Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Primii pasi catre adoptie - 2015

adoptie copil dgaspc

569 raspunsuri la acest subiect

#31
flo.flo

flo.flo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 323 mesaje

Postat 04 iunie 2015 - 14:17

Flo.flo - da, am avut o trauma , băiat 7, 2 ani decedat (cancer), unicul. De aici și frica mea de boli și dorința de a lua un copil mai mare (maxim 6 ani). 

 

Azi dimineață am primit primul telefon,  vin marți sa vadă casa, abia aștept  :)

Of Speranta imi pare rau, nici nu stiu ce sa zic, nu gasesc cuvinte [grup] .

 

Acum inteleg temerile tale si dorinta sa fie mai maricel

 

 

Bafta marti, stai linistita, o sa fie totul bine. Vor doar sa vada ca aveti conditii optime, nu este mare scofala. Mie mi s-a parut asa, o vizita placuta, am baut o cafea, au intrat in toate camerele, nu a fost nimic greu.

Perioada asta inainte de atestat mi se pare mai ok, simti ca faci ceva in privinta asta, cursuri, intalniri, etc. E mai greu dupa ce primesti atestatul, asteptarea asta te omoara :) Eu simt nevoia sa mai fac ceva, sa ma agit, dar nu stiu ce:)



#32
monil

monil

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 69 mesaje

Postat 04 iunie 2015 - 18:50

Succes la vizita de marti. Nu ai de ce as iti faci probleme. La noi cand au venit nici nu s-au uitat prin toate camerele, am stat in sufragerie le-am spus noi cate camere sunt cate bai... am mai povestit si in 50 minute am terminat. La cursuri temele erau pt acasa.  E adevarat ca am terminat cursul  in 3 sapt dar atestatul tot in 120 de zile ni l-au dat. Succes!!!



#33
monil

monil

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 69 mesaje

Postat 04 iunie 2015 - 18:51

Succes la vizita de marti. Nu ai de ce as iti faci probleme. La noi cand au venit nici nu s-au uitat prin toate camerele, am stat in sufragerie le-am spus noi cate camere sunt cate bai... am mai povestit si in 50 minute am terminat. La cursuri temele erau pt acasa.  E adevarat ca am terminat cursul  in 3 sapt dar atestatul tot in 120 de zile ni l-au dat. Succes!!!



#34
Speranta_2015

Speranta_2015

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 164 mesaje

Postat 04 iunie 2015 - 23:04

flo - sa stii ca la o cafeluta ma gandeam si eu, daca vin asa dimineata sa le fac o cafea si eventual sa i-au niste saleuri (?).

 

da, flo - la 6 ani i-am depistat tumora, in urma unei raceli mai puternice, am fost la spital pt tuse, varsaturi, somnolenta ... i-a administrat tratament si vazand ca simptomele persista, chiar se inrautatesc (tusea si voma trecuse, somnolenta nu) doctora a decis sa-i faca RMN. Asa am depistat. A avut de mic o imunitate mai scazuta, o data la o luna-doua facea  IACRS / bronsita, desi eu ii dadeam sucuri naturale, fructe, chiar si Minimartieni.

 

monil, credeam ca ai obtinut atestatul mult mai repede, daca tot dupa 120 zile ti l-au dat, m-am bucurat degeaba :) 



#35
Speranta_2015

Speranta_2015

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 164 mesaje

Postat 04 iunie 2015 - 23:17

flo si monil, sunteti la primul atestat ? 

 

dupa ce obtinem atestatul, nu putem sa-l depunem si noi in mai multe judete ...intreb, am mai intrebat , voi ce stiti?

depunem si noi in zonele mai sarace, unde sunt fete care fac copii si ii abandoneaza pentru ca nu au conditii sa-i creasca - Vaslui, de ex. http://www.realitate...ere_903209.html



#36
flo.flo

flo.flo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 323 mesaje

Postat 05 iunie 2015 - 12:07

flo - sa stii ca la o cafeluta ma gandeam si eu, daca vin asa dimineata sa le fac o cafea si eventual sa i-au niste saleuri (?).

 

da, flo - la 6 ani i-am depistat tumora, in urma unei raceli mai puternice, am fost la spital pt tuse, varsaturi, somnolenta ... i-a administrat tratament si vazand ca simptomele persista, chiar se inrautatesc (tusea si voma trecuse, somnolenta nu) doctora a decis sa-i faca RMN. Asa am depistat. A avut de mic o imunitate mai scazuta, o data la o luna-doua facea  IACRS / bronsita, desi eu ii dadeam sucuri naturale, fructe, chiar si Minimartieni.

 

monil, credeam ca ai obtinut atestatul mult mai repede, daca tot dupa 120 zile ti l-au dat, m-am bucurat degeaba :) 

Doamne Speranta, ce tragedie. Nici nu imi imiaginez prin ce ati trecut. [:(] Si micutu prin ce chin o fi trecut ...E atat de dureros cand afli de astfel de cazuri la copii... Si noi am trecut cu tata prin asa ceva (acum 3 ani a plecat de langa noi) si stiu ce inseamna boala asta nenorocita [:(] Of



#37
flo.flo

flo.flo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 323 mesaje

Postat 05 iunie 2015 - 12:12

flo si monil, sunteti la primul atestat ? 

 

dupa ce obtinem atestatul, nu putem sa-l depunem si noi in mai multe judete ...intreb, am mai intrebat , voi ce stiti?

depunem si noi in zonele mai sarace, unde sunt fete care fac copii si ii abandoneaza pentru ca nu au conditii sa-i creasca - Vaslui, de ex. http://www.realitate...ere_903209.html

 

Nu stiu daca putem face asa. Si eu simt nevoia sa fac mai multe decat sa stau asa sa astept, dar nu cred ca se poate :(

Da, sunt la primul atestat, il am de cateva luni ....

Pot sa te intreb cati ani ai? Eu am 38 si mi se pare cam mult, de aceea sunt si asa de nerabdatoare :)



#38
flo.flo

flo.flo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 323 mesaje

Postat 05 iunie 2015 - 12:20

Fetele, am si eu o dilema mare,

 

Daca copilul are peste 2 ani, nu ai dreptul legal la nici o zi de concediu pentru ingrijire copil sau ceva.

 

Voi cum faceti cu serviciul?

 

Ma gandesc ca nici nu poti sa-l iei acasa si dupa cateva zile sa-l duci la gradinita.

Zic ca trebuie sa stai cu el acasa cel putin cateva luni, sa fii langa el, sa-l ajuti sa se acomodeze. Pana si noi o sa avem nevoie de o perioada de acomodare, o sa ni se schimbe toata viata ...

Eu ma gandesc mereu ce o sa fac daca o sa fie mai mare de 2 anisori ...



#39
monil

monil

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 69 mesaje

Postat 05 iunie 2015 - 15:37

Draga Flo,

 

Cand mi-am luat atestatul anul trecut si eu aveam aceleasi intrebari ca si tine, cum o sa fac cu serviciul, cu copilasul. Acum insa cand vad cat de greu se misca lucrurile, nu imi mai fac atatea probleme, sa vina copilasul si apoi sunt singura ca o sa ma descurc, concediu cand eu cand sotul, un mic medical, bunicii deabia asteapta, numai sa vina copilasul in famila noastra. Vom avea insa nevoie de multa rabdare, toleranta, sa incercam sa ne retraim copilaria prin joaca cu copilul nostru, sunt lucruri care vor veni pe parcurs dar tot timpul va trebui sa fim cu inima deschisa. [flo2]



#40
Speranta_2015

Speranta_2015

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 164 mesaje

Postat 05 iunie 2015 - 18:10

Flo, îmi pare rău pentru tatăl tău,  într-adevăr,  boala asta te transforma într-o leguma , e greu și pentru ei ca se văd așa,  e greu și pentru noi ca ii vedem asa, ca nu putem sa facem  nimic sa le alinam suferinta. 

Am 40 ani :)

Și eu mă simt într-o criza de timp , cred ca o sa mă stresez dacă o sa văd ca  trec luni de zile și niciun telefon de la ei.

Referitor la copil, sa-l găsim ca soluții găsim noi, eu mai am 15 zile de concediu neluate pe anul acesta, plus un medical, eventual și fără plata, nu mai contează,  vreau sa stau cu el 2-3 luni sa ne acomodam.  Apoi, este  mama care abia așteaptă rolul de bunica, se va implica sa mă ajute de luni pana vineri, cât sunt la serviciu. 

Și eu zic, sa-l găsim sa ne placa  și ne descurcam noi :)





Etichetat si cu adoptie, copil, dgaspc

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -