma gindeam s-o fac eu, dar sint prea lenesa.

 

Filme vechi...Ce bine ca le putem discuta pe forumul asta! Am colege care n-au auzit de Sofia Loren, nici de Marcelo Mastroianni, nici de Gina Lolobrigida, va puteti imagina?!! Cei nascuti in anii 70 aici habar n-au de filmele de dinainte de 1985 (cu exceptia seriei Jandarmilor, companiei a 7-a si alte citeva frantuzesti).

 

Copiilor le-am pus Unora le place jazzul (le-a placut), Vacanta la Roma (cu Audrey Hepburn si Gregory Peck), My Fair Lady (i-a plictisit de moarte). Sunetul muzicii am incercat cind erau mai mici, n-au rezistat 10 minute. Au adorat Fantoma lui Barba Neagra, cu Peter Ustinov. Imi aduc aminte de un alt film produs de Disney in anii 60 - Acea pisica blestemata. Nu l-am vazut in DVD, dar mi-ar face placere sa-l revad.

Copiilor le plac mult Stan si Bran, problema e ca exista foarte putine filme subtitrate si dublate sint oribile, nu stiu de ce incearca sa imite accentul englezesc, asa ca mai bine nu.

 

Cum s-a vorbit la subiectul celalalt de Jezebel - recunosc ca Bette Davis e o actrita buna, cred ca a avut noroc ca s-a lansat cind s-a lansat, ca astazi, cu criteriile de frumusete actuale, n-ar avea nici o sansa. Nici Katherine Hepburn, de altfel. Peter Fonda ar fi fost mai reusit decit Leslie Howard in rolul lui Ashley, din Pe aripile vintului, nu credeti?

 

Am revazut recent un film de Hitchcock, din 38-39, Femeia disparuta - e amuzant sa vezi propaganda anti germana din vremea aia.

 

Ce filme as vrea sa vad din nou:

- Rebecca - cu Laurence Olivier si Joan Fontaine

- Omul care aduce ploaia - cu Burt Lancaster

- Cleopatra - cu Liz Taylor

- Agonie si extaz - cu Charlton Heston



#16
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 03 iunie 2015 - 11:41

Marox...ca mi.ai amintit de seria cu jandarmii a lui Louis de Funes!!!! [:)] Am revazut citeva filme acum de curind!!!! [:)]

 

Nu stiu cum ii spune in romaneste unui film cu  Kathrin Hepburn,Spencer Tracy und Sidney Poitier-conflictul rasial al anilor 60,casatoria mixta dintre un alb si negru...iar un film foarte bun!!!



#17
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 03 iunie 2015 - 11:44

Sunetul muzicii si Marry Poppins cu maria sa cupilul. Inca nu am incercat My fair lady dar cred ca i-ar placea The rain in Spain, ca el e mai muzical. As vrea sa-l expun si la niste Fred Astaire, pe care eu una l-am adorat de cand l-am vazut prima oara dansand, poate il tenteaza niste cursuri de step. Ce sa mai zic ca ma tenteaza pe mine sa ma duc sa tzopai gratios facand mare zgomot.
Mi-ae placea mult sa mai revad Unora le place jazzul si Bunul meu vecin Sam cu Jack Lemmon, Cum sa furi un milion de lire, La Ciociara cu Sophia Loren, Floarea de cactus cu Goldie Hawn si Ingrid Bergman, Totul despre Eva cu Bette Davis.
Back to the future nu stiu in ce categorie intra, dar fiu-meu e lesinat dupa el, ba chiar am gasit si masina DeLorean din film si e super preocupat de a face filme cu ea ... zburand in timp :).

#18
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 03 iunie 2015 - 11:46

Marox...ca mi.ai amintit de seria cu jandarmii a lui Louis de Funes!!!! [:)] Am revazut citeva filme acum de curind!!!! [:)]
 
Nu stiu cum ii spune in romaneste unui film cu  Kathrin Hepburn,Spencer Tracy und Sidney Poitier-conflictul rasial al anilor 60,casatoria mixta dintre un alb si negru...iar un film foarte bun!!!


Ghici cine vine la cina ... iaca Poitieru :)

#19
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 03 iunie 2015 - 11:47

Da...asta este!!!

 

edit.Mi-ai amintit de"bunul meu vecin Sam"cu Jack Lemmon...imi amintesc ca l-am vazut cu mama la cinema...trebuie s aurmaresc sa -l revad.


Editat de andacos, 03 iunie 2015 - 11:48 .


#20
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 03 iunie 2015 - 12:03

Eu am citeva DVD de filme romanesti vechi"Buletin de Bucuresti"partea I si a doua ,"asta seara dansam in familie"cu nume de actori celebri romani,seria cu BD...pe care de cite ori le urmaresc ,ma ia amocu' pur si simplu,simt ca un pumn in stomac si nu primesc aer!!!Ma reintorc in timp,de fiecare data...

 

Stiu sunt naive,fii mio ar da ochii peste cap d ela primele secunde [:D](asa s-a intimplat la "asta seara dansam in familie) ,insa sunt parte din mine...din copilaria mea,din adolescenta mea...

 

Eu vi le recomand cu placere! [:)]




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -