Sari la conținut

Sari la conținut


Minus 3 kile intr-o saptamana - poti asta?

paine dieta slabit

65 raspunsuri la acest subiect

#41
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 01 iunie 2021 - 16:13

Întrebarea topicului e cam aiurea . Poți , dar e sănătos ? Pierzi pe termen lung, sau e numai pierdere de mușchi , apa. 
 

Collins, mișcare multa.  Și suprimat rontaielile. Eventual iei niște morcovi cu humus migdale, nuci, bei un ceai verde . 
 

Da, trei kile e mult. 

Masa musculara nu muschi.



#42
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 01 iunie 2021 - 16:37

Eu m-am apucat de dieta mea 3, 3. 3 zile carne si lactate, 3 zile legume si fructe. E singura pe care o pot tine si sa-mi si placa. Lactatele nu imi plac, fructele nici atat (poate doar pepenele). Si se transforma in 3 zile carne si mezeluri si 3 zile legume.

 

Am scapat, pana acum de 5 kg in 14 zile. Duminica trisez. duminica asta am mancat 2 felii de pizza.

La partea cu carnea slabesc repede pentru ca sunt o mare mancatoare de peste si fructe de mare, putin calorice.

La partea cu legumele imi fac borsuri ( de salata, loboda, dovlecei, fasole) si asta ma ajuta al naibii de mult. 

 

Nu am sa inteleg niciodata de ce ciorbele (sau supele) intr-o dieta sunt atat de depreciate cand sunt cele mai hranitoare, putin calorice si tin si de foame.

La borsurile de legume nu pun morcovi, iar in zilele de vegetale mananc numai legume verzi si albe.

La zilele de carne mai imi trantesc si cate o supa de pui sau vita in care pun numai piper, sare, foi de dafin si putin patrunjel si fac un fel de taitei numai din ou, sau arunc albusuri batute spuma. Carnea fiarta ce ramane o mananc cu mustar de dijon fara miere sau o fac bucatele ii adaug oua, cateva capere si mustar.

 

Cafeaua cu 2 cuburi de zahar brun e nelipsita din dietele mele. 

 

Ma gandesc la dieta ca la o fericire ca vreau sa slabesc, sa arat ai bine, sa ma incapa niste toale nu ca la un chin.



#43
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 01 iunie 2021 - 16:41

Va multumesc ca am primit atat de multe raspunsuri!

 

Azi la 10:30 am baut o cafea indoita cu apa si altceva, nimic. La 12 am mancat o salata cu salata, o rosie, 1/2 avocado si castravete , asezonata cu putin ulei de masline , piper si lamaie. Am mai mancat 2 florete de brocoli pe la 1 . Sper in  seara asta sa mananc un fruct( mar) si cam atat . nu sunt flamanda, dar mai e mult pana diseara, sper sa imi reuseasca trick-ul:) 

Parca nu am mari sperante dar incerc .

Mai vine cineva?



#44
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 01 iunie 2021 - 16:52

Nu as putea manca trei zile carne, nu imi place carnea, daca as putea trai fara ea ar fi bine dar ai mei sunt carnivori si trebuie sa gatesc . In general peste, pui sau miel.

Cu vegetale numai, as putea trai. 

De ce nu pui morcovi in ciorba?



#45
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 01 iunie 2021 - 17:05

Morcovul are mai multi carbohidrati si Ig maricel pe suta de grame.



#46
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 01 iunie 2021 - 17:29

Eu te-as acompania in aceasta dieta insa am copilul acasa si nu imi ies dietele cand trebuie sa gatesc...

Spor la dieta - de fapt, la alimentatie sanatoasa.  [flo2]

 

Viviana, super faina idee mi-ai dat - probabil ca o sa o fac prin septembrie.



#47
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 01 iunie 2021 - 18:04

Asta-i si la mine, copilul a fost acasa in pandemie, am gatit, am acompaniat, am mancat . Cum sa stea copilu' sa manance singura la masa:) Saptamana asta are iar vacanta si ff mult de invatat , asa ca eu iar la bucatarie. Azi am facut o rulada de pandispan si french apple tart cu inghetata, dar nu m-am apropiat . Am facut sa aiba pentru mai multe zile, sper :)



#48
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 01 iunie 2021 - 18:07

Va multumesc ca am primit atat de multe raspunsuri!

 

Azi la 10:30 am baut o cafea indoita cu apa si altceva, nimic. La 12 am mancat o salata cu salata, o rosie, 1/2 avocado si castravete , asezonata cu putin ulei de masline , piper si lamaie. Am mai mancat 2 florete de brocoli pe la 1 . Sper in  seara asta sa mananc un fruct( mar) si cam atat . nu sunt flamanda, dar mai e mult pana diseara, sper sa imi reuseasca trick-ul:) 

Parca nu am mari sperante dar incerc .

Mai vine cineva?

 

Daca mananci doar asa o saptamana ai sanse mari sa slabesti alea 3 kg, insa in saptamana viitoare n-ai sa te poti abtine de la a manca deoarece organismul tau a fost supus unui stres si va vrea sa recupereze. Si crede-ma ca va recupera si-si va face si rezerve! Iti spun din experienta.

 

Desi nu am multe kg peste greutatea mea ideala, in decursul timpului am testat fel de fel de diete si fel de fel de combinatii alimentare.

Si eu am aceeasi problema ca tine, rontaitul intre mese. Din acest motiv anul acesta mi-am impus doar doua mese pe zi, la 12 si la 17. Intre mese nu mananc nimic altceva, beau doar multa apa. E un fel de post intermitent, dar dus putin la extrem. In primele 4-5 saptamani am slabit 7 kg. dar nu am mancat zahar, paste, paine si nici orez. Alea doua mese au fost foarte bogate nutritiv si sincer, am simtit ca nu m-am infometat si am avut mult mai multa energie si chef de viata.

In ultimele 3 luni ma mentin dar mananc si alimentele care initial mi le-am interzis, insa respect cu strictete pauza alimentara intre 18 seara si 12 ziua urmatoare. 

Sa-ti faci o idee a ceea ce mananc eu:

- dimineata la trezire 500ml apa calda cu zeama de la o lamaie si o cafea mare neagra fara zahar sau lapte;

- ora 12: 250g iaurt 3,5% grasimi cu seminte si 250g fructe de padure decongelate. Semintele sunt diverse si le pun la inmuiat de seara in iaurt.(ex:2 lingurite cu varf de seminte de chia+2 lingurite de seminte de floarea soarelui+2lingurite de seminte de in +2,3nuci) Am o varietatede seminte si le fac in diverse combinatii. Mai combin semintele cu fulgi de ovaz, tarate sau fructe uscate, dar atunci scot fructele de padure.

- ora 17 orice fel de mancare dar fara orez, paste sau cartofi. Portia e destul de generoasa si mananc fara paine. Uneori manac cu mamaliga daca am pui cu smantana sau branza cu smantana. Pur si simplu nu rezist! [:)]

- pe parcursul intregii zile beau multa apa plata, intre 2,5 si 3 litri.

 

In ultimul timp mai mananc dulciuri, fructe sau inghetata intre cele doua mese, dar sunt la mentinere, nu mai doresc sa slabesc.

 

PS: Nu manca mere, cel putin in prima etapa a slabitului. Vei observa ca la cel mult 40 min. dupa mar iti va fi teribil de foame. 

 

N-am mentionat ca eu sunt cam sedentara de fel si nu fac absolut nicio activitate fizica. Daca tu faci sport e important sa cresti numarul de calorii la cele doua mese pentru a nu stresa prea mult organismul.


Editat de mianda, 01 iunie 2021 - 21:34 .


#49
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.875 mesaje

Postat 01 iunie 2021 - 21:12

Da, Viviana , precizare importantă , masa musculară , nu mușchi . 
Dar, nu riscati o gastrită sau alte minuni după trei zile de fructe ? Eu n as rezista. Dietele monotone nu sunt f eficiente , decât pe moment.



#50
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 03 iunie 2021 - 08:01

Exista destule legume si fructe alcaline care se pot manca fara probleme.





Etichetat si cu paine, dieta, slabit

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -