Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bobocei de Octombrie 2014 - Capitolul 6

bebelus octonbrie 2014 diversificare

123 raspunsuri la acest subiect

#101
emysa

emysa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 182 mesaje

Postat 23 septembrie 2015 - 13:47

Salutari si de la noi!

Va citesc, recunosc, din ce in ce mai rar pentru ca vara e un anotimp atat de ofertant!!! Eduard e un rasfatat. Dl Goe il mai strig uneori. A inceput perioada tantrumurilor si uneori ma sperie. Pe 26 septembrie face 1 an asa ca fac un mic raport: are deja 6 dintisori, plus 2 la orizont din cauza carora saptamana trecuta a facut rosu in gat si febra mare cateva zile; are 10,5 kg si 79 cm; desi a facut pasi singurel de nenumarate ori e un fricos si jumatate si tot dependent de sustinerea mamei sau a tatalui este; spune mama, tata, apa; a invatat sa faca sac sac, sa imite un cal, sa arate ca are un anisor, sa arate cat de mare se va face, unde e nasul.  La capitolul mancare cand stam prost, cand stam foarte bine. E si vina dintisorilor. E un copil vesel, ambitios si,ca orice mama care isi lauda puiul, taaare frumusel. 

De mancat prefera sa manance muuuulta carne. Nici nu se uita la legume, daca are carne in fata. Imediat o alege. Cand se satura de carne, gusta si legume. Fructele le-a papat bine pana pe la 9 luni, apoi a inceput sa le refuze. Am inceput sa le pasez( el mananca bucati de fel) si am adaugat biscuite, astfel le papa. Uneori e f interesat de fructe daca ma vede pe mine mancandu-le. Ii place f mult ciorbica, orezul cu spanac, pastele cu bulgarasi de branza si smantana sau cu sos rosu.  La 9 luni l-am intarcat. Ptr el a fost greu seara la culcare, dar in 3 zile a uitat de tzatzi, zic eu, desi are momente cand si acum ii place sa ma stranga de sani. Mai greu a fost ptr mine, dar m-am legat, am mancat si baut putin, am baut ceai de salvie si cam in 2 saptamani m-am putut dezlipi de burtiera stransa. Pe la 11 luni si un pic am inceput sa ii dau lapte de vaca din sursa f buna. Ii place f mult. 

La aproape 10 luni ale lui Eduard am fost in prima vacanta la munte. I-a placut enorm ptr ca a mancat f bine si a dormit mult. Ba chiar am indraznit sa urcam la Sfinx. A fost un drum de aproape o ora, timp in care Eduard a dormit, dar care am reusit sa il facem cu rabdare, atentie si cu un marsupiu ergonomic imprumutat de la o prietena. Multa lume trecea pe langa noi si zicea ca suntem curajosi ca urcam cu el. El s-a trezit pe la Babe. Am facut cateva poze cu el trezit si apoi iar a bagat somn pana la coborare.:)

 

Intentionam sa mai mergem cateva zile in septembrie, dar nu am mai putut. Ne bucuram totusi si ptr cele 3 zile. Putine, dar frumoase!:)

 

Episoade cu mucisori au fost rare, dar au fost. Ba chiar asta-noapte a inceput sa ii curga nasucul si nu ne-am odihnit prea bine, dar speram sa ne facem bine curand.

 

Voi de unde luati Osanit? Vreau si eu sa cumpar, la sfatul pediatrei, dar nu gasesc pe nimeni care sa aduca, iar ai mei nu gasesc in Italia.

 

Va doresc tuturor sanatate si rabdare!:)

PS: Sper sa am timp curand sa deschid laptopul si sa va pun poze sa vedeti ce Goe am:)



#102
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 23 septembrie 2015 - 17:01

ai un flacau mare emysa! Sa va traiasca si sa fie sanatos si norocos! :)

 

Noi azi am facut vaccinul, cel ce trebuia la 11 luni, iar luna viitoare inca unul. Sper sa dormim bine la noapte...fara probleme...



#103
GeoM80

GeoM80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 215 mesaje

Postat 24 septembrie 2015 - 17:59

Ellennas, uuf, ce rau imi pare ca nu ati rezolvat inca problema. Ati fost la infectionist? Sa ne tii la curent. Ma bucur pt reusita cu CAS. Sa fie cu noroc! :) Nu am inceput inca serviciul, mi-am depus dosarul pt 2 ani. RoxyC l-a inceput si chiar asa, Roxy, cum merge treaba?:)

 

Emysa, ma bucur ca ne-ai scris. Eduard e un simpatic (il stiu de pe facebook) si un luuungaaan.:)) 79 cm!! Bravos! De Osanit nu stiu ce sa zic, nu am avut nevoie.

 

Anda, sa treceti cu bine peste vaccin. Si noi l am facut tot acum pe cel de 11 luni. Cum ati petrecut pe 22?:)

 

Va pup!



#104
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 25 septembrie 2015 - 08:25

am avut o stare pre-febrila de 38.2 de la vaccin, i-am dat siropel, ii mai dau si azi. Prima noaptea nu a dormit mai deloc...groaznic, iar "bubita" de vaccin e inca rosie un pic. Noaptea asta a dormit ceva mai bine. S- arezit doar de 3 ori si asta pentru tzocaleala. Inca alaptez desi uneori e tare dureros fiindca musca, dar parca nu ma lasa inima sa il intarc :))) imi plac prea mult momentele astea :))))

 

Luna viitoare vaccinul in manauta, sa vedem cum trecem peste ala...

 

Ce mai fac restul mamicilor? Tare liniste...dar e de inteles ;)

 

va pupam!

 

P.S. pe 22 am petrecut doar noi intre noi, am suflat in lumanare si am luta o gurita de tort, nu a vrut mai mult. Motul il taiem de Craciun cel mai probabil, si asa avem putin parut ;)



#105
emysa

emysa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 182 mesaje

Postat 30 septembrie 2015 - 11:16

Da, Geo. E maricel. Multa lume zice ca pare de  un an jumate-doi.  E inalt si slabut. Tati ar fi vrut ca piticul sa fie ceva mai pufos, dar nu il putem forta. De catva zile ii dau vitamina c, dupa o vizita la medic, si se pare ca i-a deschis apetitul. Mananca de rupe. Caca face pe masura:))

Osanitul e bun ptr alinarea durerilor cauzate de eruptiile dentare. E un produs homeopat. 

Anda, sanatate. Cu teroare ma gandesc si eu la vaccin. Noi il vom face mai tarziu ptr ca am schimbat medicul de familie si ptr ca suntem raciti. 

Vorbeam de mers si cu 2 zile inainte de a face un anisor, Eduard a inceput sa capete incredere si sa faca ture intre mine si tati. Pe zi ce trece e mai curajos si se desprinde si ajunge unde vrea el. Are momente cand o mai ia si de-a busilea ori cand cere mana cuiva din jur, dar usor usor face progrese.



#106
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 30 septembrie 2015 - 11:31

emysa, si noi l-am facut acu la 12 luni pe cel de la 11, asa a venit, nu am avut ce face, si la 1a1l il vom face pe cel de la 1 an



#107
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 30 septembrie 2015 - 12:38

insanatosire grabnica emysa!

 

aa daaa, si noi mai papam acum, tot datorita vitamieni C, care i-o dau cu fier :))



#108
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 07 octombrie 2015 - 17:49

LA MULTI ANI bobocei si bobocite!!!!

 

Deja sarbatorim puiutii si acus trecem la alt forum Clubul scutecelor! Haideti sa facem o prezenta in semn de dulci si minunate amintiri ! A trecut un an!!!

[bib] [bib] [bib]

[artif] [artif] [artif] [artif] [artif]

[deziuata] [deziuata] [deziuata] [deziuata] [deziuata] [deziuata]

[s] [s]

 

Sa fiti sa antosi puiuti, sa aveti noroc in viata, multa sanatate si viata lunga! Sa ii bucurati pe cei dragi! Va pupam cu drag pe toti si pe toate in parte! Ne sunteti foarte dragi fiindca am trecut prin momente unice impreuna...

 

Deci...e cineva prezent.. ? [pup] [:X]



#109
GeoM80

GeoM80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 215 mesaje

Postat 08 octombrie 2015 - 15:13

Noi, noi, noi suntem prezente. :) Ne alaturam urarilor tale, Anda si le dorim tuturor boboceilor tooot binele din lume si o viata colorata in roz... sau bleu, dupa caz.:))

Ma bucur ca v-am descoperit, dragi mamici, caci la voi am gasit mereu o vorba buna si o incurajare atunci cand am avut nevoie si de la voi am mai "furat" cate un tips intr-ale "mamiceniei". Mi-e dor de vremurile cand ne impartaseam bucuriile si temerile specifice sarcinii si mi-ar placea sa se reuneasca aici toata gasca, dar stiu ca cei mici ne dau cu greu cate o pauza. 

Va pup pe toate!



#110
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 08 octombrie 2015 - 15:18

[flo2] Geo! voi ce mai faceti?





Etichetat si cu bebelus, octonbrie, 2014, diversificare

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -