Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bobocei de Octombrie 2014 - Capitolul 6

bebelus octonbrie 2014 diversificare

123 raspunsuri la acest subiect

#111
GeoM80

GeoM80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 215 mesaje

Postat 08 octombrie 2015 - 15:28

Suntem bine, Anda, multumim. Teo mananca solide din ce in ce mai bine, asa ca pe timpul zilei ii mai dau o singura masa de lapte. Noaptea insa recupereaza la greu, din ora-n ora.

Sebi a devenit mai mancacios?



#112
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 08 octombrie 2015 - 17:08

mai, parca mi-e si frica sa spun, .... papa dar doar daca are cateva jucarii in fata, daca se plictiseste o arunca si nu mai vrea sa pape...asa ca am buzunarele pline cu jucarii :))) In plus, mananca tot pireuri... :( daca ii dau mai grosier isi face greata, dar e bun si asa decat deloc - la 4 dintisori nu ma deranjeaza ca nu vrea inca bucatele (cu toate ca din paine sau fructe musca, dar nu mult).

Mai pe nou vad ca ii curg mucisorii (aposi) dar nu are febra sau altceva...sa vedem...

Laptic suge de 2 ori pe zi la culcare (inca are 2 reprize de somn la 10 si la 3), o data la culcare si noaptea la cerere, uneori foaaarte foarte des, alteori de 2-3 ori.

Va pupam!!!



#113
Ellennas

Ellennas

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 132 mesaje

Postat 09 octombrie 2015 - 21:54

Buna seara mamici! Raspundem si noi la apel...cu ceva intarziere! Ma bucur sa citesc despre evolutia fiecarui bebelus de pe grup! Imi sunteti toti foarte dragi si m-am bucurat pentru fiecare in parte pt primul mama spus,primul dintisor,primii pasi! 

A trecut un an de cand am devenit si eu mamica! Uitandu- ma la ceas acum chiar realizez ca anul trecut pe la ora asta eram pe masa de operatie cu mari emotii pentru marea intalnire cu iubitul meu copilas! Hmm...am devenit nostalgica! 

Sa va povestesc ce mai facem noi! Am reusit dupa vizita la dr infectionist si tratament inca o saptamana cu antibiotic sa scapam de Salmonella. A mai avut ceva episoade de raceala dar scurte! El inca nu merge (asta pt ca e foarte fricos), insa vorbeste toata ziua! :) 

De 4 zile am luat-o de la capat cu febra mare, scaune diareice, flatulenta si stare generala proasta! Problema e ca nici eu nici alti 2 pediatrii nu stiu ce are! Coprocultura e negativa, nu are infectie urinara, analizele sunt bune, dinti nu ii ies, racit nu e! Teoretic nu are nimic, practic e foarte marait, nu mananca nimic altceva in afara de titi si face pusee de febra! Astazi a fost ceva mai bine si acum vad ca a adormit mai linistit...sper sa fie asa in continuare! 

Astazi nu am sarbatorit prea mult, am luat un tort si i-am cantat la mulți ani cu bunicile, maine facem o sedinta foto iar petrecerea mare cu taiere de mot o sa fie la sfarsitul lunii! 

Va pup,o noapte linistita sa aveti!

 

 



#114
marylungu

marylungu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 73 mesaje

Postat 09 octombrie 2015 - 23:20

Va salut fetelor! Sa știți ca noi suntem foarte bine acum,insa saptamana trecuta ficamea Camelia nu a mancat (prea putin) desi ea este o papacioasa , si a facut temperatura mititica.. ii ies maselutele si e mai dureros probabil...are deja 3. M-a apucat fetelor asa o nostalgie, gandindi-ma la faptul ca In urma cu un an ,eram internata in spital, si asteptam ca micuta mea sa dea un semn ca vrea sa vina pe lume... dar ea a mai așteptat inca o zi ,facandu-mi cel mai minunat cadou venirea ei pe lume...pt ca da,am născut fix de ziua mea... sunt asa emotionata ... duminica ne vom sărbători amândouă,iar pe 18 octombrie nasa ii va lua motul! Va pupam mămici si bebici ( din ce am citit, copilasii voștri sunt minunați ,sa va trăiască! )

 

Ps,mai jos o poza cu fetița mea Cami

Miniaturi atasate

  • 2015-10-08-13-18-13-651.jpg

Editat de marylungu, 09 octombrie 2015 - 23:30 .


#115
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 10 octombrie 2015 - 08:22

Ellennas, imi pare rau ca v-ati chinuit, sper sa fie bine de acum sa nu mai faca febra si sa fie mereu vesel si sanatos puiutul!

 

marylungu, wooow, aveti deja si maseluteee!!!! noi de abia 4 dintisori(2 sus si 2 jos). Si ce parut lung are!! Superb!! Sa petreceti frumos!!!

 

Va pupam pe toti si toate! Weekend placut mamici si bobocei ;)



#116
Tamia

Tamia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 70 mesaje

Postat 04 noiembrie 2015 - 11:26

Salutari de la noi!!!

Am lipsit destul de mult si am zis ca ar trebui sa ne facem si noi prezenta.



#117
Tamia

Tamia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 70 mesaje

Postat 04 noiembrie 2015 - 11:41

Din fericire la acest moment cu sanatatea stam bine. Am avut si noi o mica raceala inainte de a face 1 an cu temperatura de 39,6, dar a trecut si ne bucuram. Speram si ne rugam ca cei mici sa nu treaca  prea des prin asemenea momente.

Tamia are 5 dintisori, un pic peste 10 kg si 81 cm. E putin slabutica dar e si foarte energica. La 10 luni mergea singura in picioare si de atunci stau dupa ea sa nu traga, sa deschida, sa dea ceva pe jos. Cu papica e cad asa cand asa, mananca cat vrea si daca insist se face ca ii e greata. Ducem o lupta sa manance pentru ca nu imi place cand sare peste o masa pentru ca devine nervoasa si nu ma lasa deloc pentru ca inca ii dau san de care se foloseste cat de des ma prinde. Noaptea mai are treziri pentru papica destul de des, am incercat deja sa ii dau apa sau ceai dar nu primeste si daca nu ii dau san se trezeste asa ca asteptam sa mai creasca ca sa inteleaga (sper [:)] ).

  Noi va transmitem multa sanatate si piticii sa creasca frumos si bucurosi!



#118
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 04 noiembrie 2015 - 13:31

bine ai revenit Tamia!!! ma bucur ca mai dati pe aizi!

curand deschid si un capitol nou!!

 

si noi ne trezim fff des noaptea tot pt tzitzi..sunt ca un zombi deja... :(



#119
Ale2

Ale2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 14 noiembrie 2015 - 21:42

Buna dragi mamici , am lipsit si noi destul de mult , imi pare foarte rau pt bebeii care au fost sau sunt bolnaviori . Natalia este foarte bine , este un copil vesel , energic si cu multa personalitate! Pe 4 am facut si Noi 1 anisor , exact de ziua ei am facut o petrecere cu prietenii mai apropiati si cu picii lor , nasii si bunicii! Natalia a fost foarte cuminte ! Imediat dupa ziua ei eu am racit foarte rau si am dat mai departe virusul la toata casa , pitica a avut doar putini mucisori o zi , din fericire ! Pe 21 am facut vaccinul de 1 an ! Acum pe 10 noiembrie a facut si ea primii pasi singurica, ne am bucurat foarte multa ca am fost si eu si sotul acolo langa ! De atunci tot prinde curaj si tot incearca sa mearga !! Vorbeste foarte mult , mama , tata , baba , da- mi/ de- mi , mam, pa , papa , ba ( bau) , face ca leul , ca sarpele, ca vaca si imita mersul calului ! Spune pa si face pa , am incercat sa o invat Sa trimita pupici si ea acum da manuta sa o pupi ( asta a inteles ea ) . Va pup 



#120
Ale2

Ale2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 14 noiembrie 2015 - 22:19

Cu mancarea noi am avut episoade bune , in turcia a manca f Bine singurica,apoi a avut o perioada in care nu a mai mancat asa bine! Acum manca foarte bine masa de pranz si de seara , azi de ex a mancat aproximativ 3 sarmalute de curcan la pranz , fructe de dimi si seara friptura cu branzica !! Ea are momentele ei ba prefere fructele , ba branza , ba carnea , ma bucur ca mananca avocado pasat cu putina zeama de lamaie, broccoli cu somon , am incercat quinoa de cateva ori Dar nu i place , Nu prea mai vrea piureuri, f rar vreo supa crema , e fan ciorbite, carne la cuptor , cu legume , sau carne cu sos , paste cu branza . Avem 8 dintisori si o masea ! Nu am avut probleme din fericire , toti au iesit fara plansete , febra sau alte chestii , uneori era mai maraita! Ii place sa Se uite pe carti , cum vede leul incepe sa l imite , rage asa dragut , gorila face si ea tot ca leul , cotrobaie prin toate sertarele, construieste un turn cu niste cuburi din lemn , il darama pe al meu Si rade! Iubeste titica mult de tot , Nu stiu cum o sa facem sa renuntam la ea , o mai musca uneori!! Doarme 1 data pe zi la pranz 2-3 ore . E o minune de copil , o ador asa cum fiecare mamica cred ca isi adora puiul / puiutii !! Nu stiu Cand a trecut un an si o Luna , a fost greu , obositor , Dar extraordinar de frumos , am trait clipe minunate, ea e lesinata dupa mine , o mamoasa, Dar as lua o oricand de la cap si tot ei m as dedica full time! 





Etichetat si cu bebelus, octonbrie, 2014, diversificare

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Astăzi, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -