Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Decembrie 2015 (Minuni de Decembrie) - Cap.2


243 raspunsuri la acest subiect

#241
anomyys

anomyys

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 10 iunie 2015 - 13:40

Mamici de minuni de Decembrie 2015 - Cap. al 2-lea Lista gravidute: Albinutzzza - mamica de baiat + bebe 2 DPN - 2 dec madoo - mamica de doi baieti+bb3 DPN - 2 dec denisal_26 – DPN 3 dec Lalyshco – DPN 3 dec adelynav1 – DPN 5 dec Cristia 85 – mamica de baietel + bb2 DPN – 8 dec enadera - DPN- 9 dec LidiaB - DPN - 10 dec bluekidoo - mamica de Tanya Ioana si bb2 DPN - 12 dec ianaa18 - DPN - 13-15 dec Mihacris72 - mamica de baiat +bb2 DPN - 14 dec IrinaGeo87 – DPN 14 dec Ana26 -DPN - 15 dec cristina_suciu27 - DPN- 15 dec alinaSV - mamica de Vlad + bb2 DPN 19 dec theo 2014 - DPN - 20 dec maryia13 - DPN 22 dec c0r1nn3 - DPN- 23 dec ali_alex – DPN 24 dec ancuta_r - DPN - 25 dec nicol1977 – mamica de fetita + bb2 DPN 25 dec silvi8 - mamica de Crina + DPN- 27 dec kitty1981, mamica de doi baieti +bb3, DPN 29 dec anomyys - mamica de Edy + bb2 DPN ? Rebeca_pukka91 - mamica de baietel + bb2 DPN ? angela27 - mamica de copilas - bb2 DPN ? Mihaaaa – DPN ? EsteraGori – DPN 1 ian

 

 

Bebe 2 DPN 19.12.2015



#242
ANK_DNA

ANK_DNA

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 72 mesaje

Postat 26 iunie 2015 - 07:24

Buna ziua, viitoare mamici de decembrie! Ma alatur si eu voua  [:)]  Am aproape 14 saptamani (DPN 25 dec), nu am avut greturi si nici n-am varsat, din acest punct de vedere ma consider o norocoasa. Insa, am alte probleme... Am aflat ca am uter dublu cu 2 cavitati, fatul se dezvolta pe stanga, iar in uterul drept am un nodul fibromatos (bine ca nu s-a mai marit, poate se va resorbi). La 8 sapt am avut o desprindere, un hematom care s-a manifestat cu mici sangerari si scurgeri maronii, dr mi-a dat sa iau Arefam de 2 ori pe zi dimin si seara si repaos. Nu am mai fost la munca, am iesit f putin si numai cu masina si putin cu cainele in fata blocului. La urmatorul consult situatia se prezenta bine, dar dr mi-a zis ca e bine totusi sa mai stau sa ma relaxez, deci mi-am mai luat concediu 2 sapt. Dupa ce am revenit la munca (care implica stat in picioare prelungit), dupa 2 zile am avut o sangerare de toata frumusetea. Dr a observat ca iar am hematom si de data asta mi-a dat sa iau Arefam 3/zi si repaos. De o sapt n-am mai facut mai nimic, n-am mai iesit din casa (doar la medicul de fam si medicina muncii)...vad seriale si filme non-stop  [doh] Concluzia este ca din cauza uterului meu (si sarcina si organele pun presiune pe el daca stau in picioare mai mult sau merg) va trebui sa stau acasa, deja sunt in concediu de risc maternal si nu ma mai duc la munca, sunt putin stresata. Dr mi-a zis ca exista riscul sa nasc prematur, copilasul se va mari si nu se stie cat de elastic este saracutul uter (adica jumatate din el) ca sa se dezvolte bebe cum trebuie. Sarcina va trebui f atent monitorizata.

Mai este vreuna din mamici care s-a intalnit cu vreo situatie de genul sau care sa fi avut hematoame/ sangerari?

Va pup,va doresc tuturor sarcina usoara si lipsita de evenimente neplacute!  [fetita]  [flo]  [patut]



#243
ANK_DNA

ANK_DNA

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 72 mesaje

Postat 26 iunie 2015 - 07:28

Buna fetelor, voi ati slabit?  Eu am 10 saptamani si 3.5 kg minus. In ultimele zile chiar am mancat binisor, ma odihnesc, iau vitamine...mananc fructe... Imi fac griji pt bebe :(

Buna! Eu in 13 sapt m-am ingrasat aproape 3 kg  [batcap]  Deci stai linistita, unele gravidute slabesc din cauza greturilor si a varsaturilor, dar apoi iau f bine in greutate, asa ca nu te stresa. Sarcina usoara! [:X]



#244
Bebe2mic

Bebe2mic

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 511 mesaje

Postat 26 iunie 2015 - 08:02

Bine ai venit Ank Dna, mergi la capitolul 5, acolo suntem acum. Sarcina usoara




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -