Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Primii pasi catre adoptie - 2015

adoptie copil dgaspc

569 raspunsuri la acest subiect

#531
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 30 martie 2016 - 22:26

salut !

cum vi s-a parut evenimentul ? 



#532
Speranta_2015

Speranta_2015

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 164 mesaje

Postat 01 aprilie 2016 - 22:20

Am ajuns mai tarziu (ora 20.00), a fost ok, orice informatie in acest domeniu ne ajuta, pentru ca usor nu va fi. Ideile principale: Timp petrecut impreuna cu copilul, verbalizat cu el. Nu toleram lipsa de respect a copilului, imediat (in secunda 3) il punem sa reconstituie situatia dar cu atitudinea corecta. Fara violenta din partea noastra. Ne coboram la nivelul copilului, cand ii vorbim, nu vorbim de sus, realizam conexiunea cu el - din priviri. Il atingem usor ( mangaieri) atunci cand vorbim cu el, cand ii explicam ceva, ii spunem ca si noi am simtit ce simte el ... (atunci cand e suparat;nervos,etc). In crize de plans il intrebam daca vrea un suc sau ceva de mancare, unii copii plang mai mult daca i-ai intrerupt din joaca (de ex.) daca se asociaza si o sete/foame. Creierul unui copil cu traume este usor afectat/diferit fata de creierul unui copil normal, insa cu iubire si rabdare, copilul este recuperabil (ne-au prezentat poze creier - computer tomograf). Copii pana in 3 ani sunt usor de integrat in familie, copii mai mari, mai greu dar nu imposibil ... trebuie iubire multa si rabdare. Pedepsele: trebuie sa ne facem o lista cu ce ii place copilului, apoi dam la o parte ce consideram utile/sanatoase (ex:iesitul afara, sport )... de astea nu il vom lipsi chiar daca il pedepsim. Din lista ramasa, ce il doare cel mai tare, lasam ultima. Si pedeapsa va fi de la cea mai usoara pana la cea mai importanta pt el (ex. tableta). Copilul va face prostii in continuare, chiar daca i-am aplicat o pedeapsa - pt a ne testa - sa vada cat de departe putem merge cu pedeapsa, de aceea este indicat sa o lasam pe cea mai importanta pt el, ultima. Cam atat am prins eu intr-o ora, au fost si 2 videoclipuri pe seama carora s-a discutat ... care a fost cauza pt care acel copil din video a reactionat asa.

-----------

 

Cine a fost de la inceput, poate sa ma completeze. Ps: scuze pentru scris , daca am facut greseli ...am scris repede fara sa verific ( pt ca e ora tarzie) si de pe tel. mobil.


Editat de Speranta_2015, 02 aprilie 2016 - 10:13 .


#533
Katerina834

Katerina834

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 30 mesaje

Postat 01 aprilie 2016 - 22:34

Speranta, multumesc foarte mult pentru ceea ce ne-ai impartasit! Am sa printez mesajul tau sa-l am la indemana, caci, cu toata speranta mea ca la mine nu va fi cazul, se pare ca, totusi, nu voi scapa de razvratiri ale copilului...Eu imi doresc sa-l vad acasa, vad eu apoi cum ma descurc cu el...Nu stiu de ce, dar am credinta ca totul va fi bine.



#534
Speranta_2015

Speranta_2015

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 164 mesaje

Postat 02 aprilie 2016 - 10:09

Katerina834 - cu drag!

 

Asa este, sa ne vedem cu el acasa si puse in fata situatiei nu avem decat sa ne descurcam si ne vom descurca , cu siguranta! 

Dorinta de a avea un copil si iubirea pe care o avem de dat, ne va ajuta/ intari .

 

Ma asteptam ca cine a fost  de la inceput sa ne impartaseasca si noua ideile principale, eu am prins ultima parte a intalnirii, ce s-a vorbit in intervalul 18.30 -20.00 nu stiu.

 


Editat de Speranta_2015, 02 aprilie 2016 - 10:22 .


#535
briella74

briella74

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 02 aprilie 2016 - 23:19

Buna seara, cu scuzele de rigoare pentru inarziere, va voi povesti ce s-a intamplat in prima parte a evenimentului de marti, inainte de a veni Speranta_2015.

Doamna Marilena Ene ne-a prezentat procesul de adoptie al fiului ei in varsta de aproape 4 ani.

 

Dna Ene ne-a povestit ca au obtinut atestatul de familie adoptatoare la sfarsitul lunii iulie 2014. Au optat pentru un baiat cu varsta intre 0 - 4 ani, indiferent de etnie.

Incepand cu luna august a sunat la Directie - Ilfov, de cel putin 2 ori pe luna sa intrebe daca au aparut pe vreo lista, daca au orice fel de informatii pentru ei, dar de la Directie li s-a spus de fiecare data ca nu au noutati pentru ei si ca mai multe vor discuta la intalnirea trimestriala ce ar fi trebuit sa aiba loc in noiembrie 2014.

 

La inceputul lunii noiembrie au fost anuntati ca intalnirea din noiembrie nu va mai avea loc. Avand in vedere ca in continuare de la Directie nu li se dadea nici o informatie, in luna decembrie 2014 Dna Ene a decis sa faca o adresa care Autoritatea Nationala pentru Protectia Drepturilor Copilului si Adoptie in care sa isi exprime nemultumirea referitor la faptul ca in peste 4 luni de atestare nu a primit nici o informatie de la Directie. A depus adresa pe 21.12.2014, iar pe 27.12.2014 a primit raspunsul de la Autoritate. Li se spunea ca in sistem sunt doar 144 de copii care corespund criterrilor alese de ei si ca nu exista nici un termen minim in care o familie atestata pentru adoptie trebuie sa

 

La inceputul lunii ianuarie 2015 au fost anuntati ca pe 29 ian va avea loc urmatoarea intalnire trimestriala la sediul Directiei Ilfov si abia asteptau sa ajunga acolo pentru a vedea cum decurg aceste intalniri si ce tip de informatii se difuzeaza in cadrul lor.

Pe 28 ian au pimit un alt telefon de la Directie prin care li s-a spus ca au fost potriviti cu un baietel si au fost invitati la sediu pentrua vedea dosarul sau.

 

Asadar pe 29 ian, dupa intalnirea trimestriala la care au venit doar 4 familii (inclusiv a lor), au vazut dosarul baietelului si, desi li s-a spus ca se asteptau rezultatele unor teste ADN care sa ateste sau sa infirme anumite boli pe care se credea ca le are baietelul (avea 2 ani si catva luni si nu vorbea si se legana tot timpul), au decis sa mearga sa il vada. Au vazut numele copilului, Alexandru Viorel,  ca un semn ca acela era copilul lor, Alexandru este numele tatalui Dnei Ene si numele pe care doreau sa il dea copilului lor, iar Viorel in cheama pe fratele dansei. Au aflat la aceasta intalnire ca fusesera a saptea familie pe lista baietelului, dar celelalte familii di fata lor au refuzat sa vada copilul avand in vedere ca nu venisera inca rezultatele ADN.

 

La inceputul lunii februarie 2015 au mers sa-l vada pe baietel si contrar celor aflate de la cei de la Directie, baietelul a raspuns cand a fost strigat pe nume, a stat cu ei si s-a jucat cu masinuta primita. Cum li s-a parut o reactive normala pentru un copil de doi ani, au mers mai departe in potrivirea practica.

 

Au urmat cele 4 intalniri - 2 la asistentul maternal, iar 2 la ei acasa - au putut sa il ia acasa deoarece copilul locuia relativ aproape, intr-o localitate din orasul Snagov. Dupa aceea - cererea in instanta si obtinerea dreptului ca baietelul sa stea la ei pentru cele 3 luni de potrivire. Cele mai grele au fost primele 3 saptamani - mai mult pentru dansa. Copilul s-a atasat imediat de sotul dansei, dar pe dansa o respingea deoarece pentru el mama era asistenta maternala care il crescuse. De sotul asistentei maternale nu se atasase asa mult pentru ca prin natura serviciului sau nu statea prea mult pe acasa.

 

Dupa ce in primele 3 sapt o respingea in mod repetat si o lovea cu picioarele ori de cate ori ii acea baita si il stergea, a inceput sa se obisnuiasca cu ideea, iar acum e nedespartit de ea, atunci cand sunt cu totii acasa. Perioada de 3 luni nu a fost deloc lipsita de probleme - a racit, a avut pobleme in timpul vacantei etc, dar au deposit totul cu bine si in august au depus in instanta cererea pentru adoptie.

 

De fiacre data cand au mers sa depuna cererile in instanta, prima data pentru perioada de 3 luni de p0otrivire, iar a doua oara petru adoptie, au mers impreuna cu cei de la Directie sa le depuna, pentru a semna ca au luat la cunostinta si astfel sa scurteze un pic procedura - am inteles ca in cazul in care depueau doar cei de la Directie la primul termen al instantei ar fi mers doar pentru a lua la cunostinta de cererea depusa de Directie.

 

La sfarsitul lunii septembrie 2015 au obtinut certificatul de nastere pe numele lor.

 

Acum copilasul este ok, merge la inot, la gradinita, stie multe lucurui si spune poezii in engleza, in conditiile in care atunci cand l-au luat la ei acasa stia doar 2 cuvinte - Alex si doi (nume si varsta). Apropo, in perioada in care copilul era la ei acasa, au venit si rezultatele testelor ADN - negative.

 

Este o poveste frumoasa, dar ceea ce ma bucura foarte mult este faptul ca la un an si 2 luni de la obtinere atestat, nu numai ca isi intalnisera copilasul, dar il aveau deja cu acte in regula. Asa sa ne ajute si pe noi Dumnezeu!!!

 

Dupa cateva intrebari puse Doamnei de catre participant, am trecut la vizionarea unui filmulet foarte emotionant pe care il puteti vedea urmand linkul:

 

https://www.youtube....ch?v=xL64n7BxFc

 

Ni s-a povestit ca unii copii pot trece prin niste experiente atat de traumatizante incat isi pierd increderea in oameni si sa refuza orice gest de iubire din partea celorlalti. Trebuie sa avem rabdare cu ei, sa ii iubim, sa le castigam increderea si sa ni-i apropiem.

 

Ceea ce s-a intamplat in continuarea v-a fost deja povestit de catre Speranta_2015.

 

Mi s-a parut interesant faptul ca cei de la Tzuby's Kids doresc sa faca si un grup de suport pentru familiile adoptatoare. Am intrat pe site-ul lor si am vazut ca organizeaza mai multe evenimente de interes pentru parinti si copii.Ii voi urmari in continuare pentrua vedea ce alte teme vor trata in evenimentele organizate.

 

Numai bine!



#536
briella74

briella74

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 02 aprilie 2016 - 23:21

scuze, am omis un caracter, link-ul corect este mai jos:

 

https://www.youtube....h?v=xL6-4n7BxFc



#537
flo.flo

flo.flo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 323 mesaje

Postat 04 aprilie 2016 - 13:05

Multumim fetele ca ne-ati povestit ce s-a intamplat acolo, imi pare f rau ca nu am ajuns si eu.

Doamna respctiva se pare ca a adoptat relativ repede, oare si pentru ca a sunat des la directie si a trimis acea scrisoare ? Eu nu am sunat  niciodata la directie in primul an si cand am reinnoit  atestatul mi s-a spus ca nu am aparut pe nici o lista ...

Voi sunati la Diectie sa vedeti daca ati aparut pe liste, sau considerati ca daca nu va suna inseamna ca nu ati aparut pe liste?



#538
Somebody13

Somebody13

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 05 aprilie 2016 - 12:44

Multumim fetele ca ne-ati povestit ce s-a intamplat acolo, imi pare f rau ca nu am ajuns si eu.

Doamna respctiva se pare ca a adoptat relativ repede, oare si pentru ca a sunat des la directie si a trimis acea scrisoare ? Eu nu am sunat  niciodata la directie in primul an si cand am reinnoit  atestatul mi s-a spus ca nu am aparut pe nici o lista ...

Voi sunati la Diectie sa vedeti daca ati aparut pe liste, sau considerati ca daca nu va suna inseamna ca nu ati aparut pe liste?

 Eu am sunat tot timpul la DGASPC. Evident mi s-a spus că nu am apărut pe nici o listă. Am fost chiar şi la Autoritatea Natională pentru Protecţia Copilului. Au verificat şi cei de acolo..la fel mi s-a spus, că nu am apărut pe nici o listă. Hmm..adresă nu am trimis, dar, e o idee bună. 

Oricum..mai avem putin si ne expiră atestatul.


Editat de Somebody13, 05 aprilie 2016 - 12:45 .


#539
Somebody13

Somebody13

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 05 aprilie 2016 - 12:49

Speranta, multumesc foarte mult pentru ceea ce ne-ai impartasit! Am sa printez mesajul tau sa-l am la indemana, caci, cu toata speranta mea ca la mine nu va fi cazul, se pare ca, totusi, nu voi scapa de razvratiri ale copilului...Eu imi doresc sa-l vad acasa, vad eu apoi cum ma descurc cu el...Nu stiu de ce, dar am credinta ca totul va fi bine.

 Katerina toţi copii au momentele lor de răzvrătire, tantrumuri, crize de furie, etc. Nu cred că e vreo mămică, fie ea naturală sau adoptivă, care să spună că al ei copil nu a trecut prin momente de răzvrătire.

Ne vom descurca, sunt convinsă de asta.

Voi sunteţi mai tinere şi aveţi mai multă răbdare. Eu sunt trecută deja de 40 ani..îmi doresc doar să fiu sănătoasă, calmă şi cu mintea întreagă :))) să-mi pot creşte frumos copilul, până să ies la pensie :)))) şi să nu-i fie ruşine copilului cu mine-n lume..să zică că a venit bunica să-l ia de la şcoală :))



#540
Katerina834

Katerina834

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 30 mesaje

Postat 06 aprilie 2016 - 08:33

  Asa este, Somebody13 !

  Chiae si noi insine, daca sondam cu sinceritate in copilaria/ preadolescenta noastra, vom gasi momente de razvratire fata de parinti (la mine a fost atitudinea hiperprotectoare) :)

  Fetelor, va multumesc pentru ca ati impartasit experienta intalnirii respective. D-na Ene este o norocoasa, o felicit pentru baietel. Aici, pe forum, majorititea fetelor se apropie de un an de atestat (unele chiar mai mult) si inca asteptam. Cand am facut cursurile alea pentru atestare, noua, la Iasi, ni s-a spus ca primul an este in mod cert an de asteptare, pentru ca apoi, pe al doilea atestat, sa ai prioritatea data de vechimea atestatului.





Etichetat si cu adoptie, copil, dgaspc

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -