Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Grupul in miscare cu motiv important

sport sanatate

987 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 08 mai 2015 - 14:17

dragelor, dragilor,

 

Asa cum avem un topic frumos si plin de actiune cu abdomen plat pe DC -  a venit timpul sa avem unul cu miscare si sport. Si, acum, ca ma simt puternica, am sa va fac o marturisire.

 

Va aduceti aminte cand asta iarna va intrebam de ce am junghiuri si febra? Ei bine ... nu era junghi si nu era pneumonie - a fost mult mai mult. Am ajuns in spital, medicii m-au oprit acolo si mi-au spus ca am avut noroc ca am venit ...

Era vorba despre o embolie pulmonara. Un cheag de sange (facut in spatele unui genunchi) a trecut prin inima mea, si prin plamani. Puteam muri.  Am primit repede tratament si ... apoi m-am intrebat de ce...

 

Ei bine, nu exista in acest moment decat o explicatie pe care mi-o da medicul. Lipsa de miscare. Prea mult la computer, prea mult pe scaun.

De atunci, m-am pus pe picioare, am luat tratatament si sunt puternica de la zi la zi. In plus, ceva s-a schimbat la mine. Fac multa miscare si ma gandesc in fiecare zi ca viata depinde de fiecare lucru pe care il facem pentru sanatatea noastra.

Si iata, la 2 lni de la eveniment, am slabit 3 kile, si fac zilnic cel putin o ora de sport, mi-a scazut dramatic tensiunea arteriala - am 11/7. 

Imi plac plimbarile lungi, in ritm sprinten. Si pentru ca vreau ca la sfarsitul zilei sa am satisfactia in cifre - mi-am luat un pedometru. 12 mii de pasi pe zi este idealul meu.

 

Cine se alatura acestui grup in miscare? Haideti sa fim puternice si sanatoase impreuna. [flo2] [biz]

 

Cine stie, poate acest topic va cruta pe cineva de spaima prin care am trecut eu.



#2
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 08 mai 2015 - 14:48

[flo2]

In sarcina am descoperit ca am trombofilie. .. întreb medicul: ce sa fac in situatia asta?

Răspunde: cat mai multa miscare!!

Nu am suspectat nicuodata ca am, nu n sensul unor semne fizice, nu am avut vase sparte, tensiune mica in general.... datorita mișcării! !

Am simtit mereu nevoia sa ma mișc,  sa merg, sa alerg, sa dansez.. si am ascultat aceasta tendința naturala...

Rezultatul a fost ca am o santate foarte buna!

Deci,  subscriu: miscarea face diferența! 

:))



#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 08 mai 2015 - 14:50

Buna Anda, da, hai sa nu lasam nici o zi fara miscare si muuulti pasi facuti.

Tu iti numeri pasii?



#4
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 08 mai 2015 - 14:52

Oh, da! Sunt adepta mersului pe jos, a miscarii. 

Am si eu pedometru. In general nu il folosesc, dar imi aleg trasee lungi de cate 6 km.



#5
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 08 mai 2015 - 14:53

Hmmm.... numar pana la 100, imi place sa alerg si, ca sa mai fac o tura in plus,  sau sa mi depasesc ritmul, numar pasii pe o tura,  dar apoi o iau de la capat... :) ca la un mom dat uit cat am numarat si ma trezesc ceva de genul.... 86,87,79,80.... si ma opresc ca imi ddau seama ca am gresit pe undeva



#6
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 08 mai 2015 - 14:54

Dar si 15 min de dans alert prin casa se pun... ca simt eu ca este putin efort.. :))



#7
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 08 mai 2015 - 14:57

Eu am descoperit ca prin casa, cu treburile, pus rufe la uscat, facut miscare, facut paturi, si pe la bucatarie - fac zilnic cam 3500 pasi. Dar asta nu e destul.

 

Incercati si voi sa purtati pedometrul non-stop si vedeti ce fain e sa ai la finalul zilei - cand va ridicati picioarele pe canapea sa aveti 12.000 [flo2]

 

Asta e cam 400 de kcalorii.



#8
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 08 mai 2015 - 14:57

A, si ca sa ma simt bine mai leg miscarea de activități casnice: daca spal vase ma ridic si ma cobor pe varfuri, daca intind rufe mai fac cate o genuflexiune cand iau o rufa, daca dau cu aspiratorul dansez, daca stau in pat incordez picioarele si trag de varfuri, apoi relaxez...

Spun asta ca poate se mai inspira cineva, sau mai gasesc si alte idei de miscare :)



#9
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 08 mai 2015 - 14:58

Hmmm.... numar pana la 100, imi place sa alerg si, ca sa mai fac o tura in plus,  sau sa mi depasesc ritmul, numar pasii pe o tura,  dar apoi o iau de la capat... :) ca la un mom dat uit cat am numarat si ma trezesc ceva de genul.... 86,87,79,80.... si ma opresc ca imi ddau seama ca am gresit pe undeva

da si eu fac la fel  - ies in jurul casei uneori la o tura de 500 de pasi pe care ii numar.



#10
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 08 mai 2015 - 15:00

La ora actuala am 3700 pasi dar ies peste 2 ore la o tura de 6 km.





Etichetat si cu sport, sanatate

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -