Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Tot Ghetarul e in floare, vine vara! Bine-mi pare


884 raspunsuri la acest subiect

#21
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 18 mai 2015 - 12:22

Na, ca pozele alinukai le vad...si normal, asa doamna, asa tort... [:)]
La multi ani!
 
Am fost sambata cu Tora si Ana prin oras, ca mezina voia sa mearga noaptea pe la muzee. Vaiii...ce cozi...
Totusi, am vazut doua locatii: Biblioteca Centrala Universitara Carol I (fosta Nationala) si Foisorul de foc.
Prima m-a dat pe spate, a fost distrusa la revolutie in cea mai mare parte si a fost refacuta impecabil, un lux si bun gust care mi-au placut mult. Un abonament anual este de numai 100 lei si zau ca merita...
Foisorul l-am vizitat prima oara in cei 35 de ani de cand stau in vecinatate. Frumusel, cochet, plin de exponate, o istorie foarte sugestiv "inghesuita" intr-un asa mic spatiu (desi pe verticala urci pana te saturi...). Afara canta o fanfara, soldati imbracati de gala faceau poze cu doritorii, mai mult doritoarele.
Mai mult nu m-am bagat la vizitat, ca ne dureau picioarele si cateva ore/muzu de stat la coada nu-mi plac deloc.
Dar era o atmosfera frumoasa...si lume zambitoare pe strada...

Miniaturi atasate

  • 20150516_195828.jpg
  • 20150516_204011.jpg
  • 20150516_220201.jpg


#22
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 18 mai 2015 - 12:26

Na ca nu se vad direct pozele...



#23
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 18 mai 2015 - 12:34

la multi ani fericiti Alinuko!!! [s]  [s]  [s]

 

Ruf, frumoasa distractie, am fost si noi acum 2 ani, era intr-adevar foarte aglomerat, dar macar am apucat sa vedem muzeul Amman.



#24
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 18 mai 2015 - 12:36

Ne-am decis sa venim in Ro la inceput de iunie si sa nasc acolo.

 

Motivul 1, m-am saturat de serviciile medicale proaste de aici: nu se face eco- morfologie de trimestrul 3, nu se fac teste locale ptr depistare gargolaci (ureaplasma, strep B care pot duce la chestii nasoale, avort spontan, deces bebe), nu se face un panel de sange sa vada cum stau cu mineralele, hematiile, trigliceridele whatever si asa mai departe. Mi-au luat analize ptr depistarea diabetului de sarcina – inca nu am rezultat dupa 10 zile+ Am fost la urgente cu puls mare si palpitatii si inca le am – sunt declarata sanatoasa tun. Am discutat cu B si ne este teama daca ceva nu merge bine, cat de prompti si implicati vor fi.

 

Motivul 2, o sa imi fie mult mai usor cu socrella la 15 min de noi si o sa pot sa ma ajut si cu mama din cand in cand. Stiu ca multe femei au 3-4 copii pe care ii cresc singure, totusi prefer sa am ajutor.

 

Motivul 3, o sa pot sa ma vad cu mama mai des, sa vad cum merge cu tratamentul si sa o trimit eventual la alt medic daca lucrurile nu merg bine. Pentru moment mi se pare cam naspa tanti dr la care merge ea acum.

 

Acum, ce sugestii aveti? Ce ar trebui sa luam in seama? Am facut traseul, sunt 2800km, ii vom face in 4 zile sau 5 daca ma simt eu prea obosita.

 

Deja avem o lista cu chestii, foarte disparate, dar macar sunt pe lista:

asigurare de calatorie ptr toti 3

asigurare extinsa ptr masina

de verificat daca sunt probl sa conducem masina cu volan pe dreapta in: Franta, Belgia, Germania, Austria, Ungaria, Romania

taxe de autostrada, pod etc

cazare aproximativa

 

Altceva?



#25
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 18 mai 2015 - 12:38

Ultima data am mers la noaptea muzeelor cand aveam 26 de ani si am zis ca nu imi mai trebuie. Prefer sa caut vouchere cu reduceri si sa ma duc in zile normale, cand nu se inghesuie nimeni.



#26
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 18 mai 2015 - 12:39

ioana, dar esti asigurata in ro, sau nasti la un spital privat ? declari/inregistrezi nasterea copilului in romania sau cum procedezi ?



#27
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 18 mai 2015 - 12:45

viviana, daca problema e acea fisa de 50 de bani, cu prima vizita in kaufland, vezi ca gasesti la casele de marcat un mic breloc, ce are o fisa detasabila.

il prinzi de cheile tale sau pui fisa in portofel, nu o poti cheltui din neatentie.

merge sa folosesti si moneda de 50 eurocenti sau chiar 1 euro, sau orice alta moneda straina cu dimensiuni apropiate de cea de 50 de bani. si pe aceea o poti tine in protofel fara grija c-o poti cheltui.

eu am in portofel, intr-un buzunarel separat, doua fise/jetoane de plastic. asa nu-mi fac griji ca n-am marunt in portofel sau sa-mi bat capul sa schimb bancnote in fise.

Problema nu e fisa.

Problema e de principiu. E pentru zecile de batrani care vin taras sa faca cumparaturi si nu vad de ce sunt obligati sa bage fisa. Nu vad de ce eu sunt obligata sa am 50 de bani in buzunar. 

Nu vii tu Mega Image sa institui o regula tampita cand nu ai nevoie de ea, nu ai motiv, si-mi impui mie sa port in buzunar fise de 50 de bani pentru ca asa a visat intr-o noapte un sef de al tau.

La celalalt magazin care e la 50 metri distanta, stau carucioarele afara, legate, bagi fisa iei caruciorul. Sa zicem ca au motiv. Inauntru sunt mereu 2-3 fara fisa. Nu am nimic cu asta.

 

Eu am fisa din asta de la Vodafone. 



#28
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 18 mai 2015 - 12:52

La multi ani Alinuk! [bum]  [batetoba]  Ce frumusica esti si tinara!!! iar tortul e superapetisant!

 

Simona ce frumos mesaj, ala cu petrecerea surpriza. Al meu e nascut pe 25 mai, deci luni e ziua lui, dar nu facem nimic, mergem la teatru pe 27 si ia si un prieten cu el. Pe 25 probabil ca mergem la un restaurant, e bank holiday atunci, deci sintem toti liberi,  plus el e in vacanta de half term si se pregateste intens pentru examenele de sfirsit de an! Al meu face 15 ani si imi amintesc ca m-am inscris pe forumul asta cind avea el 5 ani!!! Cind au trecut atitea ani??????

 

Ioana, la multi ani Patriciei! [s] Bine ca s-a terminat totul cu bine. Nu cred ca mai repeti prea curind experienta! Cit de nascut in Romania, daca ai pile acolo la o maternitate, cred ca e o idee foarte buna. Daca nu, nu ma pronunt! Stiu ca Ella merge mult cu masina in Romania, deci ea ar fi in masura sa-ti dea sfaturi. Eu n-am fost niciodata cu masina.



#29
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 18 mai 2015 - 12:53

Corina, inca sunt asigurata in ro. Noi nu avem rezidenta in Uk si inca avem apartam in Buc, cu adresa idetica in CI, deci copilul se va inregsitra ca orice copil nascut acolo



#30
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 18 mai 2015 - 12:55


 

Ioana, la multi ani Patriciei! [s] Bine ca s-a terminat totul cu bine. Nu cred ca mai repeti prea curind experienta! Cit de nascut in Romania, daca ai pile acolo la o maternitate, cred ca e o idee foarte buna. Daca nu, nu ma pronunt! Stiu ca Ella merge mult cu masina in Romania, deci ea ar fi in masura sa-ti dea sfaturi. Eu n-am fost niciodata cu masina.

O repet la anu'  [:)]  Deja am lista cu improvements  [:)]  [:)]

 

Am si pile cum zici tu si ne gandim si la varianta nascut la privat. plus ca in ro cu un pic de atentii se rezolva multe.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -