Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de iunie 2015(Capsunele de iunie 2015)...Au inceput sa apara capsunicile- CAP.9

burtici sarcina iunie 2015 taur gemeni

461 raspunsuri la acest subiect

#21
AMPHYBYA

AMPHYBYA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 189 mesaje

Postat 22 mai 2015 - 14:18

Multumim Simo pt capitol ,sa cresteti mari :) 



#22
bitza037

bitza037

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.468 mesaje

Postat 22 mai 2015 - 14:35

Bitza felicitari pentru rezultatul la eco! 

Pe mine incepe sa ma cam intepe taietura de la fosta cezariana. Probabil se intinde pielea. Am implinit 34 de sapt. Iuhuhu, ma bucur tare mult. 

 

hello capsunici [flo2]  [flo2]  [flo2]

 

multumesc,Doamne ajuta sa fie bine la toata lumea !!!!

 

 

si pe mine ma inteapa taietura veche



#23
bitza037

bitza037

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.468 mesaje

Postat 22 mai 2015 - 14:41

Simo, sa o tina bebelul tot asa [pk]  [pk]  [pk]  [pk]

 

imi pare rau de experienta fetitei

 

cu alaptatul si eu sunt de acord cu Mamykaty, numai ca sa nu devina asta o obsesie si un stres ca se duce lapticul pe apa sambetei......acum sunt mai relaxata decat la prima sarcina privind alaptatul...bine, probabil ca stiu la ce sa ma astept, si daca este cazul si eu o sa apelez la un consulant in alaptata....aproipos, de und eii luati
?la recomandarea cui???sau dupa net???cum???

 

 

am reusit azi intr-un mare fincal sa iau cardul de sanatate, joia viitoare am programare dim sa-l activeze, si dupa amiza la ginecolog


Editat de bitza037, 22 mai 2015 - 14:44 .


#24
bb_anca

bb_anca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 713 mesaje

Postat 22 mai 2015 - 15:25

Uoof ce spaima am tras...nu stiam unde ati disparut???

 

Am venit intr-un suflet acasa sa va povestesc ....

Am fost dimineata la controlul de 35 de sapt. inarmata cu listuta de intrebari la mine cand colo ce sa vezi...ma gaseste cu tensiune mare 15  cu 10 fetelooor..

S-a speriat si doctora si asistenta..am mai stat nitel..mi-a luat-o iar scazuse la 14 cu 9 dar tot mare...De la cabinet m-a trimis direct la spital unde am facut o monitorizare fetala, care a iesit bine...pulsul la beb ok, miscari ok fara contractii etc..in fine.. la final mi-a fost luata iar tensiunea mi-a iesit tot 14,9...

 

Mntionez ca nu prezint nici un alt fel de simptome..nu ma doare dupa cap, nu-mi vajaie urechile, nu sunt umflata decat daca stau mult in picioare, sau in fund...

 

Sfatul dr.ului..Dopegyt doua pe zi pana luni, iar luni sa merg la dr-ul de fam sa-mi  iau tensiunea...

 

Bebe se dezvolta normal, este in grafic..are 2,400gr , dupa masuratorile capului coresp pt 36 de sapt, iar dupa celelalte masuratori pt 35 de sapt si 2 zile...deci e ok...

Colul e inchis si lung, aproape 3 cm..nu prezinta semne ca ar vrea sa plece...

 

Stiu ca Taspic lua Dopegytul asta..mai este careva dintre noi care mai ia?

Ce stiti despre el?

 

Totusi ceva nu prea se leaga..eu am si o hipotiroidie si ma tratez cu vestitul Euthyrox...,iar in hipotiroidie tensiunea trebuie sa fie mica...si la mine e mare...Alte simptome nu am..Bebe este ok..nu stiu..suntt f derutata...



#25
PamPam27

PamPam27

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 74 mesaje

Postat 22 mai 2015 - 15:52

Columbine poti sa imi spui si mie te rog de ce a fost nevoie sa iti scoti glanda? fina mea are niste noduli si i-a spus un chirurg de aici ca trebuie sa hotarasca daca isi scoate glanda cu totul dar riscul este ca nu va mai putea face copii, sau daca operatia e partiala dar risca sa faca cancer... tu ce stii despre asta? ma intereseaza pentru ca ea mai vrea un copil si daca poate ramane insarcinata si fara glanda ar fi o decizie mult mai usor de luat... multumesc mult!



#26
mamikaty

mamikaty

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 229 mesaje

Postat 22 mai 2015 - 17:19

BbAnca imi pare tare rau pt tensiune. Trebuie sa fii atenta si daca iti ies proteine in urina. Te ajuta sa stai cat mai linistita, nucile, hidratarea. Din pacate simptomele de preeclampsie apar brusc. Cred ca trebuie sa eviti sa iesi la orele pranzului cand este cald. Daca ai un aparat bun de tensiune( de brat), e bine sa ti-o monitorizezi si tu. Bine ca sarcina este avansata si pentru binele tau si al lui bebe, Dr poate decide sa nasti mai devreme daca nu raspunzi favorabil la medicament.



#27
bb_anca

bb_anca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 713 mesaje

Postat 22 mai 2015 - 17:34

Mamikaty...analizele au iesit bune sapt trecuta le-am facut...



#28
Columbine

Columbine
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 22 mai 2015 - 19:26

PamPam27 referitor la intrebarea ta, iti voi povesti un pic din experienta prin care am trecut. La vreo trei ani de la nasterea fetitei am obtinut de la serviciu un card de sanatate in care aveam decontate toate analizele medicale si mi-am facut in amanunt toate tipurile de ecografii, analize sange etc... La ecografia tiroidei mi-a descoperit un nodul de circa 2 cm si m-a trimis la endocronolog . Restul analizelor, chiar si cele de sange pt. tiroida mi-ai iesit bune, adica acest nodul nu influenta activitatea tiroidei (cu atat mai periculos).

Endocrinologul din Constanta la care am ajuns m-a speriat f tare si am plecat fff trista de la el, mi-a zis ca sunt sanse mari sa fie canceros. Socant pentru ca nu aveam nici 30 ani si un copil mic acasa si nu avusesem pana atunci alte probleme de sanatate.

Apoi m-am mai dus la alti doi doctori (unul in Cta, unul in Bucuresti) si m-au indrumat sa ma operez, pentru a elimina orice suspiciune .

Si m-am operat la Parhon si rezultatul biopsiei nu a fost prea bun. Mi s-a recomandat o doza cu iod si mi s-a pus in vedere ca timp de doi ani nu am voie sa raman insarcinata.

Dupa aproape patru ani de la operatie am hotarat sa mai facem un copil, doctorul de la Parhon a zis ca nu este nicio problema dar ca trebuie sa fac periodic analizele pentru a regla doza de Eutirox. Am ramas insarcinata foarte repede si cu ajutorul lui Dumnezeu sper sa nasc un baietel sanatos si sa pot incuraja si alte mamici sa faca acest pas.



#29
AMPHYBYA

AMPHYBYA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 189 mesaje

Postat 22 mai 2015 - 20:31

Offf vad ca mai toate avem mici probleme,eu sincer astept sa treaca zilele acestea cat mai repede sa vina ziua de marti sa vad ce se hotaraste cu bebica.Sper sa trecem toate cu bine si sa ne vedem cu puii sanatosi in bratic cat mai curand ,numai asa vom scapa de stresul acesta .



#30
mamikaty

mamikaty

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 229 mesaje

Postat 22 mai 2015 - 21:24

Amphibia asa este. De acum ne dorim doar sa ne tinem puii sanatosi in brate.
Ce o face Taspic? Sper ca e bine.



Etichetat si cu burtici, sarcina, iunie 2015, taur, gemeni

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

  • Geanta bebeluÈ™ului

    Ioone
    - Astăzi, 15:25

  • Trimestrul III - morfologie

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:54

  • saptamana 24-28 test glucoza

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:44

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -