Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

inseminare


11 raspunsuri la acest subiect

#1
ginaalina

ginaalina
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 31 mai 2015 - 16:04

buna ziua,

de curand m-am inscris pe site. simteam nevoia sa vorbesc cu cineva despre neputinta de a putea ramane insarcinata, iar faptul ca nu prea am prietene m-a impins sa scriu aici.Am 28 de ani si sunt casatorita de 9, iar de vreo 7 ani incercam sa avem un bebe, dar din pacate nimic. Am facut mai multe analize, studii, iar acum medicii au ajuns la concluzia ca cel mai bine ar fi inseminarea. Dupa un an de zile in care mi-am injectat Menopur si de cateva luni Puregon, am ajuns in care am facut inseminarea(21.05.2015)...Medicul mi-a dat o schema de urmat...e careva dintre voi care a mai urmat vreun tratament cu Puregon? Am citit ca rata de reusita la inseminare e de 5-15 % si sunt foarte descurajata..cu moralul la pamant...de multe ori vreau sa fac testu de sarcina, dar mie frica de rezultat(daca e negativ-e devastator pentru mine).am mai citit ca multe dintre cele care au trecut prin inseminare au avut mai multe semne- greata, ameteli,etc.- eu nu am nimic, doar un gol in stomac si o neliniste!



#2
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 31 mai 2015 - 17:54

    Bine ai venit ginaalina,uite aici poate fetele te vor ajuta cu raspunsuri si indrumari http://comunitate.de...50#entry8256260



#3
nicol19

nicol19

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 31 mai 2015 - 23:18

Buna.Bine ai venit!!!



#4
nicol19

nicol19

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 31 mai 2015 - 23:20

Sper sa te pot ajuta cu orice nelamurire care o ai,tinand cunt de faptul ca am facut 3 inseminari artificiale in Madrid.



#5
nicol19

nicol19

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 31 mai 2015 - 23:43

Mergi la clinica privat sau la spital public???



#6
ginaalina

ginaalina
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 01 iunie 2015 - 12:04

buna...merg la spital public..



#7
nicol19

nicol19

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 01 iunie 2015 - 12:09

Din cate mi-au explicat la spital si din ce am citit pe net probabilitatea de a ramane gravida creste cu fiecare inseminare ajungand undeva la 60 la suta cu a 4a.



#8
nicol19

nicol19

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 01 iunie 2015 - 12:11

Si nu neaparat trebuie sa ai simtome de gravida de la inceputul sarcinii.Eu am avut la toate 3 dureri de piept ,greturi ...dar au fost toate false produse de progesterona care mi-o administram.



#9
corina.ion

corina.ion

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.168 mesaje

Postat 01 iunie 2015 - 22:40

Noua ni s-a recomandat intre 4 si 6 cicluri de inseminare atunci cand am descoperit boala sotului (OAZSsevera). In februarie 2014 am facut prima IA sub tratament cu menopur si medrol si  chiar daca nu am avut decat 3 mil spermatozoizi am ramas gravida dar s-a terminat cu sov la 6s. In noiembrie 2014 am incercat din nou si cu toate ca embriologul ne sugera sa nu mai cheltuim banii pe inseminare si sa facem fiv am ramas din nou insarcinata. Dupa 3ani de infertilitate si 2 sarcini pierdute suntem aproape sa ne tinem bebelusul in brate. La noi procentul de reusita a fost de 100% asa ca ai incredere ca se poate.

PS:testul de sarcina mi-a iesit pozitiv din z22 a cm. Bafta multa!



#10
nicol19

nicol19

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 01 iunie 2015 - 23:43

Felicitari corina.ion.Ma bucur si ma iluzionez cand aud cazuri cu final fericit.Eu locuiesc in Spania.Aici avem dreptul la 4 ia si 2 fiv la spital public gratis.Deja am 3 ia negative.Dar inca mai sper sa imi pit indeplini visul de a deveni din nou mama,am o fetita de 12 ani din prima casatorie.Se pare ca am ovare polichistice.Dupa 4 ani de analize nu mi-au dat un diagnostic sigur.Si se pare ca dr sunt siguri ca nu o sa raman nici la a4a.Mi-au sus sa o fac   ca sa intru mai repede in lista de asteptare ptr Fiv care e de 10 luni.Un caz fericit tinand comt de faptul ca in majoritatea spitalelor e de minim 2 ani.Din acest motiv sunt putin deceptionata,de felul in care m-au tratat,de explicatiile care ni s-au dat(minime).avem mare norc cu internetul si ciberpritenele de pe aceste forumuri.Va pup.Nb




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -