Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Primii pasi catre adoptie - 2015

adoptie copil dgaspc

569 raspunsuri la acest subiect

#551
printe

printe

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 223 mesaje

Postat 11 aprilie 2016 - 15:26

http://www.cdep.ro/p...cam=2&idp=15354

 

Este si faza cu 40h pe an(art 46). Vedeti forma adoptata pentru promulgare.

 

 

Asteptam cu interes si cealalata promulgare a legii indemnizatiei si crestere a copilului, vor elimina plafonul pentru indemnizatie si nu vor mai fi varinatele cu 1, respectiv 2 ani, ci pana face copilul 2 ani indiferent, ceea ce mi se pare super.

Dar chiar si asa, tot  nu mi se pare corect pentru mamele care adopta copii peste 2 ani, e discriminare din nou.



#552
flo.flo

flo.flo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 323 mesaje

Postat 11 aprilie 2016 - 16:12

eu am alta nelamurire: daca copilul are 1 si 10 luni in momentul incredintarii, inseamna ca ai dreptul sa stai acasa pana la 2 ani, nu? adica doar 2 luni .... sau cum?



#553
printe

printe

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 223 mesaje

Postat 11 aprilie 2016 - 17:11

E ciudat pentru ca in lege nu face referire deloc la varsta copilului, doar asta spune: "4) Persoanele îndreptăţite cărora li s-au stabilit drepturile prevăzute la alin.(1) nu pot beneficia, în perioada concediului de acomodare, de drepturile acordate în baza art. 2 şi 7 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea...." (vezi la art 46) Deci probabil va fi f confuz, poti sa interpretezi ca pe per cat e valabil concediul de crestere nu poti beneficia si de concediu de acomodare si invers. Cititi si voi si ziceti ce intelegeti...

#554
Katerina834

Katerina834

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 30 mesaje

Postat 11 aprilie 2016 - 21:07

http://www.mediafax....optiei-15222677

 

Avand in vedere ca legea intra in vigoare la 4 luni de la publicare, respectiv data de 15 august, scapam de retestare cei carora ne expira atestatul incepand cu data de 15 august. Este o veste foarte buna, cel putin pentru mine- trebuia sa refac dosarul in luna mai.

  Salut, fetelor!

  Nu stiu daca legea se va aplica retroactiv, adica atestatul luat anul trecut sa fie deja valabil 2 ani. Probabil ca atestatul luat pe incidenta acestei legi va fi valabil 2 ani si noi tot va trebui sa ne reatestam. Mie imi expira atestatul in august si m-as bucura foarte multa daca nu ar fi necesar sa reiau actele, dar nu cred ca voi scapa...



#555
printe

printe

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 223 mesaje

Postat 12 aprilie 2016 - 05:18

Art. III. – Atestatele valabile la momentul intrării în vigoare a prezentei legi își prelungesc valabilitatea până la împlinirea termenului de 2 ani de la data eliberării acestora.

Deci se aplica si retroactiv. Asa a fost si la modificarea legii din 2012,noi ne atestasem pe legea veche si xand a inteat in vigoare legea noua s a aplicat cea noua imediat. Inca o chestie, pe legea noua atestarea nu mai dureaza 120 zile ci 90 ;)


Editat de printe, 12 aprilie 2016 - 05:51 .


#556
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 12 aprilie 2016 - 08:49

Art. III. – Atestatele valabile la momentul intrării în vigoare a prezentei legi își prelungesc valabilitatea până la împlinirea termenului de 2 ani de la data eliberării acestora.

Deci se aplica si retroactiv. Asa a fost si la modificarea legii din 2012,noi ne atestasem pe legea veche si xand a inteat in vigoare legea noua s a aplicat cea noua imediat. Inca o chestie, pe legea noua atestarea nu mai dureaza 120 zile ci 90 ;)

 

Printe, nici alea 120 de zile nu se respecta, si eu sunt un exemplu; tb sa mi se elibereze atestatul de pa 8 aprilie si nu e gata, deci ce sanse am sa intru in soft? daca nici termenele astea lungi nu se respecta?

  En fin. Oricum sunt vesti bune cu noua lege.



#557
Somebody13

Somebody13

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 12 aprilie 2016 - 09:08

  • Momentul intrării în vigoare a prezentei legi, este fix la împlinirea celor 120 zile de la publicarea în monitorul oficial.
  • Aşadar, celor care ne expiră atestatul între timp (inclusiv mie), respectiv aprilie - mai - iunie - iulie - august (probabil pe la jumătatea lunii), trebuie să ne reatestăm. 
  • Da, Legea se aplică retroactiv în această privinţă, ref. la prelungire atestat, dar, doar de la momentul intrării în vigoare şi nu de la data publicării acesteia, în monitorul oficial (când se va publica).
  • Legea ca legea..dar, cele mai importante sunt normele de punere în aplicare a legii. În norme se specifică / dezvoltă / explică multe aspecte +  modul de aplicare a legii.
  • Aşadar..(şi) normele sunt foarte importante.
  • Dacă adopţi (spre exemplu) un copil de 1 an şi 8 luni, beneficiezi de concediu de acomodare (până la împlinirea vârstei de doi ani, a copilului).


#558
Somebody13

Somebody13

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 12 aprilie 2016 - 09:11

Printe, nici alea 120 de zile nu se respecta, si eu sunt un exemplu; tb sa mi se elibereze atestatul de pa 8 aprilie si nu e gata, deci ce sanse am sa intru in soft? daca nici termenele astea lungi nu se respecta?

  En fin. Oricum sunt vesti bune cu noua lege.

 Cele 120 zile se respectă (90, pe noua lege). Sunt obligaţi să le respecte. Cele 120 zile se calculează de la data depunerii dosarului complet. De regulă, eliberează atestatul în ultimile zile sau chiar ultima zi. Probabil este deja redactat şi semnat atestatul tău, dar încă nu te-au chemat să-l ridici. Probabil l-au transmis prin poştă, în ultima zi, dar nu ai primit încă nimic..pentru că Poşta Română.


Editat de Somebody13, 12 aprilie 2016 - 12:44 .


#559
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 12 aprilie 2016 - 09:14

 Cele 120 zile se respectă (90, pe noua lege). Sunt obligaţă să le respecte. Cele 120 zile se calculează de la data depunerii dosarului complet. De regulă, eliberează atestatul în ultimile zile sau chiar ultima zi. Probabil este deja redactat şi semnat atestatul tău, dar încă nu te-au chemat să-l ridici. Probabil l-au transmis prin poştă, în ultima zi, dar nu ai primit încă nimic..pentru că Poşta Română.

 

Da, Somebody, cele 120 zile expirau pe 8 aprilie, astazi suntem in 12 aprilie, am vb ni s-a zis ca nu este gata si ca atunci cand va fi ne vor suna sa venim sa il ridicam de la ei de la sediu. Normal ca daca azi nu primesc nici un semn, maine ii voi suna iar.



#560
isabela23

isabela23

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 102 mesaje

Postat 12 aprilie 2016 - 09:33

Avand in vedere ca legea a fost promulgata, ar trebui sa se publice sapatamana aceasta in monitor.

Asta inseamna ca se prelungeste valabilitatea atestatelor care expira incepand cu data de 15 aug .- maxim 20 august, dupa cum am spus si mai sus. Mie imi expira atestatul in septembrie, deci nu cred ca voi avea surprize si este bine pt ca ar trebui sa depun actele pentru al treilea atestat.





Etichetat si cu adoptie, copil, dgaspc

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -