Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Fulguleti de Ianuarie 2015 cap 5


352 raspunsuri la acest subiect

#21
ema86

ema86

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.262 mesaje

Postat 26 mai 2015 - 15:58

Noi am fost azi la cantarit, dar nu la pediatra la care e inscris, ci acolo unde am facut cursul, e o pediatra in fiecare marti si mamele merg sa le cantareasca micutii. Al meu are 9010, a zis ca nu are ce sa imi zica in plus, e totul bine asa, sa ii dau doar lapte pana la 6 luni si s-a crucit cand i-am povestit de ce zice pediatra lui A. A spus ca laptele matern protejeaza impotriva obezitatii si ofera anticorpi si sa ii dau cnd vrea el, nu la program. Sincer, m-am bucurat sa aud asta, ma gandeam ca o sa imi zica sa il pun la dieta  [batcap]  cum zicea pediatra lui la inceput.



#22
Alinutza_mamicutza

Alinutza_mamicutza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 262 mesaje

Postat 26 mai 2015 - 16:32

Corect... gandire logica.



#23
sillver

sillver

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 26 mai 2015 - 17:00

Fetelor multumesc  [flo2]

 

Noi am ajuns acasa,au vrut sa ne mai tina o zi dar pana la urma ne-au dat drumul si ne-au spus ca in cazul in care reapare alergia sa venim urgent. Sper sa fie bine,o sa-i dau numai san zilele astea si tb sa fiu atenta si ce mananc eu. A fost o experienta cam traumatizanta,mai ales ca au venele tare fragile si au intepat-o de mai multe ori pana sa-i prinda vena iar pe la 3 noaptea a inceput sa tiuie aparatul la care era conectat perfuzorul si au ajuns la concluzia ca tb schimbata branula,asa ca saracuta e intepata si la picioruse si la manute. In fine,bine ca am ajuns acasa si ca suntem ok. Dar erau bebei de 1-2 luni cu febra,diaree ,alergodermii....Carla parea din orasul uriasilor pe langa ei.

Alinutza,zici ca e aceasi poza facuta cu sepia  [:)]

O seara frumoasa si linistita .... ce-mi doresc mie,va doresc si voua  [mata]  [pup]



#24
cld25

cld25

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 70 mesaje

Postat 26 mai 2015 - 17:15

Mamici azi am făcut o mare prostie;  scăpat cupilu jos pe ciment din căruț. Era nelegată, si am ridicat căruțul sa urc doua trepte si Irina a alunecat din el jos pe ciment, când m-am întors si am vazuto jos am înlemnit, pare în regula nimic spart, a mâncat normal și se joacă, ea pare ca a uitat dar eu nu sunt om- inca tremur.



#25
sanduta

sanduta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 677 mesaje

Postat 26 mai 2015 - 18:00

Mamici azi am făcut o mare prostie;  scăpat cupilu jos pe ciment din căruț. Era nelegată, si am ridicat căruțul sa urc doua trepte si Irina a alunecat din el jos pe ciment, când m-am întors si am vazuto jos am înlemnit, pare în regula nimic spart, a mâncat normal și se joacă, ea pare ca a uitat dar eu nu sunt om- inca tremur.

Wow dar a plans??? Nu trebuie sa te sperii foarte tare pentru ca bebelusii sunt ca bativii, cand cad nu se lovesc serios. 

Eu cand il aveam pe Cezar mic, toate mamiciile care aveau copii in preajma mea au scapat copiii pe jos in diverse moduri, numai Cezar nu a cazut, dar acum ca e mare cade de numai el stie cate ori pe zi :))

Eu pe Remus il leg in carut ca se impinge cu fundul in sus cand il pun.



#26
ema86

ema86

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.262 mesaje

Postat 26 mai 2015 - 18:21

Fetelor multumesc  [flo2]

 

Noi am ajuns acasa,au vrut sa ne mai tina o zi dar pana la urma ne-au dat drumul si ne-au spus ca in cazul in care reapare alergia sa venim urgent. Sper sa fie bine,o sa-i dau numai san zilele astea si tb sa fiu atenta si ce mananc eu. A fost o experienta cam traumatizanta,mai ales ca au venele tare fragile si au intepat-o de mai multe ori pana sa-i prinda vena iar pe la 3 noaptea a inceput sa tiuie aparatul la care era conectat perfuzorul si au ajuns la concluzia ca tb schimbata branula,asa ca saracuta e intepata si la picioruse si la manute. In fine,bine ca am ajuns acasa si ca suntem ok. Dar erau bebei de 1-2 luni cu febra,diaree ,alergodermii....Carla parea din orasul uriasilor pe langa ei.

Alinutza,zici ca e aceasi poza facuta cu sepia  [:)]

O seara frumoasa si linistita .... ce-mi doresc mie,va doresc si voua  [mata]  [pup]

Off, saracuta, sa dea Domnul sa nu se mai repete, dar cred ca trebuie sa verificati la ce si cum e alergica.



#27
ema86

ema86

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.262 mesaje

Postat 26 mai 2015 - 18:26

Mamici azi am făcut o mare prostie;  scăpat cupilu jos pe ciment din căruț. Era nelegată, si am ridicat căruțul sa urc doua trepte si Irina a alunecat din el jos pe ciment, când m-am întors si am vazuto jos am înlemnit, pare în regula nimic spart, a mâncat normal și se joacă, ea pare ca a uitat dar eu nu sunt om- inca tremur.

Mi-a stat inima cand am citit! Sa o tii sub supraveghere, sa vezi daca e vioaie,daca da semne ca se simte rau sa suni medicul! Oricum daca zici ca a alunecat din carut inseamna ca nu a cazut tare si nici nu era de la inaltime.

Eu ma uit mereu de 2 ori pe unde calc cand sunt cu el in brate, mai ales cand urc scarile pana in casa, ca eu las caruciorul in garaj si apoi cu el in brate si sincer asta e teama mea cea mare, sa nu il scap pe jos daca ma impiedic, eu de impiedicandu-ma  des, nu mai zic de cate ori dau cu cotul sau cu piciorul in tocul de la usa sau in usa, dar cand sunt cu el stau atenta.

 

Lui cumnata-mea i-a cazut fetita de pe pat noaptea la vreo 6 luni, a cazut pe gresie si nu a zis nimic, a gasit-o cumnata cand s-a intors de la baie, ca frate-miu nu a auzit-o.  [batcap]



#28
ema86

ema86

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.262 mesaje

Postat 26 mai 2015 - 18:30

Ati vazut ca e topic de mamici de ianuarie 2016?  [gravi] Anul trecut eram in pline greturi, ecografii, emotii. Eu una de-abia astept sa fiu gravida iar.



#29
rocsana88

rocsana88

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 326 mesaje

Postat 26 mai 2015 - 18:56

[quote name="ema86" post="8253992" timestamp="1432657834"] Ati vazut ca e topic de mamici de ianuarie 2016? [gravi] Anul trecut eram in pline greturi, ecografii, emotii. Eu una de-abia astept sa fiu gravida iar.[/quote

daaa....anul trecut pe vremea asta ma mandream cu un punct pe ecografie:)))...imu aduc aminte si ma apuca plansul



#30
sillver

sillver

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 26 mai 2015 - 20:32

Cld si noi am patit asa cu scoica,nu pe ciment ci pe parchet. Tati a luat scoica de pe pat,pitica dormea si nu a mai asigurat-o sa nu o trezeasca si scioca s-a leganat,s-a rasucit si a cazut copilul. Am tremurat 2 zile,dar ea ,dupa un plans zdravan de sperietura,a fost ok. 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -