Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 1 voturi

FIV Turcia 37

fiv acibadem tayfun turcia

395 raspunsuri la acest subiect

#371
dellya86

dellya86

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 22 octombrie 2015 - 13:23

Cristina noi nu vrem să te supăram sau să te stresăm mai rău, deși simț ca asta am făcut. Îți spunem din experiențele noastre, cele care am avut hidro. Și care am făcut fiv nereușit cu hidro [smulgpar] cu toate ca am întrebat medicul înainte dacă nu e toxic pt embrioni, mi-a zis ca este, dar nu se vede decât puțin și poate nu ne face probleme [batcap] eram și eu la primul fiv...neștiutoare

 

ȚȚi-am zis să te duci la Fawaz ca să vezi dacă mai ai. Dacă nu, e super. Dacă da, îi spui direct lui Tayfun să se uite și el ca medicul tău ti-a spus ca iar s-a format...și el îți va spune solutia: dacă faci sau nu fiv!!!

 

 Laparoscopia se face pentru a vedea starea trompelor și a uterului. Mie medicul mi-a explicat și desenat la prima laparo ca daca trompele sunt înfundate sau arată ca niște cârnați de bere [:-)))]am și desenul [smulgpar] nu are ce să le facă. Dacă au hidro le clipsează. Dacă se pot repara, încearcă...și uite așa a încercat și la mine să repare trompă stânga...degeaba. Ti-am zis cu tot cu instilații cu antibiotic, hidrosalpinxul s-a refăcut. Așa ca am făcut laparo 2 unde mi s-au scos ambele trompe. Eu am semnat multe hârtii ca sunt de acord. ..și le-am donat și facultății ca să învețe viitorii medici cum arăta trompele cu hidro, să nu mai facă greșeli ca alții ca totul e perfect când nu e. [batcap] 

 

Histeroscopie am facut înainte de fet deoarece trecuseră 2 ani de la laparo și făcusem și 2 fiv-uri. Și mi-a fost teamă să nu fie ceva la uter...chiar dacă până atunci nu am avut probleme. Tot atunci am recoltat nk, am făcut zgârierea endometrului cu Pipelle. Ruxandras în Constanta nu se fac aceste proceduri. Nici nu au auzit de ele [batcap] 



#372
dellya86

dellya86

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 22 octombrie 2015 - 13:27

Mi-am facut programare la wellborn la dr. Predoi ptr nk uterine. Vroiam sa va intreb: procedura Pippele prin care se recolteaza nk uterine nu e un fel de endo injury?  O s-o fac in ziua 21 si ma gandeam ca in urmatoarea luna sa ma duc ptr FET. I-am transmis lui Tayfun ca vreau sa-mi faca EI. Nu stiu de ce niciun dr si nici el nu mi-a pomenit macar de acesta procedura. De la voi am aflat. Si avand in vedere toate esecurile de pana acum cred ca este necesara. Nu stiu cat de mult face diferenta dar e o sansa in plus sper. Deja ma apuca trepidatiile cand ma gandesc ca trebuie s-o iau de la capat cu toata nebunia.

 Ba da, este endo injury. La fel am făcut și eu în ziua 20 iar în lună următoare am făcut fet-ul reusit



#373
dellya86

dellya86

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 22 octombrie 2015 - 13:44

Fetelor nu știu dacă v-am spus sau este bine ce am făcut eu, dar având în vedere rezultatul  [il]  [il] ... Asta este pentru cine a trecut prin mai multe eșecuri, nu pentru începătoare. Pe voi să va ajute Dumnezeu să nu ajungeți să faceți ca mine.

 

La fet-ul reușit nu mi-a zis nici Tayfun, nici nimeni ce să fac. Eu am luat hotărârea să fac histeroscopie, Pipelle, nk uterine și din sânge, intralipid, valtrex...asta după ce am citit și răsfoit tot...după ce am discutat cu mămici trecute prin multe, foarte multe experiențe nereușite și în final cu minuni în brațe... Tayfun după ce mi-a făcut eco, era iar zâmbitor și optimist ca gata, acum reușim...până i-am băgat foile cu rezultatele nk sub nas...atunci a devenit serios și s-a apucat să caute în laptop despre asta...și mi-a spus:,,sper să te văd răzând când o să rămâi însărcinată" Iar eu i-am zis:,,dacă o să rămân"

 

Dacă nu făceam nimic, oare reușeam???Nu cred...ca așa reușeam din septembrie...Deci eu cred ca am avut o mică/mare contributie la acest rezultat. Chiar eram supărata când a apărut sângerarea ca făcusem tot ce era posibil pentru a rămâne...deci nu va bazați numai pe medic. Puteți să faceți nk, histero, pipelle, trombofilii, etc...pentru a vedea unde e problema...și dacă apare ceva îi aratati medicului, iar el va da tratamentul...



#374
ruxandrars

ruxandrars

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 323 mesaje

Postat 22 octombrie 2015 - 16:51

Ai mare dreptate Dellya!!! Tb sa facem si noi tot posibilul, sa ne interesam si sa incercam tot. Si in cazul meu la fel, din proprie initiativa, am facut tratamentul ptr endometrioza cu Diphereline care mi-a indus o menopauza artificiala 6 luni si poate ca a contribuit putin la o semi-reusita. A fost singurul fiv cu hcg pozitiv, dar ptr putin timp. Si nk din sange tot eu am vrut sa le fac, acum voi face nk uterine si multe altele.

 



#375
ruxandrars

ruxandrars

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 323 mesaje

Postat 22 octombrie 2015 - 17:13

Dellya, daca fac endo injury pentru analiza nk endometru sa mai fac endo injury si cand ma duc luna urmatoare ptr FET? Clexanul oare de cand tb sa-l incep ptr FET? Nu mai stiu cum am facut la cel anterior.



#376
ruxandrars

ruxandrars

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 323 mesaje

Postat 22 octombrie 2015 - 17:19

Cristina du-te la Tayfun cu inima deschisa, nu te-a chemat degeaba. Iti face el eco si iti va spune si parerea lui si ce sanse ai cu sau fara trompe legate. Succes si sa ne dai vesti bune!!! Oricum am ar fi nu te descuraja, chiar de-ar tb sa inlaturi trompele, asta ar insemna doar o amanare a fivului. 



#377
turqoise

turqoise

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 503 mesaje

Postat 22 octombrie 2015 - 19:06

Ruxi,  eu am avut clexane la primul FET din ziua cu ET , asta la recomandarea dr-ului! Asta doar in cazul in care faci FET caci la un fiv cu embrio fresh am citit pe undeva ca nu e eficient de la punctie/ET ci de la începerea stimularii deoarece sangele se coagulează in perioada stimularii si influentează negativ sansele de implantare!

 

cristina, mie mi-a descoperit hidrosalpinxul drTayfun cand am mers sa fac FET  si mi-a spus ca sansele de reusita sunt mai mici dar ca uterul si endometrul arată ok sau sa ma întorc in tara sa fac laparoscopie si revin ulterior pt FET insa eu nu stiam care sunt riscurile si ca defapt sansele sunt mult prea mici ca sa merite sa sacrific 2 embrioni perfecti dupa care inca mai plâng!



#378
Cris_TinaN

Cris_TinaN

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 22 octombrie 2015 - 22:33

Multumesc pentru informatii Delia!

Fetelor, oricum ma duc, dar am intrebat ca sa ma mai lamuresc putin pana ajung acolo. Sa dea Dumnezeu sa fie bine! Nu ma mai gandesc la nimic! Nu vreau sa ma mai stresez  [:)]

Va multumesc tururor!  [flo2]  [flo2]  [flo2]

Am sa revin cu rezultatul cand ma intorc! 

Mult succes tuturor! Numai bine!



#379
ruxandrars

ruxandrars

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 323 mesaje

Postat 23 octombrie 2015 - 09:17

Merci Turqoise. La fiv fresh am facut clexane de la inceput dar la fet nu mai stiam ca n-am mai facut fet de vreo 3 ani :)



#380
dellya86

dellya86

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 23 octombrie 2015 - 09:37

Ruxandras din ziua cu fet-ul am început clexane. Dacă faci cu o lună înainte( respectiv 2-3 săptămâni) nk uterine+Pipelle este de ajuns. Nu mai faci și în lună cu Fet-ul endoinjury

 

Cristina Doamne ajuta să te întorci cu burtică!!! Poate ne povestești de acolo cum merge procedură. Vezi ca ai internet la apartament și merge bine. Aaa și ai și programe românești la tv [:-)))]  Pupici





Etichetat si cu fiv, acibadem, tayfun, turcia

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -